U Rumuniji policijski pretresi zbog manipulacija na poništenim izborima za šefa države

Uzrok je za sada nepoznat, ali policija kaže da traga za jednim automobilom koji je brzo otišao poslije eksplozije, ne objašnjavaći povezanost

7488 pregleda7 komentar(a)
Kalin Đorđesku, Foto: Reuters

Dan pošto je Ustavni sud Rumunije poništio nedavne izbore uz sumnje u miješanje Rusije, policija je jutros izvršila pretrese u okviru istrage nepravilnosti tokom prve, poništene, runde predsjedničkih izbora na kojima je pobijedio ekstremno desničarski kandidat Kalin Đorđesku.

Presudi o poništavanju glasanja prethodila je odluka Predsjedništva Rumunije da ove sedmice deklasifikuje niz obavještajnih dokumenata u kojima se iznose optužbe protiv Đorđeskua i Rusije, uključujući "masovnu" promociju na društvenim mrežama i sajber-napade u njegovu korist.

Pretresene su tri kuće u gradu Brašovu povodom korupcije birača, pranja novca i sajber-falsifikata, saopštili su tužioci.

Oni sumnjaju da je bilo i kršenje zakona o zabrani organizacija i simbola fašističke, rasističke i ksenofobne prirode.

Istraga je posebno usmjerena na jednu osobu koja je moguće umiješana u ilegalno finansiranje izborne kampanje predsjedničkog kandidata, saopštilo je tužilaštvo ne imenujući nacionalističkog kandidata Kalina Đorđeskua.

Ustavni sud juče je poništio izbore, čiji prvi krug je održan 24. septembra, a drugi je trebalo da bude u nedjelju, 8. decembra, pozivajući se na "mnogobrojne neregularnosti i kršenje izbornog zakona" kojim je glasanje "iskrivljeno" i ugrožena "jednakost šansi kandidata".

Sud je rekao da poništava izbore da bi osigurao njihovu validnost i legalnosi, i naložio da se ponovi cio izborni proces, izazivajući šok tom odlukom bez presedana u Rumuniji.

Unutar EU su posljednji put neki veći izbori poništeni 2016. u Austriji, kada je drugi krug predsjedničkih izbora morao da bude ponovljen zbog neregularnosti u prebrojavanju glasova, ali nije utvrđena i prevara.

Tajne službe Rumunije su uspostavile paralele sa ranijim ruskim nastojanjima za izborno miješanje u Evropi, i izdvojili 25.000 naloga TikTok kao direktno povezanih za kampanju Đorđeskua koji su "postali izuzetno aktivni dvije nedjelje pred izbore".

Službe su takođe izdvojile jedan nalog koji je pripadao dosad nepoznatom Bogdanu Peširu koji je isplatio 381.000 dolara od 24. oktobra do 24. novembra korisnicima interneta koji doprinose promociji tog kandidata.

Nije jasan izvor bogatstva tog čovjeka koji je radio u firmama vezanim za kripto valute. On je svoju podršku Kalinu Đorđeskuu uporedio s podrškom koju je Ilon Mask dao nedavno izabranom budućem predsjedniku SAD Donaldu Trampu.

Đorđeskuov štab je odbio da komentarišu današnje pretrese.

Đorđesku je potpuno neočekivano izbio na prvo mjesto u prvom krugu izbora 24. novembra, na opšte iznenađenje ispred favorita iz velilih stranaka.

On je poništavanje izbora ocijenio kao "vrstu državnog udara".

Trebalo je u nedjelju u drugom krugu da se suoči sa proevropskom centrističkom kandidatkinom Elenom Laskoni.

Ona je takođe rekla da je glasanje trebalo da se održi i osudila "ilegalnu odluku" Ustavnog suda koja, kako ona smatra, "narušava demokratiju".

Proevropski predsjednik Rumunije Klaus Johanis je međutim pozdravio odluku Ustavnog suda. On će ostati na dužnosti do izbora svog nasljednika na tom mjestu.