BLOG Bijela kuća odobrava izraelske napade u Siriji, Rusija zvanično priznala da je pružila utočište Asadu
Nastavak sukoba na Bliskom istoku
Lideri Hezbolaha izrazili su nezadovoljstvo zbog izraelskih vojnih akcija u Siriji, odbacujući ono što grupa naziva "okupacijom" od strane zemlje protiv koje se sama bori u Libanu.
"Nadamo se da ćemo vidjeti kako se Sirija stabilizuje... i zauzima čvrst stav protiv izraelske okupacije, dok sprečava strano miješanje u svoje poslove", navodi se u saopštenju naoružane grupe koju podržava Iran, prenosi AFP.
Svijet nema razloga da se plaši novog sirijskog režima, izjavio je lider pobunjeničke grupe Hajat Tahrir al Šam.
Abu Mohamed al Golani izjavio je za Skaj njuz u svojim izjavama pokušao je da umiri strane nacije i obećao da će Sirija biti "obnovljena“:
"Njihovi strahovi su nepotrebni, ako bog da. Strah je bio povezan sa prisustvom [Asadovog] režima. Zemlja ide ka razvoju i rekonstrukciji. Kreće se ka stabilnosti. Ljudi su iscrpljeni od rata. Zato zemlja nije spremna za novi rat i neće ući u novi sukob. Izvor naših strahova bile su iranske milicije, Hezbolah i režim koji je počinio masakre kojima danas svjedočimo. Njihovo uklanjanje je rješenje za Siriju. Trenutna situacija neće dozvoliti povratak u stanje panike", poručio je al Golani.
Zamjenik ruskog ministra inostranih poslova Sergej Rjabkov u intervjuu za NBC Njuz, koji je najavljen kao ekskluzivan, otkrio je da je Moskva pružila utočište Bašaru al Asadu nakon što je prebačen u glavni grad Rusije u nedjelju "na najbezbjedniji mogući način".
Ova izjava predstavlja prvu zvaničnu potvrdu ruskog zvaničnika da se bivši sirijski lider nalazi u Rusiji, objavio je NBC.
"On je obezbijeđen, i to pokazuje da Rusija djeluje onako kako je potrebno u tako izuzetnoj situaciji. Nemam pojma šta se trenutno dešava s njim. Bilo bi veoma pogrešno sa moje strane da govorim o tome šta se dogodilo i kako je stvar riješena", kazao je Rjabkov.
On je naglasio da će Rusija nastaviti da podržava Asada i da će odbiti da ga preda Međunarodnom krivičnom sudu (MKS) na suđenje za kršenje ljudskih prava, čak i ako to bude zatraženo.
"Rusija nije potpisnica konvencije kojom je osnovan MKS", istakao je Rjabkov.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu potvrdio je večeras da je njegova zemlja pokrenula niz vazdušnih napada širom Sirije sa namjerom da uništi preostale vojne sposobnosti svrgnute vlade i rekao da želi da uspostavi odnose sa novom vladom koja se upravo obrazuje u toj zemlji.
Nekoliko sati pošto su izraelski borbeni avioni napali Siriju, Netanjahu je rekao da Izrael ne želi da se miješa u sirijske unutrašnje odnose, ali će preduzeti neophodne korake da zaštiti svoju bezbjednost i da spriječi da džihadistički ekstremisti preuzmu imovinu i oružje sirijske vojske.
On je upozorio da ako nova sirijska vlada dopusti Iranu da se ponovo učvrsti u Siriji, ili dopusti transfer iranskog ili bilo kog drugog oružja (libanskom) Hezbolahu, ili ako napadne Izrael - odgovor će biti silovit, a cijena visoka, prenio je Asošiejted pres.
Netanjahuovo video saopštenje je snimljeno u sjedištu izraelske vojske u Tel Avivu, poslije prvog dana svjedočenja na suđenju za korupciju.
On je rekao da Izrael neće oklijevati ako novi režim u Siriji napadne ili zaprijeti jevrejskoj državi.
"Ono što se desilo prethodnom režimu će se isto desiti i novom režimu", upozorio je izraelski lider.
Netanjahu je uporedio izraelsko bombardovanje sirijskih strateških vojnih ciljeva ove nedjelje sa bombardovanjem kraljevske mornarice 1940. godine francuske flote u Alžiru, da ne bi pala u ruke nacista.
(BETA)
Bijela kuća je danas signalizirala da odobrava izraelske napade na ciljeve sirijske vojske, kao i preuzimanje tampon zone na Golanskoj visoravni poslije pada vlade Bašara Asada.
"To su zahtjevne operacije da se eliminiše ono za šta se vjeruje da su neposredne prijetnje njihovoj nacionalnoj bezbjednosti", rekao je danas portparol nacionalne bezbjednosti Bjiele kuće Džon Kirbi, dodajući da će SAD prepustiti Izraelcima da diskutuju o detaljima svojih operacija.
"Oni uvijek imaju pravo da se brane", rekao je Kirbi. On je odbio da otkrije detalje i američku obavještajnu saradnju sa Izraelom u vezi ovih napada.
Kirbi je rekao da Bijela kuća ponovo potvrđuje podršku sporazumu o razdvajanju snaga na Golanskoj visoravni iz 1974. godine, ali nije kritikovao izraelsko preuzimanje demilitarizovane zone.
Izrael već dugo zauzima teritoriju tokom ratova sa svojim susjedima i drži je pod okupacijom neograničeno, a kao razlog navodi brigu za sopstvenu bezbjednost.
(BETA)
Predsjednik SAD-a Džo Bajden izjavio je da će američke snage ostati na sjeveroistoku Sirije, gdje pružaju podršku kurdskim Sirijskim demokratskim snagama protiv Islamske države. Oko 900 američkih vojnika trenutno je raspoređeno u tom dijelu zemlje.
Tokom brutalnog sirijskog građanskog rata, SAD su više puta tvrdile da je Asad izgubio kredibilitet, ali su se uzdržavale od direktnog zalaganja za njegov pad zbog sumnji prema islamističkim pobunjenicima, prenosi Gardijan.
Odlazeći državni sekretar SAD-a Entoni Blinken pozvao je na "inkluzivan" politički proces u Siriji, istakavši da će SAD priznati buduću vladu ako bude ispunjavala takve standarde.
"Sirijski narod će odlučiti budućnost Sirije. Sve nacije treba da se obavežu da će podržati inkluzivan i transparentan proces i da će se uzdržati od spoljnog miješanja", rekao je Blinken u izjavi.
"Sjedinjene Države će priznati i u potpunosti podržati buduću vladu Sirije koja bude rezultat tog procesa", dodao je.
Blinken je rekao da bi buduća vlada Sirije trebala biti „kredibilna, inkluzivna i nesektarijanska nakon što su islamistički pobunjenici svrgnuli Bašara al Asada, pripadnika manjinske alavitske zajednice koji je predvodio sekularnu diktaturu.
Istakao je da nova vlada mora "jasno poštovati prava manjina" i omogućiti dotok humanitarne pomoći
Dodao je i da SAD žele da naredna vlada "spriječi korišćenje Sirije kao baze za terorizam, da ne predstavlja prijetnju svojim susjedima, te da osigura da se zalihe hemijskog i biološkog oružja bezbjedno unište", prenosi Gardijan.
UN bi mogao razmotriti skidanje sirijske pobunjeničke grupe koja je svrgnula režim Bašara al Asada, Hajat Tahrir al-Šam (HTS), sa liste terorističkih organizacija, ukoliko grupa položi ključni test formiranja inkluzivne tranzicione vlade, izjavio je visoki zvaničnik UN-a.
Geir Pedersen, specijalni izaslanik UN-a za Siriju, nagovijestio je mogućnost uklanjanja HTS-a sa liste zabranjenih terorističkih grupa. Međutim, istakao je da grupa ne može vladati Sirijom na isti način na koji je upravljala provincijom Idlib, gdje se nalazila njena baza i odakle je pokrenula vojni proboj koji je doveo do iznenadnog kolapsa Asadovog režima.
Na brifingu u Ženevi, Pedersen je izjavio da je Sirija i dalje na raskrsnici i da je situacija izuzetno promjenljiva, prenosi Gardijan.
Govoreći o budućem statusu HTS-a, podsjetio je da je UN rezolucija 2254 označila prethodnicu HTS-a – al-Nusra Front – kao terorističku organizaciju.
"To je složen faktor za sve nas", rekao je.
"Moramo biti iskreni i sagledati činjenice. Prošlo je devet godina od usvajanja te rezolucije, a stvarnost je da su HTS i druge oružane grupe slale dobre poruke sirijskom narodu o jedinstvu i inkluzivnosti. Na terenu, u Hamahu i Alepu, postoje pozitivni signali“, dodao je.
Izraelska vojska je danas saopštila da je izvela napade na ukupno 320 strateških ciljeva u Siriji od pada režima Bašara al Asada tokom vikenda, uništavajući razno unaprijeđeno oružje, zbog bojazni da bi moglo da padne u ruke neprijatelja, uključujući libanski Hezbolah.
Operacija čiji je cilj da se uništi oružje Asadove vojske nazvana je Zvijezda Bašan po biblijskom imenu regiona na Golanskoj visoravni i južnoj Siriji, prenose izraelski mediji.
Vojska procjenjuje da je u tim napadima uništeno 70 odsto strateških vojnih sposobnosti bivšeg Asadovog režima.
Napadi su počeli kasno u subotu i najprije je ciljana sirijska protivvazdušna odbrana, kako bi izraelske vazduhoplovne snage imale više slobode.
Ukupno je pogođeno 320 ciljeva širom Sirije od Damaska do Tartusa.
Uništeni su, pored sistema protivvazduše odbrane, skladišta raketa, postrojenja za proizvodnju, dronovi, helikopteri, borbeni avioni, tenkovi, radari, brodovi, pored ostalog, navode IDF ( Izraelske odbrambene snage).
Sirijski brodovi su uništeni protekle noći u velikoj operaciji izraelske mornarice.
Vojska je navela da su pored ostalog razoreni dugometni projektili, rakete Skad i krstareće, te rakete obala-more.
IDF je takođe ciljala nekoliko lokacija hemijskog oružja u nizu napada, rekli su izraelski zvaničnici.
Poslije pada Asadvog režima IDF je saopštila da prati unaprijeđeno oruže Siriji i radi na tome da ne dospije do Hezbolaha ili bilo koje druge neprijateljske snage koja bi mogla da prijeti Izraelu.
U međuvremenu vojska je i dalje razmještena u tampon zoni između Izraela i Sirije na Golanskoj visoravni na sirijskoj strani granice u okviru pomenute operacije.
Vojska je naglasila da je razmještanje u tampon zoni defanzivna i privremena mjera usred haosa u Siriji, ali da je moguće da će vojnici tamo ostati dugo u zavisnosti od razvoja događaja.
Oni se neće direktno miješati u incidente u Siriji i navodno će izvoditi samo odbrambene operacije.
(BETA)
Izraelske odbrambene snage (IDF) saopštile su da njihove trupe djeluju izvan demilitarizovane zone u izraelski okupiranoj Golanskoj visoravni, kamenitom platou oko 60 kilometara jugozapadno od Damaska, koji je Izrael jednostrano anektirao 1981. godine.
Demilitarizovana zona između Sirije i Golanske visoravni uspostavljena je 1974. godine, nakon Jom Kipurskog rata, koji je započeo iznenadnim napadom Egipta i Sirije na Izrael. Mirovne snage UN patroliraju demilitarizovanom zonom od 1974. godine.
Portparol izraelske vojske, potpukovnik Nadav Šošani, izjavio je danas da su izraelske trupe u demilitarizovanoj zoni i na "nekoliko dodatnih lokacija" u njenoj blizini.
Ovo je prvo zvanično izraelsko priznanje da su se njihove snage pomjerile izvan te zone.
"Nismo uključeni u ono što se dešava unutar Sirije, nismo strana u tom sukobu i nemamo nikakav interes osim zaštite naših granica i bezbjednosti naših građana", rekao je Šošani, prenosi Rojters.
Međutim, IDF je negirao izvještaje nekih medija da njihove snage "napreduju prema Damasku".
Članovi sirijske vlade pod vođstvom svrgnutog predsjednika Bašara el Asada postepeno će prenijeti vlast na novi tranzicioni kabinet na čelu sa Muhamedom el Baširom.
Odlazeća vlada sastala se sa el Baširom prvi put otkako je Asad pobjegao iz Damaska tokom proteklog vikenda. Ali ko je zapravo pobunjenički lider koji je pomogao u svrgavanju Asadovog režima?
El Bašir je rođen 1983. godine u Džabal al-Zaviji, u provinciji Idlib, području koje su posljednjih godina uglavnom kontrolisali islamistička grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS) i savezničke frakcije sa manjim uticajem, piše Gardijan.
Prema njegovoj biografiji, studirao je elektrotehniku i elektronsko inženjerstvo na Univerzitetu u Alepu, kao i islamsko i građansko pravo na Univerzitetu u Idlibu. Radio je i za sirijsku državnu gasnu kompaniju.
El Bašir je od januara bio na čelu pobunjeničke administracije poznate kao "Vlada spasenja", a ranije je obavljao funkciju "ministra razvoja" u istoj vladi.
"Vlada spasenja", sa svojim ministarstvima, odjeljenjima, pravosudnim i bezbjednosnim organima, osnovana je u Idlibu 2017. godine kako bi pružila pomoć ljudima u područjima pod kontrolom pobunjenika koji su bili odsječeni od državnih usluga.
Od tada je počela da pruža pomoć i u Alepu, prvom velikom gradu koji je pao pod kontrolu pobunjenika nakon što su 27. novembra pokrenuli munjevitu ofanzivu, zauzeli velike teritorije i preuzeli glavni grad u nedjelju, čime je Asad svrgnut.
Bašir, inženjer u ranim četrdesetim godinama, sada će privremeno voditi nacionalnu vladu u veoma neizvjesnim vremenima.
Palestinska novinska agencija Vafa objavila je da je šest osoba ubijeno u izraelskim napadima na Rafah, na jugu Pojasa Gaze.
Muhamed el Bašir imenovan je za privremenog premijera prelazne sirijske vlade do 1. marta naredne godine.
Bašir je to rekao u televizijskom obraćanju, prenosi Rojters.
Nakon početka sirijskog ustanka protiv tamošnjeg predsjednika Bašara el Asada 2021. godine, el Bašir je napustio posao u državnim institucijama i pridružio se „redovima pobunjenika“.
Prethodno je predvodio Vladu nacionalnog spasa, koja je bila povezana sa Hajat Tarir el Šam-om (HTS) i koja je upravljala djelovima sjeverozapadne Sirije i Idliba.
El Bašir je između 2022. i 2023. godine obavljao funkciju ministra za razvoj i humanitarna pitanja u vladi svog prethodnika, Alija Kede.
U januaru ove godine, savjet Vlade nacionalnog spasa izabrao ga je za premijera.
Krajem novembra, kada su HTS i druge sirijske pobunjeničke grupe pokrenule ofanzivu na sjeverozapadu Sirije i zauzele Alep, el Bašir je na konferenciji za novinare izjavio da je ofanziva odgovor na „napade sirijskog režima na civile, koji su izazvali raseljavanje desetina hiljada ljudi“.
(MINA)
"Ovih dana svi se molimo za mir i okončanje sukoba na Bliskom Istoku i širom svijeta", kazao je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić na današnjem sastanku sa novoizabranom izraelskom ambasadorkom Avivit Bar-Ilan.
Saudijska Arabija osudila je danas izraelski upad u tampon zonu u Siriji i niz izraelskih vazdušnih napada pokrenutih poslije zbacivanja sirijskog predsjednika Bašara al Asada.Turska je slično saopštenje objavila ranije.
"Napadi koje je izvela izraelska okupaciona vlada, uključujući preuzimanje tampon zone na Golanskoj visorani i ciljanje sirijske teritorije, potvrđuju nastavak izraelskog kršenja principa međunarodnog prava i njegove odlučnosti da sabotira sirijske šanse za obnovu bezbjednosti, stabilnosti i teritorijalnog integriteta", navedeno je u saopštenju, prenose agencije.
Saudijska Arabija je vodila razgovore sa SAD u proteklim godinama o normalizaciji odnosa s Izraelom u zamjenu za američki odbrambeni pakt, američku pomoć u uspostavljanju civilnog nuklearnog programa i puta ka osnivanju palestinske države.
Kraljevina je takođe više puta osudila izraelski rat u Gazi.
U nedjelju je izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao da su izraelski vojnici privremeno preuzeli kontrolu nad demilitarizovanom tampon zonom na okupiranoj Golanskoj visoravni oko 60 kilometara jugozapadno od Damaska.
Izrael je okupirao tu teritoriju u Šestodnevnom ratu 1967. godine i kasnije je anektirao.
Kada je Asadov režim pao tokom vikenda Netanjahu je rekao da je 50 godina star sporazum o razdvajanju snaga Sirije i Izraela propao pošto je sirijska vojska napustila svoje pozicije jer su pobunjenici preuzeli zemlju.
"Nećemo dozvoliti da se nijedna neprijateljska snaga utvrdi na granici", rekao je Netanjahu.
Ministarstvo spoljnih poslova Turske je u saopštenju navelo da oštro osuđuje izraelsko kršenje sporazuma o razdvajanju iz 1974. godine ulaskom u izraelsko-sirijsku zonu i nastavak napredovanja u sirijsku teritoriju. U saopštenju se ocjenjuje da Izrael ponovo pokazuje okupacioni mentalitet u osjetljivom periodu.
(BETA)
Izraelski ministar odbrane Izrael Kac upozorio je danas sirijske pobunjenike da će ko god ide stopama bivšeg predsjednika Sirije Bašara Asada završiti kao on.
Kac je rekao da su izraelski raketni brodovi uništili sirijsku vojnu flotu u operaciji protekle noći u okviru široke kampanje da se eliminišu strateške prjietnje zemlji.
"Izraelske odbrambene snage su djelovale u proteklih nekoliko dana da napadnu i unište strateške sposobnosti koje prijete državi Izrael", rekao je Kac, dodajući da se neće dozvoliti da ekstremistički islamistički teroristički entitet djeluje protiv Izraela van svojih granica.
Kac je obilazeći pomorsku bazu u Haifi na sjeveru Izraela, dan pošto je sirijska flota razorena raketama ispaljenim sa ratnih brodova, obavijestio visoke oficire kako je operacija izvedena, prenijeli su izraelski mediji.
"Učinićemo sve da uklonimo tu prijetnju", rekao je Kac, zaprijetivši da će se svaki entitet koji predstavlja prijetnju za Izrael ciljati nemilosrdno.
On je ponovio da IDF stvaraju demilitarizovanu zonu, bez stalnog izraelskog prisustva, van tampon zone koju su preuzele u pograničnom području.
Kac je objasnio da se izraelske snage razmještaju u tampon zoni između Sirije i dijela Golanske visoravni pod okupacijom Izraela i da je on naredio da se stvori "sterilna odbrambena zona" u južnoj Siriji da se eliminiše svaka teroristička prijetnja jevrejskoj državi.
(BETA)
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu izjavio je danas u sudu u Tel Avivu da su optužbe protiv njega "okean apsurda".
On je izjavio da nije mario za povoljno izvještavanje u medijima o sebi i da je realnost sasvim suprotna, te da je fokusiran ne na svoju budućnost, već na budućnost Izraela. Tvrdi je da njegova porodica bila suočena sa "napadima, klevetama i lažima takvih razmjera kakve je malo javnih ličnosti iskusilo" i da po svoj prilici nema sličnih slučaja u svetu.
Netanjahu je optužen za prevaru, zloupotrebu položaja i primanje mita u tri odvojena slučaja
Istraživački centar u Damasku, koji je dio Ministarstva odbrane Sirije, potpuno je uništen u izraelskim napadima, javila je jutros agencija Frans pres.
Istraživački centar u Barzeu je bio sinoć na meti napada.
Centar, za koji su Sjedinjene Američke Države tvrdile da je povezan sa sirijskim programom hemijskog oružja, već i u aprilu 2018. je bio gađan tokom američkih, francuskih i britanskih napada.
Izraelska vojska je uništala glavne vojne objekte i lokacije u Siriji pošto je izvela oko 300 udara na sirijsku teritoriju otkako je svrgnut sa vlasti predsjednik Bašar el Asad, saopštila je danas Sirijska opservatorija za prava (OSDH).
Asad je svrgnut sa vlasti u nedjelju ulaskom pobunjenika u glavni grad Damask, što je označilo kraj vladavine njegove porodice, koja je bila na čelu Sirije više od pola vijeka.
(BETA)
Izraelska vojska negirala je danas izvještaje o napredovanju izraelskih tenkova ka glavnom gradu Sirije Damasku, dodajući da su izraelske snage stacionirane u tampon zoni na ivici okupiranog dijela Golanske visoravni pripojenog Izraelu.
"Izvještaji koje šire neki mediji da izraelske oružane snage napreduju prema Damasku ili se približavaju Damasku potpuno su lažni", napisao je portparol vojske na arapskom jeziku Avičaj Adraee na društvenoj mreži Iks (X).
Izraelske oružane snage su stacionirane u tampon zoni i na odbrambenim tačkama blizu granice, kako bi zaštitili granice Izraela, dodao je portparol.
(BETA)
Izraelska vojska je "uništala glavne vojne lokacije u Siriji" izvodeći oko 250 udara na sirijsku teritoriju otkako je svrgnut sa vlasti predsjednik Bašar el Asad, saopštila je danas Sirijska opservatorija za prava (OSDH).
Prema navodima te organizacije, koja se oslanja na ogromnu mrežu izvora širom Sirije, Izrael je bombardovao aerodrome, radare, skladišta oružja i municije.
Na meti napada bili su vojni istraživački centri, a oštećeni su i brodove sirijske mornarice jedinica u blizini glavne luke Latakije, na sjeverozapadu zemlje.
Bašar el Asad je svrgnut sa vlasti u nedjelju ulaskom pobunjenika u glavni grad Damask, što je označilo kraj vladavine njegove porodice, koja je bila na čelu Sirije više od pola vijeka.
(BETA)
( B.H., S.S. )