Žene i dalje među najugroženijim kategorijama

Ministar pravde Bojan Božović istakao je da je važan koordinisani pristup institucija u rješavanju problema rodno zasnovanog nasilja

9313 pregleda1 komentar(a)
Sa okruglog stola, Foto: AIRE Centar

Crna Gora je ostvarila značajan normativni napredak u borbi protiv nasilja nad ženama, usklađujući svoje zakonodavstvo sa međunarodnim standardima, ali su, usljed neadekvatnog sprovođenja zakona, žene i dalje među najugroženijim kategorijama društva.

To je poručeno na okruglom stolu „Unapređenje pravosudnog odgovora na nasilje nad ženama“, koji je danas održan u Podgorici.

Iz AIRE centra su saopštili da su, uz podršku britanske Ambasade u Podgorici, okupili preko 30 predstavnika pravosudnih i zakonodavnih institucija, međunarodnih organizacija, civilnog društva i akademske zajednice, zajedno s vodećim stručnjacima iz oblasti zaštite ljudskih prava i rodne ravnopravnosti.

Ministar pravde Bojan Božović istakao je da je važan koordinisani pristup institucija u rješavanju problema rodno zasnovanog nasilja.

"Evropska komisija je Crnoj Gori postavila dva ključna zahtjeva: imenovanje predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore i donošenje obavezujućeg uputstva za tužioce o postupanju u slučajevima nasilja u porodici“, rekao je Božović.

Kako je kazao, oba cilja su ostvarena, što će zasigurno unaprijediti pravosudni odgovor na rodno zasnovano nasilje i poboljšati zaštitu najranjivijih.

Božović je dodao da se napori Crne Gore na tom polju neće zaustaviti.

"Ministarstvo pravde će donijeti strategiju za sveobuhvatan i holistički odgovor na ove slučajeve“, najavio je Božović.

Prema njegovim riječima, svi su odgovorni, od pravosudnih i tužilačkih institucija, preko policije i socijalnih službi, pa sve do obrazovnih ustanova.

„Ne smijemo se skrivati iza zakonskih normi; moramo jasno definisati nadležnosti i preuzeti odgovornost", rekao je Božović.

Britanska ambasadorka Don Meken istakla je da Ujedinjeno Kraljevstvo kontinuirano podržava Crnu Goru u borbi protiv nasilja nad ženama.

Ona je ukazala da je važno da svaka institucija - policija, tužilaštvo i sudstvo, prepozna svoju odgovornost da zaštiti žrtve na vrijeme.

„To zahtjeva da policija adekvatno odgovara i vodi evidencije o prijavama nasilja, da ih tužilaštvo adekvatno kvalifikuje. I, ključno, da sudstvo uspostavi praksu koja prioritizuje pravdu za žrtve nasilja i djeluje preventativno“, rekla je Meken.

Kako je navela, u svakoj od tih oblasti postoji veliki prostor za unapređenje.

„Britanska Vlada zbog toga podržava inicijative koje poboljšavaju sistemski odgovor na nasilje", naglasila je Meken.

Iz AIRE centra kazali su da je jedna od ključnih tema okruglog stola bila inkriminacija femicida, s obzirom na zabrinjavajući broj slučajeva rodno zasnovanog nasilja koji završavaju ubistvom.

„Ova tema je prepoznata kao globalni izazov, ali i hitan prioritet za Crnu Goru i region“, rekli su iz AIRE centra.

Direktorika Centra za ženska prava Maja Raičević istakla je da Crna Gora ima dobre zakonske osnove, ali da je sprovođenje zakona i dalje neadekvatno.

"Problemi leže u slabom sprovođenju zakona, nedostatku resursa i neadekvatnoj edukaciji profesionalaca u pravosuđu“, rekla je Raičević.

Kako je kazala, bez sistemskih promjena i koordiniranog djelovanja, teško je očekivati dugoročne rezultate.

„Dobar primjer možemo pronaći u holističkom pristupu koji je Belgija primijenila donošenjem zakona koji ne samo da prepoznaje rodno zasnovano nasilje kao krivično djelo, već uključuje i mjere za evidenciju i praćenje ovih slučajeva, specifične preventivne korake, te zaštitu djece žrtava", istakla je Raičević.

Predsjednica Apelacionog suda Mirjana Popović naglasila je da se u postupcima rodno zasnovanog nasilja mora postupati sa senzibilitetom i razumijevanjem društvenih posljedica odluka koje sud u tim postupcima donese.

„Svaka presuda u ovakvim slučajevima nosi višestruki značaj — pružanje pravde žrtvi, kažnjavanje počinilaca i slanje jasne poruke društvu da je nasilje neprihvatljivo”, kazala je Popović.

U saopštenju se navodi da su povod za organizaciju okruglog stola preporuke iz publikacije „Sudski odgovor na femicid na Zapadnom Balkanu“, koja je rezultat trogodišnjeg istraživanja pravnih okvira i sudske prakse u procesuiranju rodno zasnovanih ubistava žena.

Dodaje se da izvještaj donosi preporuke za unapređenje procesuiranja i prevencije femicida u regionu.

Programska menadžerka AIRE centra za Zapadni Balkan, Sabina Đapo, kazala je da se samo kroz sistematsko praćenje pojave femicida mogu donijeti koordinirane i informisane mjere za unapređenje institucionalnog djelovanja, uključujući pravosudne, policijske, obrazovne, socijalne i druge sisteme.

Ona je istakla da je cilj te studije bio da pruži sveobuhvatan pregled trenutnog stanja i uspostavi osnove za dalje aktivnosti.

„Jedna od ključnih preporuka tiče se unaprjeđenja krivičnih zakona, kako bi se omogućio snažniji odgovor na rodno zasnovano ubistvo žena, što je direktno podstaklo organizaciju ovog okruglog stola”, navela je Đapo.

Iz AIRE centra su istakli da ta publikacija predstavlja važan korak ka harmonizaciji sudske prakse u regionu, osiguravajući da femicid bude tretiran s ozbiljnošću koju zaslužuje.

„Preporuke iz izvještaja imaju za cilj da doprinesu jačanju pravosudnih kapaciteta i usklađivanju s međunarodnim standardima u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja“, navodi se u saopštenju.