Ulcinjskoj rivijeri prijeti stečaj ako Vlada ne pomogne sa 420.000 eura
Sa računa kompanije krajem novembra skinuto je više od 420 hiljada eura, na osnovu pravosnažne presude iz 2019.
Ukoliko Ministarstvo finansija urgentno ne uplati “Ulcinjskoj rivijeri” 420 hiljada eura, koliko joj je skinuto sa žiro-računa krajem prošlog mjeseca zbog potraživanja manjinskih akcionara, tom preduzeću prijeti stečaj.
To piše u zahtjevu za refundaciju naknade isplaćene manjinskim akcionarima “Ulcinjske rivijere”, koje je Ministarstvu finansija nedavno dostavio pravni zastupnik, advokat Branislav Lutovac.
“Ukoliko traženi iznos ne bude uplaćen u što kraćem roku, HTP ‘Ulcinjska rivijera’ AD Ulcinj, prijeti pokretanje stečajnog postupka zbog nemogućnosti isplate svojih obaveza”, stoji u zahtjevu Lutovca.
Sa računa “Ulcinjske rivijere”, kako su “Vijesti” objavile, u korist investicionog fonda “Atlas Mont Podgorica”, kojim upravlja DZU “Quantum Investments” AD Podgorica, krajem novembra skinuto je više od 420 hiljada eura, na osnovu pravosnažne presude iz 2019. godine.
Rješenje o izvršenju donio je javni izvršitelj Vladimir Vujotić na osnovu izvršne presude Privrednog suda, a Lutovac je predmetni dug u podnijetom prigovoru osporio u cjelosti.
“Tačkom 3 Zaključka Vlade Crne Gore br. 07-72 od 25. 4. 2019. godine, naloženo je Ministarstvu finansija i Ministarstvu održivog razvoja i turizma da prate preostale sudske sporove po osnovu tužbi za ostvarivanje prava manjinskih akcionara i da, shodno presudama koje budu dospjele na izvršenje, Ministarstvo finansija sukcesivno preusmjerava sredstva s potrošačke jedinice Rezerve na potrošačku jedinicu Ministarstva održivog razvoja i turizma. U tom pravcu, poslali smo zahtjev Ministarstvu finansija”, kazao je “Vijestima” Lutovac.
Račun tog ulcinjskog preduzeća i dalje je u blokadi jer “Atlas Mont” još nije naplatio cjelokupan iznos svojih potraživanja navodno zbog zateznih kamata.
Otvoreni investicioni fond “Atlas Mont” bio je manjinski akcionar “Ulcinjske rivijere” i nije bio saglasan za davanje u dugoročni zakup dijela imovine preduzeća na Velikoj plaži 2017. godine, a svi nesaglasni manjinski akcionari, koji su u zakonskom roku dostavili pisano obavještenje o namjeri da koriste pravo na otkup akcija po tržišnoj vrijednosti, polagali su pravo na naknadu svojih potraživanja.
“Ulcinjska rivijera” je 2017. godine “Karizmi” na 30 godina dala u zakup hotele “Olimpik” i “Belvi” sa depadansima.
Lutovac tvrdi da je “Atlas Mont” koji je posjedovao 34.361 akciju, nakon parničnog, a prije pokretanja izvršnog postupka, prodao 9.136 akcija koje nijesu mogle biti premet presude, odnosno naplate, bez obzira što je fond naknadno kupio isti broj akcija.
Naveo je da naknadno kupljene akcije nijesu iste kao one koje su bile predmet parničnog postupka i izvršne isprave, te da su nove akcije odvojene transakcije koje ne mogu retroaktivno postati predmet prava iz 2019. godine.
On je istakao da naknadnom kupovinom istog broja akcija “Atlas Mont” pokušava da prikrije prethodnu trgovinu i stvori privid da i dalje posjeduje svih 34.361 akcija koje su bile predmet presude, kako bi se ponovo kvalifikovao za pravo iz presude, te da ovim postupkom dovodi u zabludu javnog izvršitelja i zloupotrebljava pravo na izvršenje, pokušavajući da naplati iznos koji ne odgovara stvarnom stanju njegove imovine iz 2019. godine.
Ostali manjinski akcionari svoja potraživanja naplatili su prije više od pet godina.
Vlasnici 181.073 akcija, koji nijesu bili saglasni sa odlukom, tražili su “Ulcinjskoj rivijeri” da im shodno Zakonu o privrednim društvima isplati 10,5 eura po akciji, koliko je bila tržišna vrijednost na dan održavanja Skupštine akcionara. Kako ulcinjski hotelijer u to vrijeme nije imao finansijske mogućnosti da ih isplati, uslijedili su sudski postupci koji su okončani pravosnažnim presudama u korist manjinskih akcionara.
Vlada je iz državnog budžeta preusmjerila 2,2 miliona eura na akcionarsko društvo, koje je postalo vlasnik 11,87 odsto akcija u svom preduzeću.
Pošto “Ulcinjska rivijera” opet nije bila u mogućnosti da vrati taj novac, Vlada Duška Markovića je dug konvertovala u akcijski kapital i tako postala vlasnik oko 22 odsto akcija u ulcinjskom preduzeću.
Na naplatu stižu i potraživanja radnika
Račun “Ulcinjske rivijere” prije nekoliko dana blokiran je i po drugom osnovu - na naplatu je stigla i pravosnažna presuda Višeg suda u korist jednog bivšeg radnika za manje isplaćenu otpremninu u vrijednosti od nekoliko hiljada eura, saznaju “Vijesti”.
Prema istim saznanjima, u narednom periodu trebalo bi da na naplatu stigne još nekoliko izvršnih potraživanja bivših i sadašnjih radnika “Ulcinjske rivijere”, koji su to preduzeće tužili Osnovnom sudu u Ulcinju zahtijevajuću isplatu dijela otpremnine i razlike ličnih primanja u postupku vrijednom više od 250 hiljada eura.
U Analizi stanja u ulcinjskom hotelijeru, koju je uradilo Ministarstvo turizma, stoji da je rješenje problema prodaja nefunkcionalnog zemljišta na Autobuskoj stanici koje je u svojini “Ulcinjske rivijere”, navodno vrijedne oko milion eura.
“Oko 40 bivših radnika, kojima je prestao radni odnos na osnovu otpremnine, podnijeli su u 2021. i 2022. godini tužbu Osnovnom sudu u Ulcinju radi isplate dijela otpremnine. Takođe, oko 30 radnika koji su i dalje u radnom odnosu, tužili su HTP ‘Ulcinjska rivijera’ na ime isplate razlike ličnih primanja za period od 2009. do 2021. U slučaju okončanja spora u korist radnika, procjenjuje se da visina isplate na ime radnog spora radnika sa svim troškovima može dostići iznos od preko 250.000 eura”, piše u analizi.
Lutovac je potvrdio je “Vijestima” da je tačno da su pokrenute tužbe više od 60 radnika i to kako onih koji su sada u radnom odnosu, tako i onih koji su napustili firmu Ili ostvarili pravo na penziju.
“Potraživanja se odnose na naknadu štete zbog navodno manje isplaćene zarade, naknadu za prekovremeni rad, neiskorišćene godišnje odmore i rad za vrijeme praznika. Ima potraživanja i po osnovu navodno manje isplaćene otpremnine. Ukupna potraživanja prelaze iznos od 250.000 eura”, kazao je Lutovac.
On je naveo da su postupci u toku pred Osnovnim sudom u Ulcinju i Višim sudom u Podgorici.
( Samir Adrović )