Imovina osam policajaca kod tužilaca
Nacionalna antikorupcijska konferencija MANS-a juče bila posvećena oduzimanju nezakonito stečene imovine
Odjeljenje za antikorupciju Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) radi na 12 slučajeva policijskih službenika zbog sumnje da njihova imovina ne odgovara prijavljenim prihodima, dok u četiri predmeta postupaju u saradnji sa Agencijom za sprečavanje korupcije (ASK), rekao je juče načelnik Odjeljenja za antikorupciju u MUP-u Predrag Tanjević.
On je, tokom panela drugog dana Nacionalne antikorupcijske konferencije Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), naglasio da je osam predmeta u vezi sa imovinom policijskih službenika trenutno pred nadležnim tužilaštvima.
Jučerašnji paneli bili su posvećeni oduzimanju nezakonito stečene imovine.
Tanjević je precizirao da je izvještaje o imovini i prihodima Odjeljenja za antikorupciju do kraja jula podnijelo 3.580 policajaca, dok 62 to nije učinilo.
“Odjeljenje za antikorupciju je uvelo neke novine za razliku od Agencije za sprečavanje korupcije, pa su policijski službenici u obavezi da prijave imovinu i prihode, nekretninu u kojoj žive, a da oni nisu vlasnici te nekretnine, i nepokretnosti čija vrijednost prelazi preko 5.000 eura. Radi se o umjetninama, satovima, plemenitim materijalima i slično”, objasnio je Tanjević.
Istakao je da neki policajci posjeduju više nekretnina i skupocjena vozila koja nisu opravdali izvještajem o prihodima.
“Sada ćemo sa ASK-om izvršiti poređenje i uparivanje sa već postojećim imovinskim kartonima i drugim državnim organima, kao što je Poreska uprava i Uprava za imovinu”.
“Oduzimanje imovine stečene kriminalom zauzima centralno mjesto u savremenom krivičnom pravu”, ocijenio je glavni specijalni tužilac Vladimir Novović.
On je kazao i da bi donosioci političkih odluka trebalo da razmisle o “formiranju jedne specijalne ustanove koja bi trebalo da vodi računa o toj oduzetoj imovini”.
Ministar pravde Bojan Božović kazao je da se imovina stečena kriminalom mora targetirati i kroz druge organe koji će biti u prilici da nelogičnosti okarakterišu “kao jasan signal u kom smjeru nadležne institucije treba da se kreću”.
Direktor Istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac poručio je da je veting u sudstvu, policiji i pravosuđu neophodan i da nema alternativu.
( Jelena Kočanović )