U sklopu manifestacije "Dani srpskog jezika" promocija časopisa "Slovo" i "Čas srpskog jezika"
"Manifestacija je prilika da se obnovi sjećanje na profesore koji su, zbog preimenovanja nastavnog predmeta Srpski jezik i kniiževnost, protestovali i ostali bez posla, ali i na solidarnost učenika i roditelja, koji su branili zdravu pamet i logiku", kazala je Vesna Todorović, članica Aktiva profesora srpskog jezika i književnosti
Promocijom časopisa “Slovo”, br. 63/64, koja će biti održana večeras u sklopu tribine “Svobodijada” počeće ovogodišnja manifestacija “Dani srpskog jezika” koju organizuje Aktiv profesora srpskog jezika i književnosti. Promocija će biti održana u JU “Zahumlje”, sa početkom u 19 časova, a na tribini će govoriti Draga Bojović, Radoje Femić, Radinko Krulanović, književnik i Veselin Matović, urednik „Slova“.
Ovaj broj časopisa je posvećen preminulim profesorima srpskog jezika i kniževnosti, Vuku Velašu, Stanki Nikčević i Svetozaru Ćirakoviću.
Manifestacija “Dani srpskog jezika”, kako je rečeno na konferenciji za novinare, organizuje se povodom 20 godina “borbe za ime srpskog jezika” i imaće dva dijela – promociju časopisa “Slovo” i “Čas srpskog jezika” koji će biti održan 17. decembra u sali Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori, u 19 časova.
U uvodnom dijelu “Časa srpskog jezika” govoriće mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, vladika budimljansko-nikšićki Metodije i predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević. O statusu i položaju srpskog jezika u Crnoj Gori u proteklih 20 godina, govoriće prof. dr Miloš Kovačević, prof. dr Jelica Stojanović, Vesna Todorović i Veselin Matović. Urednica oba programa je pjesnikinja Milica Bakrač.
"Manifestacija je prilika da se obnovi sjećanje na profesore koji su, zbog preimenovanja nastavnog predmeta Srpski jezik i kniiževnost, protestovali i ostali bez posla, ali i na solidarnost učenika i roditelja, koji su branili zdravu pamet i logiku", kazala je Vesna Todorović, članica Aktiva profesora srpskog jezika i književnosti.
Prema riječima profesor filozofije i sveštenik Miodrag Todorović, govor sa ovog područja je "standard srpskog knjiženog jezika, i to buduće generacije moraju da znaju".
"Svima je poznato kako je prije dvije decenije bivši režim protivustavno, nenaučno, nasilno izvršio preimenovanje nastavnog predmeta Srpski jezik i književnost u maternji, zbog čega je došlo do otpora profesora srpskog jezika, koji su u tome vidjeli i predvidjeli koncepciju bivšeg režima, stvaranje novog čovjeka u Crnoj Gori, a time i temeljnu promjenu svijesti, istorije i kulture crnogorske stvarnosti", rekao je na konferenciji za novinare profesor Veselin Matović.
Istakao je da se "priča za srpski jezik" ubrzo svela samo na 28 profesora srpskog jezika koji su po kratkom postupku dobili otkaze, bez prava žalbe,.
Vesna Todorović je podsjetila da su tada učenici nikšićke Gimnazije, Simeon Minić, Nina Kostić, Vladimir Đuretić i Miloš Cicmil, “odlučili da ne idu na nastavu u školu iz koje su istjerani njihovi profesori”. Istakla je da se na nedavnom popisu većina stanovništva izjasnila da govori srpskim jezikom.
Matović je govorio o istorijatu i značaju časopisa "Slovo", koji se prvobitno zvao "Raspeće srpskog jezika".
Aktiv profesora srpskog jezika i književnosti manifestaciju „Dani srpskog jezika“ organizuje uz podršku Opštine Nikšić, Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore i Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori.
( Svetlana Mandić )