U zdravstvu potrošeno 165 miliona

Ispitanici zamjeraju na kratkim rokovima za pripremu ponude - tri do četiri radna dana, ali i to što tenderska dokumentacija često favorizuje jednog ponuđača...

20583 pregleda5 komentar(a)
Izdvajanja za nabavke u zdravstvu za godinu porasla za 52 odsto (ilustracija), Foto: Shutterstock.com

Na javne nabavke za potrebe zdravstvenog sistema u prošloj godini potrošeno je više od 165 miliona eura, što je više od petine ukupnog iznosa izdvojenog iz budžeta za nabavku roba, radova i usluga.

To proizlazi iz izvještaja “Javne nabavke u crnogorskom zdravstvu, 2023”, koji je sačinio Sindikat doktora medicine (SDM).

Prema izvještaju, “Montefarm” koji snabdijeva javne zdravstvene ustanove ljekovima i medicinskim sredstvima, ugovorio je oko 122,4 miliona eura, što je 18,12 odsto ukupnog iznosa javnih nabavki u državi.

“Godinu ranije, Montefarm je ugovorio 79.269.391,13 eura, što je 15,63 odsto od ukupnih javnih nabavki, dok su javne nabavke za cjelokupno zdravstvo iznosile 108.686.744 eura. Za samo godinu, javne nabavke u zdravstvu porasle su za oko 52 odsto i taj trend rasta nastavljen je u 2024”, navodi se.

U izvještaju piše da je, prema podacima Direktorata za upravljanje javnim investicijama i politikom javnih nabavki Ministarstva finansija, tokom prvih šest mjeseci kroz postupke javnih nabavki potrošeno 161.357.000 eura, ili 29 odsto od ukupnog iznosa za javne nabavke.

Ispitanici se žale na kratke rokove i favorizovanje

Za potrebe istraživanja SDM, napravljen je upitnik i proslijeđen na 21 e-mail adresu registrovanih pravnih lica za promet na veliko ljekova, a na koji je odgovorilo devet ispitanika. Neke od zamjerki ispitanika odnosile su se na izostanak detaljnog obrazloženja zašto predmet javne nabavke nije podijeljen u partije, već su raznorodni proizvodi neopravdano objedinjeni, što u konačnom sprečava konkurenciju među ponuđačima. Ispitanici primjećuju da u pregovaračkim postupcima bez prethodnog objavljivanja poziva za nadmetanje, u kojima je predmet nabavke podijeljen u veliki broj partija (više stotina), su ostavljani vrlo kratki rokovi za pripremu ponude, tek tri do četiri radna dana.

“Važna zamjerka se odnosi i na sam Zakon o javnim nabavkama, tj. na član 118, stav 1, tačka 3 kojim je definisan potkriterijum za bodovanje ponude - rok isporuke. Ispitanici smatraju da je bodovanje roka isporuke čest izvor korupcije, ali i diskriminacije ponuđača, kao i da se vrlo često zloupotrebljava u procesu javnih nabavki. Naime, ispitanici ističu da ‘favorizovani ponuđači daju nerealno kratke rokove od jedan dan ili čak jedan sat i po tom osnovu stiču prednost (iako imaju značajno veće cijene) u odnosu na ponuđače koji nude realne rokove isporuke’. Takođe, istaknuto je da se dešava da tenderska dokumentacija favorizuje jednog ponuđača i opisan je slučaj favorizovanja jednog od postojeća dva uređaja iz oblasti laboratorijske dijagnostike”, navodi se u izvještaju SDM.

Povećanje udjela jednostavnih nabavki

U izvještaju se pojašnjava da je tokom 2023. godine na nivou države najveći broj postupaka, 88,22 odsto, sproveden putem otvorenog postupka, kao najtransparentnijeg.

Postupaka sprovedenih putem pregovaračkog postupka bez prethodnog objavljivanja poziva za nadmetanje je 4,35 odsto, ograničenog postupka 0,53 odsto i jednostavnih nabavki koje su sprovedene kroz sistem 6,9 odsto od ukupnog broja.

“Putem jednostavnih nabavki u 2023. godini potrošeno je 105.508.184,65 eura, odnosno 15,63 odsto od ukupno ugovorenih javnih nabavki. Na transparentan način, objavom Zahtjeva za dostavljene ponuda na elektronskom sistemu javnih nabavki (sve nabavke jednake ili veće od 8.000 eura) u 2023. godini realizovano je 40.898.643,64 eura. Direktnim izborom predmeta nabavke određenog ponuđača uz prihvatanje predračuna/profakture, fiskalnog računa ili ugovora potrošeno 64.609.541,01eura, što čini 9,57 odsto od ukupno ugovorenih javnih nabavki”, piše u izvještaju.

SDM je od “Montefarma” dobio podatak da je u 2023. u toj ustanovi sprovedeno 27 otvorenih postupaka za nabavku ljekova i medicinskih sredstava, po osnovu kojih je zaključeno ukupno 100 ugovora, čija je procijenjena vrijednost 93.114.340,64 eura, a ugovorena 102.011.498,78 eura. Kroz otvoreni postupak sa jedinim ponuđačem sklopljeno je devet ugovora o nabavci robe ukupne vrijednosti 7.865.275 eura, a za 25 pregovaračkih postupaka bez prethodnog objavljivanja poziva za nadmetanje zaključeno je 110 ugovora, vrijednih 15.412.563,60 eura.

U izvještaju piše da za jednostavne nabavke pojedinačne vrijednosti ispod 8.000 eura ukupno ugovoreno oko pet miliona eura, što je povećanje od 114 odsto u odnosu na 2022. godinu.

Preporučeno uspostavljanje registra ponuđača

SDM je preporučio propisivanje kaznenih odredbi za kršenje zakona u dijelu jednostavnih nabavki, čime bi se proširila ovlašćenja inspekcije za javne nabavke i propisivanje dužih rokova, ne kraćih od deset dana, u pregovaračkim postupcima bez prethodnog objavljivanja poziva za nadmetanje.

“U sastav komisije za sprovođenje postupka javne nabavke propisati obavezno učešće najmanje jednog stručnog lica angažovanog na poslovima iz oblasti za koju je raspisana javna nabavka. Propisati standarde specifikacija za javne nabavke u oblasti zdravstva sa minimumom zahtijevanog kvaliteta u cilju pojednostavljivanja pripreme tenderske specifikacije i smanjenja broja žalbi”, piše u izvještaju.

Preporučeno je da se dodatno osnaže kadrovski kapaciteti Komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki kako bi se žalbeni postupci završavali u zakonom propisanom rokovima.

SDM tvrdi i da bi rok isporuke trebalo isključiti iz kriterijuma koji se boduje i uniformisati specifične rokove isporuke zavisno od predmeta javne nabavke, osim za hitne. Pored ostalog, preporučili su uspostavljanje jedinstvenog registra ponuđača u kome će biti pohranjeni podaci o poslovanju privrednog subjekta, dozvole za rad, licence i ostale vrste potvrda koje se prilažu kao dokazi u postupku javnih nabavki. Registar bi, takođe, sadržao i ocjene naručilaca u prethodnim postupcima javnih nabavki, ocjene koje se tiču kvaliteta izvođenja radova ili nabavljene opreme/proizvoda, poštovanja ugovorenih rokova izvođenja radova ili isporuke, garantnih rokova, servisa opreme.

Preporuka je i da se propišu ograničenja u vezi s javljanjem na pozive privrednih društava koja se nalaze na crnoj listi poreskih obveznika.