U Pljevljima održano književno veče posvećeno stvaralaštvu članova Udruženja književnika Srbije
Majo Danilović je rekao da je njegova nepatvorena dragost što govori pred pljevaljskom publikom i što je, za samo tri dolaska u Pljevlja, stekao utisak da se radi o gradu koji mnogo polaže na kulturu
U čitaonici Narodne biblioteke "Stevan Samardžić" održano je književno veče posvećeno stvaralaštvu članova Udruženja književnika Srbije (UKS).
Svoj književni opus predstavili su Vidak M. Maslovarić - potpredsjednik UKS-a, Milan Lukić - operativni urednik Književnih novina, kao i članovi UKS-a Gordana Boranijašević i Majo Danilović.
Moderator večeri Đina Bajčeta, poželjela je dobrodošlicu uglednim gostima i osvrnula se na bogatu istoriju Udruženja književnika Srbije. Ona je naglasila da je UKS, prema zvaničnim podacima, najstarija i najveća književna organizacija u Srbiji čiji početak postojanja datira još iz 1905. godine, najprije kao Srpsko književno društvo. Prvi predsjednik društva je bio Simo Matavulj, Jovan Skerlić je bio sekretar, a među prvim članovima su bili Aleksa Šantić i Jovan Dučić.
Udruženje književnika Srbije i kasnije su vodili najistaknutiji srpski pisci – Ivo Andrić, Veljko Petrović, Jovan Popović, Dušan Matić, Risto Tošović, Dragan M. Jeremić, Zoran Gluščević, Ivan V. Lalić, Matija Bećković, Aleksandar Petrov, Miodrag Bulatović, Jovan Hristić, Slobodan Rakitić, Srba Ignjatović, Radomir Andrić.
Ovo udruženje danas broji više od hiljadu i petsto članova.
Književnik Vidak M. Maslovarić predočio je prisutnima način na koji se došlo do ideje o stvaranju Legata Udruženja književnika Srbije u Pljevljima.
Kazao je da je njihov susret sa prof. Bojanom Strunjašem, direktorom Srednje stručne škole u Pljevljima i još nekoliko ljudi bio je jako plodotvoran.
Do ovog trenutka je dopremljeno oko tri hiljade knjiga, a sukcesivno dopremati nove i premašiće broj od osam hiljada, koliko je bio početni dogovor. Istakao je i da je pljevaljski književnik Milenko Jović dao veliki doprinos povezivanju Udruženja književnika Srbije sa Pljevljima.
Maslovarić je i pročitao odlomak iz svoje knjige „Nepomenik“.
Operativni urednik Književnih novina, Milan Lukić, u svom obraćanju je naveo da prilično sporo objavljuje jer, kako kaže, ima običaj da do besvijesti mijenja, dotjeruje, šminka, uteže to što piše i stalno se tome vraća jer jako uživa u procesu rada, u procesu pisanja. Prisutnima je kazivao svoju poeziju.
Majo Danilović je rekao da je njegova nepatvorena dragost što govori pred pljevaljskom publikom i što je, za samo tri dolaska u Pljevlja, stekao utisak da se radi o gradu koji mnogo polaže na kulturu, gdje je Pljevlja uporedio sa Čačkom u Srbiji i Trebinjem u Republici Srpskoj. Publici je premijerno govorio stihove svoje pjesme “Ispisaću te iz ljudi“.
Gordana Boranijašević se publici predstavila sa svoje tri pjesme.
Na kraju, svoje stihove objavljene u poslednjem broju Književnih novina govorio je i Pljevljak Milenko Jović.
( Goran Malidžan )