Humanost i umjetnost Jelene Vušurović
U razgovoru za Vijesti akademska slikarka sa Cetinja najavljuje izložbu “Mati” koja će biti otvorena u petak, u Centru za kulturu Prijestonice Cetinje, a prenosi utiske i sa jedinstvenog putovanja u Indiju
Izložba pod nazivom “Mati” akademske slikarke Jelene Vušurović, biće otvorena u petak, 13. decembra, u 19 časova, u Centru za kulturu Prijestonice Cetinje.
Ovo je njena 18. samostalna izložba, ističe umjetnica u razgovoru za Vijesti, a postavka obuhvata 16 radova, rađenih tehnikom ulje na platnu. Tematika izložbe je, kako joj i naziv kaže, mati, majka, ali i pitanje sa odgovorom da Sizif nije morao da shvati. U svojim radovima, oživljavajući mit i božanstvo, umjetnica se, kako je kazala, usuđuje prkositi filozofiji Albera Kamija, njegovom fenomenu Sizifa, kojim preispituje čovjekovu egzistenciju, njegovu svakodnevnu borbu sa apsurdom svijeta koji ga okružuje.
“Izložba se zove ‘Mati’, a nastaje sa tezom ‘da Sizif i nije morao da shvati’... Pored ostalih, izložiću sliku čija je dimenzija četiri metra, ali i ciklus crteža koji je nastao tokom putovanja, dok sam sate i sate provodila na autobuskim stanicama i aerodromima”, obrazložila je Vušurović.
Na poziv autorke, kao gosti izložbe, svoje radove će publici će predstaviti i njena djela, i to student vajarskih studija David Vušurović, studentkinja konzervacije i restauracije Sara Vušurović, kao i grafička dizajnerka Mateja Martinović i inženjer agronom Nemanja Pajović.
U programu će učestvovati i pijanista, mr Oleksij Molčanov, violinistkinja prof. Tanja Ševaljević Bogdanović i pjesnik Pavle Gligorović, koji će predstaviti svoju zbirku poezije “Mravi iz utičnica”.
Izložbu organizuje Centar za kulturu Prijestonice Cetinje, i to nedugo nakon što se Vušurović vratila sa umjetničkog festivala u Indiji. Učestvovala je na Internacionalnom art kamp festivalu koji je održan u Majsoru, grada u Indiji u državi Karnataka, a pod pokroviteljstvom Muzeja i Fondacije onkologije Indije. To je istovremeno i prvi put da Crna Gora ima svog predstavnika na ovom događaju, i to na poziv organizatora.
“Već tri puta sam dobijala poziv organizatora da dođem u Indiju i doprinesem njihovom radu. Iako ranije nijesam bila u prilici, ovoga puta sam se organizovala u skladu sa vremenom i prihvatila poziv. Proces selekcije je takav da se sprovodi godinu dana a obraća se pažnja na obrazovanje, zalaganje na humanitarnom nivou, umjetnost...”, objašnjava Vušurović u razgovoru za Vijesti.
Pored Crne Gore, učešće su uzeli i predstavnici drugih zemalja kao što su: Argentina, Sjedinjene Američke Države, Tajvan, Rumunija, Litvanija...
“Svi zajedno smo slikali za djecu oboljelu od karcinoma. Boravila sam 15 dana u prostorijama Fondacije onkologije, gdje sam sa ostalim kolegama sa svih strana svijeta pomagala djeci oboljeloj od karcinoma da crtaju i stvaraju svoja umjetnička djela. Aukcija djela se održala u gradu Bangaloru, gdje su se sve slike prodale za skoro 11.000 eura”, istakla je Vušurović.
Cetinjanka je i tu priliku, kao i brojne dosadašnje, iskoristila da na najbolji način predstavi zemlju iz koje dolazi, ali i svoju umjetnost.
“Naslikala sam pet slika od kojih je jedna skoro dva metra, a sa tematikom naše tradicionalne žene u našoj narodnoj nošnji. Prve slike koje su otišle na aukciju bile su moje, a ja sam odmah uplatila novac u humanitarne svrhe”, ispričala je umjetnica.
Pored samog festivala i aukcije, sveukupni utisci iz Indije su izuzetno pozitivni.
“Indija je zemlja koju svi treba i mora da obiđu. Moj rad na tom mjestu je imao za cilj edukaciju i animaciju djece koja su u teškoj situaciji. Sam opstanak je bio za nadogradnju čovjeka, ne samo mene nego svih nas”, podijelila je ona.
Vušurović se humanitarnim radom bavi više od deset godina, vodi likovne radionice, kako za djecu, tako i za odrasle. U razgovoru za Vijesti istakla je upravo važnost humanitarnog karaktera koji umjetnost nosi u sebi.
“Umjetnost je definitivno sinteza života i ništa ne može da se mjeri sa njom. Ona uzdiže mentalno i duhovno i kad kažem umjetnost - mislim na sve vrste umjetnosti, a ne samo na likovnu... Crna Gora i te kako ima ljudi koji pokreću razne humanitarne akcije, a među njima su brojni i umjetnici. Smatram da smo zaista svi za te stvari otvoreni i spremni da pomognemo, dajući sve od sebe”, sumirala je Vušurović.
Uvijek je, kaže, fokusirana na stvaralaštvo, ali i na lični rast i razvoj...
“Trenutno, ali i uvijek, radim na sebi, jer svi smo mi djelo. Najveća snaga leži u nama. U procesu velikog rada se nerijetko zaboravi da smo mi sami jedno veliko platno”, priča ona i dodaj da se na njenim umjetničkim platnima reflektuje sve ono što proživljava.
“Svaki prolaznik utiče na mene, pa onda i sva ta putovanja kazuju nešto posebno što se teško može opisati. Ono što je jedino zasigurno jeste da se punim srcem vraćam Crnoj Gori i svome Cetinju. Dom je dom, a sve ostalo su samo lijepe uspomene, utisci i sjećanja”, naglašava Vušurović.
Jelena Vušurović završila je osnovne studije na odsjeku grafika, u klasi mr Vesne Bošković na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju. Diplomirala je slikarstvo u klasi mr Branislava Sekulića FLU Cetinje. Magistarske studije završila je u Banjaluci, u klasi mr Jelene Rubil. Dobitnica je brojnih nagrada, pohvala i priznanja. Koordinatorka je Studentske galerije na Cetinju i učesnica brojnih kolonija, simpozijuma, bijenala... Pored samostalnih, izlagala je i na preko 100 kolektivnih, međunarodnih i internacionalnih izložbi kako u Crnoj Gori i na Balkanu, tako i širom Evrope, Afrike, Azije... U fokusu joj je izložba koja slijedi, a već priprema i narednu.
“Radujem se izložbi ‘Mati’ na Cetinju, a poslije izlozbe i odmora, već pripremam jednu izložbu za 2025. godinu”, najavljuje ona.
( Jelena Kontić )