Vučić: Neću bježati

Predsjednik Srbije poručio da nije kao Asad i da će ostati u zemlji uprkos sve širim protestima protiv njegove vladavine

19021 pregleda62 komentar(a)
Vučić i Šolc sa izvršnim direktorom Cinvald litijuma u Frajbergu, Foto: Rojters

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić optužio je strane obavještajne službe da pokušavaju da ga svrgnu s vlasti u svjetlu širenja protesta u toj državi i poručio da neće pobjeći iz zemlje kao svrgnuti sirijski lider Bašar al Asad.

"Iako mislite da sam Asad, pa da ću da bježim negdje - NISAM", poručio je Vučić.

"Živ sam, cio život živim ovdje u Srbiji, zahvalan svojoj Srbiji, ostaću ovdje, ovdje mi je mjesto, gdje ću i da završim. Boriću se za Srbiju i služiću samo mom, srpskom narodu i svim drugim građanima Srbije, nikada strancima, nikada onima koji hoće da poraze, unize i unište Srbiju", napisao je Vučić na svom Instagram nalogu u ponedjeljak kasno uveče.

Asad je pobjegao u Moskvu nakon munjevitog napredovanja sirijskih pobunjenika čime je okončana pedesetogodišnja vladavina njegove porodice.

Vučić je sinoć izjavio da, dok je on predsjednik države, nikakvih prelaznih vlada u Srbiji neće biti. Najavio je i da će uskoro reći odakle je došlo stotine miliona eura namijenjenih za pokušaj njegovog rušenja, prenijela je agencija Beta.

Vučić je rekao da se protesti, kojima su se nedavno pridružili i studenti, finansiraju sa Zapada sa namjerom da se on i njegova vlada zbace "različitim hibridnim taktikama koje se koriste za podrivanje zemlje".

"Onima koji misle da će da sruše Srbiju želim samo da kažem, da kad god misle da može da se sakrije koliko mrze ovu zemlju, otkrićemo vam sve detalje koliko je novca plaćeno u danima i nedjeljama koji su pred nama. U detalje, koliko je novca u prethodnih četiri godine plaćeno za rušenje Srbije. Koliko je plaćeno da Srbija ne bude slobodna i nezavisna, da ne donosi sama svoje odluke, da ne bira sama svoju budućnost, već da mora da sluša i služi nekome drugom", najavio je Vučić.

On je još rekao i da to što opozicija koristi krvave ruke "jeftini trik iz zapadnih priručnika o obojenim revolucijama", kao i da im to neće pomoći da dođu na vlast.

"Sad više neće biti novca za takve stvari, pa su malo nervozni i pokušavaju na sve načine da u ovih nekoliko mjeseci urade nešto, ali ne mogu ništa", kazao je Vučić.

Sa protesta u Beogradufoto: BETA/AP

Vučićevi protivnici u Srbiji uporedili su ga sa Asadom i drugim svjetskim diktatorima, predviđajući da bi on mogao da pokuša i da pobjegne iz zemlje ako izgubi vlast usred protesta, piše Asošiejtid pres.

Najnoviji talas demonstracija podstaknut je urušavanjem krova željezničke stanice u Novom Sadu 1. novembra, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povrijeđeno.

Demonstranti u Novom Sadu, Beogradu i drugim gradovima Srbije za tragediju okrivljuju raširenu korupciju u zemlji koja je dovela do traljavih radova na rekonstrukciji stanice, u okviru šireg dogovora sa kineskim državnim kompanijama uključenim u niz infrastrukturnih projekata u zemlji.

AP piše da je pad nadstrešnice postao žarište šireg nezadovoljstva Vučićevom sve više autokratskom vladavinom, odražavajući zahtjeve građana za demokratskim promjenama u zemlji.

Studenti više od 30 fakulteta u Srbiji su blokirali svoje visokoškolske ustanove, tražeći odgovornost za nesreću u Novom Sadu i odgovornost onih koji su napadali studente tokom ranijih protesta.

Šolc: Treba nam litijum

Vučić je juče u Njemačkoj sa kancelarom Olafom Šolcom razgovarao o eksploataciji litijuma.

"U društvu kancelara obilazim grad Frajberg, rudarski centar Evrope još od srednjeg vijeka koji i danas ima ključnu ulogu u razvoju rudarske i metalurške industrije. Očekujem odlične razgovore koje će doprinijeti tehnološkom napretku, energetskoj tranziciji i jačanju saradnje između Srbije i Njemačke", objavio je Vučić na Instagramu.

Šolc i Vučić su prisustvovali prezentaciji plana iskopavanja litijuma u okviru projekta Cinvald litijum.

Predstavnici Srbije i EU potpisali su 19. jula u Beogradu, na Samitu o kritičnim sirovinama, Memorandum o razumijevanju o strateškom partnerstvu u oblasti održivih sirovina, lanaca vrijednosti baterija i električnih vozila, u prisustvu Vučića i Šolca. Uslijedili su višemjesečni protesti građana Srbije koji se protive eksploataciji litijuma, jedne od kritičnih (održivih) sirovina.

Šolc je juče u Frajbergu rekao da su EU potrebne kritične sirovine i da ona želi da učestvuje u eksploataciji nalazišta litijuma u dolini Jadra u Srbiji, navodeći da je važno da se ispoštuju visoki standardi zaštite životne sredine i da je potreban "visok stepen prihvaćenosti na lokalu".

foto: Reuters

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Vučićem, pošto su zajedno posjetili sjedište Saksonske rudarske uprave, Šolc je rekao da prosperitet zemalja EU zavisi od obezbjeđenja dovoljnih količina litijuma za njihove industrije.

"Stav njemačke vlade je jasan - potrebni su nam litijum i druge kritične sirovine, uz pouzdane lance snabdijevanja. Danas smo se informisali o održivoj ekstrakciji litijuma, uz čuvanje prirode i životne sredine. Ideja održivosti je živa i u Njemačkoj i u Srbiji i EU želi da učestvuje u eksploataciji tog velikog nalazišta litijuma u dolini Jadra", kazao je Šolc.

"Potražnja za litijumom će biti ogromna, zbog čega je važno da realizujemo što više takvih projekata u Evropi. Ne radi se o takmičenju, nego da pružimo jedni drugima podršku", rekao je kancelar.

Vučić je rekao da očekuje pomoć njemačkih stručnjaka u rudarenju litijuma i drugih kritičnih sirovina u Srbiji.

On je istakao da je za Srbiju važno kako da iskoristi iskustva Njemačke u oblasti rudarstva i naprednih tehnologija, kako da zaštiti životnu sredinu i živote ljudi koji žive u djelovima gdje se rudnik otvara.

"Naravno i da vidimo kakve sve posljedice to nosi, da možemo da obezbijedimo da sama obrada bude izvedena na potpuno bezbolan način, kao i pitanja deponija i sve drugo", kazao je Vučić.

Šolc je kazao da u saradnji Njemačke i Srbije postoje i druge teme, poput procesa pristupanja država zapadnog Balkana Evropskoj uniji.

"Tu treba voditi računa o mnogim stvarima i predsjednik Vučić aktivno radi na tome. Mi ćemo svakako pružati podršku koliko možemo, jer se radi o reformama za poboljšanje vladavine prava, slobode medija, i tako dalje"...

Vučić je kazao da Srbija zna svoje obaveze u evrointegracijama i da će zemlja posvećeno raditi na vladavini prava, slobodi izražavanja i slobodi medija.