Asocijacija Spektra: Spajić stopirao zakon po nalogu Mandića, parlamentarna većina talac retrogradnih politika

"Vrlo je jasno da ništa antidemokratama ne smeta više od koncepta samoodređenja, što se pokazuje i u pogledu roda, ali i pogledu nacije i religije, pa nam je jasno i zašto se ovoliki institucionalni otpor pravi od strane onih koji ne smiju da ga naprave javno i transparentno da ne bi narušili proevropske maske koje nose u trudu da će konačno postati kredibilni EU partneri", naveli su iz ove NVO.

6741 pregleda9 komentar(a)
Foto: Asocijacija Spektra

Asocijacija Spektra oštro osuđuje izostanak hrabrosti, odlučnosti i političke volje premijera Spajića da na dnevni red 61. sjednice Vlade Crne Gore, planirane za danas, stavi prijedlog Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja koji je u potpunosti spreman.

Prema informacijama iz različitih izvora iz same Vlade i parlamentarne većine, ali i na osnovu dnevnog reda za 61. sjednicu Vlade Crne Gore, Zakon se neće naći na sjednici, čime se direktno i namjerno onemogućava usvajanje Zakona tokom ove godine, saopšteno je iz Asocijacije Spektra.

"Nakon što se uporno unutar institucija blokiralo finalizovanje ovog Zakona stalnim zahtjevima da se prijedlog Zakona dodatno tehnički upodobi, uključujući i pravljenje teških kompromisa koji idu na štetu najranjivijih grupa u društvu, na kraju kada su sve prepreke prevaziđene, zakon je stopiran s vrha od samog premijera Spajića, po nalogu predśednika Skupštine Mandića, prema nezvaničnim informacijama koje imamo, a koje su, ako su istinite, zastrašujuće", navodi se u saopštenju koje potpisuje Aleksa Radonjić ispred pomenute nevladine organizacije.

Iz Asocijacije Spektra su kazali da zahtijevaju od premijera Spajića prestanak prakse političke trgovine kad su ljudska prava u pitanju, te odlučno djelovanje kako bi nacrt Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog ideniteta na osnovu samoodređenja stigao u Skupštinu Crne Gore na vrijeme, prije kraja ovogodišnjeg zasijedanja. Dodaju i da zahtjevaju od ministra ljudskih i manjinskih prava Fatmira Đeke, da adresira ovaj problem unutar Vlade koju predstavlja, te hitno obezbijedi saglasnost svih potrebnih ministarstava i vladajuće većine za usvajanje zakona koji njegov resor predlaže.

"Uspješnost ovog zakonskog rješenja direktno govori o uspješnosti samog ministra koji ga predlaže, ali i premijera čija je partija javno već neko vrijeme govori o podršci zakonu. Vrlo je jasno da ništa antidemokratama ne smeta više od koncepta samoodređenja, što se pokazuje i u pogledu roda, ali i pogledu nacije i religije, pa nam je jasno i zašto se ovoliki institucionalni otpor pravi od strane onih koji ne smiju da ga naprave javno i transparentno da ne bi narušili proevropske maske koje nose u trudu da će konačno postati kredibilni EU partneri", naveli su iz ove NVO.

Ono što im nije jasno, dodaju, jeste da je cijela parlamentarna većina talac retrogradnih politika kojima ne smije da se suprotstavi, dok međunarodnim partnerima i Crnoj Gori prodaje priču o ljudskim pravima i demokratiji, radeći upravo suprotno od toga.

"Na panelu 'Lično je političko', održanom od strane Asocijacije Spektra u srijedu, 4. decembra 2024. godine, bila je jasna politička podrška ovom zakonu. Na ovom događaju poslanici/e Pokreta Evropa sad, Demokratske partije socijalista, Socijaldemokrata i građanskog pokreta URA izrazili nedvosmislenu podršku Zakonu o samoodređenju, te pozvali Vladu da hitno utvrdi prijedlog zakona i pošalje ga Skupštini Crne Gore na izglasavanje.

Podśećamo da je 48 kredibilnih i aktivne organizacije civilnog društva i aktivista/kinja Crne Gore stalo iza ovoga zakona, mladi u Omladinskom parlamentu Crne Gore, kao i 137 organizacija i aktivista/kinja regiona, preko 100 cijenjenih akademika/kinja, 18 evropskih parlamentaraca, te najveće evropske organizacije poput TGEU, ILGA Europe, IGLYO i ERA koje imaju preko 900 organizacija članica. Dodatno, svi međunarodni izvještaji poput izvještaja Evropske komisijie, CPT, US State department izvještaj i CEDAW sa žaljenjem konstatuju da pravo na samoodređenje još uvjek nije moguće u Crnoj Gori, te pozivaju na njegovo usvajanje", zaključuje se u saopštenju.