Vuković: Edukacija je najefikasniji lijek protiv neznanja i nepravde
"Za obrazovanog čovjeka granice nisu ništa drugo nego izazovi koje moramo savladati i koje, čini mi se, zajedničkim naporima sve brže i lakše savladavamo", kazao je Vuković
U organizaciji Kancelarije za mlade i Kancelarije za ljudska i manjinska prava i saradnju sa civilnim sektorom Sekretarijata za kulturu, sport mlade i socijalno staranje Opštine Nikšić, povodom obilježavanja 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, održana je panel diskusija „Održivo uključivanje marginalizovanih grupa u društveni život Nikšića“.
Predsjednik Skupštine opštine Nikšić, Nemanja Vuković, istakao je da je osnaživanje marginalizovanih grupa važan korak u izgradnji društva kao inkluzivnog, pravednog i modernog, te da su korijeni diskriminacije, predrasuda, raznih oblika generalizacije, neravnopravanog pristupa zajedničkim resursima… najčešće, u neznanju.
"Edukacija je, svakako, jedan od najefikasnijih ljekova protiv neznanja i nepravde, najkraći put do promjene svijesti i načina na koji percipiramo svijet oko sebe. Kvalitetno obrazovanje neizmjerno je važno u borbi protiv svih ograničenja. Za obrazovanog čovjeka granice nisu ništa drugo nego izazovi koje moramo savladati i koje, čini mi se, zajedničkim naporima sve brže i lakše savladavamo", kazao je Vuković.
Prema njegovim riječima doživotno obrazovanje, sposobnost da kritički sagledamo sebe i svijet oko sebe, otvorenost za inicijative drugih i spremnost da sami iniciramo, delegiramo rješenja i budemo dio procesa koji oblikuju sliku našeg grada, pomoći će da kao pojedinci i društvo postanemo bolji.
"Ogromna uloga u procesu osnaživanja marginalnih grupa pripada NVO sektoru i medijima. Panel diskusije, okrugli stolovi, treninzi, brojne kampanje, uz adekvatnu medijsku prezentaciju – umnogome osvjetljavaju brojne probleme, olakšavajući lokalnoj samoupravi, državi, kao i svim relevantnim adresama, da budu efikasnije u borbi protiv predrasuda i stereotipa. Sinhronizovano djelovanje svih relevantnih činilaca jedini je garant da ćemo pobijediti nepravdu, a marginalizovanim grupama obezbijediti punu integraciju u naše društvo", poručio je predsjednik SO.
Odbornica u SO Nikšić Ksenija Milović naglasila je da društvo mora prepoznati rodno zasnovano nasilje kao ozbiljan društveni problem koji ugrožava temelje jednakosti i pravde.
"Ključ borbe protiv ovog oblika nasilja leži u edukaciji, prevenciji i stvaranju sigurnog okruženja za sve građane, uz jačanje zakonskih mehanizama i podršku žrtvama. Promovisanje rodne ravnopravnosti zahtijeva zajednički napor institucija, nevladinog sektora i svakog pojedinca, jer samo kroz inkluzivno djelovanje možemo graditi pravednije društvo. Ovaj problem ne poznaje partijske razlike i barijere“, istakla je Milović, navodi se u saopštenju za medije.
Miloš Nenezić, ispred Sekretarijata za kulturu, sport, mlade i socijalno staranje, naglasio je da se mora postaviti granica između slobode govora i govora mržnje, te da ona počinje tamo gdje izražavanje mišljenja ugrožava dostojanstvo, sigurnost ili prava drugih.
"Sloboda govora ne smije služiti kao opravdanje za diskriminaciju, prijetnje ili podsticanje nasilja. Društvo mora razvijati svijest o štetnim posljedicama govora mržnje kroz edukaciju i promociju tolerancije, uz istovremeno jačanje zakonodavstva koje sankcioniše ovakve oblike izražavanja. Institucije, mediji i građani imaju odgovornost da prepoznaju i reaguju na govor mržnje, gradeći kulturu dijaloga zasnovanu na poštovanju različitosti i ljudskih prava", zaključio je Nenezić.
( Svetlana Mandić )