Novi Zeland planira zabraniti trke pasa

Imenovan je i savjetodavni odbor koji će doprinijeti da se pronađu novi domovi za oko 2.900 pasa koji učestvuju u trkama

4524 pregleda0 komentar(a)
Foto: REUTERS

Vlada Novog Zelanda danas je predložila donošenje zakona o zabrani trka hrtova od 2026. godine, izrazivši zabrinutost za dobrobit životinja i pojasnivši da je postotak pasa povrijeđenih u trkama i dalje neprihvatljivo visok.

Industriju trka pasa na Novom Zelandu već dugo javno kritikuju, spočitavajući joj da ne preduzima dovoljno na zaštiti dobrobiti životinja, a tri recenzije industrije sprovedene u posljednjih deset godina preporučuju velike promjene. "Iako gine manje pasa, stope povreda su, iako nešto manje, i dalje neprihvatljivo visoke", rekao je ministar za infrastrukturu i trke Vinston Piters.

Trke hrtova ukinuće se u predstojećem periodu od 20 mjeseci, a imenovan je i savjetodavni odbor koji će doprinijeti da se pronađu novi domovi za oko 2.900 pasa koji učestvuju u trkama, rekao je Piters.

Neprofitna organizacija Safe for Animals je saopštila da je tokom sezone trka na Novom Zelandu 2023-2024. stradalo 13 hrtova. Udruženje za zaštitu hrtova posljednjih je godina dokumentovalo stotine uginuća i više desetina hiljada povreda životinja na australijskim trkačkim stazama.

Zabranu podržava i opozicija

Vlada je iznijela predlog zakona koji podržava i opoziciona Laburistička stranka, a cilj je spriječiti nepotrebno ubijanje pasa. Sljedeće će godine uvesti dodatne zakone kako bi se postojeći izmijenili, a trke hrtova zabranile, istakao je Piters.

Australijska država Novi Južni Vels trke hrtova je pokušala zabraniti 2017, ali je odustala nakon oštre reakcije predstavnika industrije. Novi Zeland, uz SAD, Irsku, Australiju i Britaniju, jedna je od samo pet zemalja u kojima su komercijalne trke hrtova još dopuštene.

Čini 8,5 odsto novozelandske trkačke industrije vrijedne oko 760 miliona američkih dolara s nešto više od 1.000 radnih mjesta s punim radnim vremenom, pokazuju podaci. Greyhound Racing New Zealand je objavio da se sada stotine trenera, uzgajivača i zaposlenih u industriji suočava s gubitkom posla, prenosi Hina.