Spajić: U borbi protiv korupcije ne smije biti nedodirljivih, niti selektivnosti
Premijer rekao da očekuju značajne rezultate od Zakona o oduzimanju imovine koji radi Ministarstvo pravde. Vanja Ćalović Marković je kazala da je partijsko zapošljavanje najvidljiviji stepen korupcije, što razumiju svi građani
Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić kazao je da u borbi protiv korupcije ne smije biti nedodirljivih, niti selektivnosti.
On je na sedamnaestoj Nacionalnoj antikorupcijskoj konferenciji, koju organizuje NVO Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), rekao da će država imati poresku policiju.
Istakao je da se sa američkim partnerima radi na "edž" reformi pronalaska lica koji su suštinski vlasnici kompanija ili NVO koji operiraju u Crnoj Gori, što bi pomoglo u sprečavanju pranja novca.
"Otkrićemo i lica iz Rusije i drugih zemalja, koja su sankcionisana, a koriste rupe našeg trenutnog sistema", rekao je Spajić.
Istakao je da će razmotriti opciju da država otkupi kompaniju "Port of Adria", te da će traziti partnere po NATO standardima, koji će pomoći da profesionalizuju tu luku.
Podsjetio je da je usvojena nova strategija za borbu protiv korupcije, izabran novi Savjet za borbu protiv korupcije, donesen moderan Zakon o lobiranju i planiran Zakon o zviždačima...
On je rekao da su prije godinu poručili da je vladavina prava uz poboljšanje standarda građana Vladin ključni prioritet.
Spajić je na sedamnaestoj Nacionalnoj antikorupcijskoj konferenciji kazao da je nakon dugogodišnje stagnacije država odblokidala evropski put.
On je rekao da se, između ostalog, snažno krenulo protiv korupcije u obrazovanju, kao i sa izmjenama Zakona o zaradama u javnom sektoru.
MANS ovogodišnju Antikorupcijsku konferenciju organizuje u sklopu projekta koji se realizuje uz podršku Evropske unije, Nacionalnog fonda za demokratiju (NED) i Njemačke fondacije za međunarodnu pravnu saradnju (IRZ).
Spajić je rekao da ulazak u Jedinstveno područje plaćanja u eurima (SEPA) ima brojne benefite, te da očekuju da se pridruže i druge zemlje Zapadnog Balkana.
Istakao je da očekuju značajne rezultate od Zakona o oduzimanju imovine koji radi Ministarstvo pravde.
Ćalović Marković: Partijsko zapošljavanje najvidljiviji stepen korupcije
Izvršna direktorica MANS-a Vanja Ćalović Marković je kazala da je partijsko zapošljavanje najvidljiviji stepen korupcije, što razumiju svi građani.
Istakla je da neće da prihvati i da nije tačno da je u mentalitetu Crnogoraca da budu korumpirani.
"Ova Vlada to može, zato što ima većinu koja omogućava da se Crna Gora iz korijena promijeni. Prva stvar na koju treba udariti je imovina stečena kriminalom, koja i dalje služi za destabilizaciju sistema, i omogućava im da ostanu na slobodi i šalje poruku da se korupcija isplati", kazala je ona.
Istakla je da je politički prioritet Vlade bio ekonomski oporavak, ali da ako građani nemaju uslove da žive dostojanstveno, oni koji su sposobni će da odu iz zemlje nakon ulaska u EU.
"Sa ovakvim institucijama, policijom, sudstvom, tužilastvom, to se neće desiti".
Istakla je da je važno da se partije čiste od kriminalnih uticaja.
Satler: Bez napretka u poglavljima 23 i 24 neće biti članstva u EU
Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler rekao je da nije tajna da korupcija ima ogromnu ekonomsku cijenu, da ima negativan uticaj na ekonomski rast, te da je prisutna i u EU.
On je rekao da je za završna mjerila u poglavlju 23, Crnoj Gori "potrebno mnogo više toga".
Istakao je da će naredne sedmice najvjerovatnije imati međuvladinu konferenciju, te da mora, da bi zatvorili mjerila, da se radi slićnim ili bržim tempom.
On je rekao da je važno da se do kraja godine Briselu pošalje nacrt Zakona o finansiranju političkih partija i kampanja.
Satler je rekao da vjeruje da je ovo bila dobra godina, da mnogo treba da se uradi, te da bez napretka u poglavljima 23 i 24 neće biti pristupanja EU.
Rajzing Rajnke: Nepotizam sprečava javnu upravu da efikasno služi građanima
Ambasadorka SAD u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke je kazala da je napravljen pomak ka EU, ali da treba još da se uradi.
Istakla je da je prvi korak razotkrivanje korupcije, navodeći da nijedna država nije imuna na korupciju.
Ona je kazala da Crna Gora ima priliku i sistemsku podršku da se bori protiv izazova sprovođenja teskih reformi: "Te reforme nisu lake, ali su potrebne".
Ambasadorka je kazala da nepotizam onemogućava javnu upravu da efikasno služi građanima, te da treba sagledati reformu javne uprave.
Rajzing Rajnke je rekla da će SAD da koriste sve da razbiju kriminalne aktivnosti, uključujuci i sankcije.
Pozvala je političare i građane da se ujedine u borbi protiv korupcije.
Ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori Don Meken je kazala da je borba protiv korupcije nešto oko čega sve države mogu da se ujedine, te da će Crna Gora na tom putu imati podršku Velike Britanije.
Ambasadorka Francuske u Crnoj Gori An-Mari Maske je rekla da su prošlih mjeseci radili da Crna Gora napravi svoj okvir da se, između ostalog, bori protiv eko-kiminala.
Ambasadorka Italije Andreina Marsela je kazala da se nada da će uskoro podiijeliti dokument na kome se radi u Italiji, kako u Crnoj Gori može izgledati "Guardia di Finanza" sistem.
( Željka Vučinić )