Bivši ministar odbrane Južne Koreje uhapšen zbog učešća u pobuni
Kim je optužen da je Junu preporučio da uvede vanredno stanje i da je poslao vojsku u Narodnu skupštinu kako bi spriječio poslanike da glasaju o njegovom opozivu zbog korupcije
Sud u Seulu je saopštio da je odobrio nalog za hapšenje bivšeg ministra odbrane Kim Jong Hjuna zbog optužbi da je igrao ključnu ulogu u pobuni i zloupotrebi položaja, čime je postao prva osoba uhapšena zbog dekreta o vanrednom stanju izdatog 3. decembra.
Kim, jedan od bliskih saradnika južnokorejskog predsjednika Jun Suk Jula, podnio je ostavku u četvrtak i od nedjelje je u pritvoru. Tužioci imaju do 20 dana da odluče da li će ga optužiti. Osuda po optužbi za pobunu može donijeti i smrtnu kaznu.
Kim je optužen da je Junu preporučio da uvede vanredno stanje i da je poslao vojsku u Narodnu skupštinu kako bi spriječio poslanike da glasaju o njegovom opozivu zbog korupcije. Jedan broj poslanika je uspio da uđe u skupštinu i jednoglasno odbacio Junov dekret, primoravajući kabinet da ga ukine već 4. decembra.
Kim je u današnjem saopštenju naveo da se "duboko izvinjava što je izazvao uznemirenost i neprijatnosti". On je rekao da je njegova sva odgovornost za uvođenje vanrednog stanja.
Parlament koji kontroliše opozicija usvojio je danas predlog zakona o imenovanju nezavisnog specijalnog savjetnika za istragu Juna i drugih visokih vojnih zvaničnika u vezi sa uvođenjem vanrednog stanja.
Glavna opoziciona Demokratska partija zalaže se za istragu od strane specijalnog tužioca, tvrdeći da se ne može vjerovati javnim tužiocima da će sprovesti temeljnu istragu protiv Juna, bivšeg glavnog tužioca.
Tokom današnjeg saslušanja u parlamentu Kvak Jong-Keun, komandant Komande za specijalne operacije čije su trupe poslate u parlament, svjedočio je da je dobio direktne instrukcije od Kim Jong Hjuna da ometa poslanike u ulasku u glavnu salu Narodne skupštine.
Kvak je rekao da je svrha Kimovih instrukcija bila da se spriječi glasanje u parlamentu za ukidanje Junove odredbe o vanrednom stanju.
Opozicione stranke i mnogi eksperti smatraju da je dekret o vanrednom stanju bio neustavan. Kažu da je predsjedniku po zakonu dozvoljeno da proglasi vanredno stanje samo tokom rata ili drugih sličnih vanrednih stanja u državi, a Južna Koreja nije bila u takvoj situaciji.
Oni tvrde da je raspoređivanje trupa oko skupštine radi obustave njenih političkih aktivnosti predstavljalo pobunu, jer ustav Južne Koreje ne dozvoljava predsjedniku da koristi vojsku za suspendovanje parlamenta, u bilo kojoj situaciji.
Jun je izbjegao opoziv u subotu nakon što je većina poslanika vladajuće stranke bojkotovala glasanje u Narodnoj skupštini. Demokratska stranka je saopštila da će se pripremiti za novo glasanje o Junovom opozivu, već za subotu. Stranka je takođe podnijela zahtjeve za opoziv Junovog šefa policije i ministra pravde.
Ako Jun bude uspješno opozvan, njegova predsjednička ovlašćenja bila bi suspendovana sve dok Ustavni sud ne odluči da li će mu vratiti ovlašćenja ili ga smijeniti sa funkcije. Ako bi glasala za smjenu, bili bi neophodni novi predsjednički izbori.
( BETA )