Izgarević Pavićević: Velje brdo će biti planski i održivo urbanizovano, neće doći do devastacije prirode
Ona je navela da će prostor Veljeg brda, kao državno vlasništvo, postati ogledni primjer urbanizacije, slično Bloku 5 iz doba socijalizma
Projekat Velje brdo, koji je Vlada Crne Gore proglasila projektom od javnog interesa, omogućiće prenamjenu šumskog i zaštićenog područja u građevinsko zemljište. Ovo uključuje i dio zaštićenog područja Parka prirode Rijeka Zeta, kao i zonu vodoizvorišta Mareza.
Marina Izgarević Pavićević iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine (MDUP), u emisiji Boje jutra na TV Vijesti, istakla je da će izmjene i dopune Prostorno-urbanističkog plana glavnog grada Podgorica obezbijediti da prostor bude planski i održivo urbanizovan, te da neće doći do devastacije prirode.
"Vlada je formirala koordinaciono tijelo da prati realizaciju ovog projekta. I upravo to jeste potvrda da će ovaj projekat zaista biti planski realizovan kroz izradu ovog planskog dokumenta i naravno sprovođenje ovog planskog dokumenta od strane države, odnosno povjerenih lica investitora na terenu", kazala je Marina Izgarević Pavićević, državna sekretarka u resornom ministarstvu.
Ona je navela da će prostor Veljeg brda, kao državno vlasništvo, postati ogledni primjer urbanizacije, slično Bloku 5 iz doba socijalizma.
"Sva ta planska rješenja imaju određeni vremenski horizont, ali da je taj horizont nažalost istekao, nisu donijete nove generacije planske dokumentacije i na tome treba u narednom periodu poraditi", objašnjava Izgarević Pavićević.
Jedan od problema urbanističkog planiranja u Crnoj Gori jeste zastarjela planska dokumentacija, s obzirom na to da su mnogi planovi izrađeni između 2007. i 2014. godine. Velike migracije stanovništva u Podgoricu, potvrđene rezultatima popisa, zahtijevaju redefinisanje politike prostornog planiranja i usklađivanje sa savremenim potrebama.
Tokom javne rasprave, građani su podnijeli određeni broj inicijativa, najviše za prenamjenu prostora i povećanje kapaciteta. Međutim, ukazano je na nedovoljnu svijest o potrebi javnih sadržaja na ovom području. Rad na izradi predloga planskog dokumenta je u završnoj fazi, a njegovo usvajanje očekuje se u januaru 2025. godine.
( Suzana Ćetković )