Zajednički odgovor u borbi protiv porodičog nasilja

O projektu „Unapređenje pružanja lokalnih socijalnih usluga za suzbijanje porodičnog nasilja u Crnoj Gori“

2355 pregleda0 komentar(a)
Foto: Svetlana Mandić

Tokom 15 mjeseci nevladina organizacija (NVO) „SOS telefon“ iz Nikšića kroz projekat „Unapređenje pružanja lokalnih socijalnih usluga za suzbijanje porodičnog nasilja u Crnoj Gori“ je u Nikšiću, Plužinama, Šavniku i Danilovgradu, nastojala da osigura da žene i djeca žrtve porodičnog nasilja imaju pristup razvijenim i kvalitetnim lokalnim socijalnim uslugama, kao i da povećaju socijalnu inkluziju ranjivih grupa kroz jačanje sistema socijalne zaštite u lokalnim zajednicama. Posebnu pažnju su posvetili ženama i djeci iz ruralnih i geografski udaljenih područja.

Svaka opština je, prema riječima Nataše Međedović, izvršne direktorice „SOS telefona“ Nikšić, imala svoje specifičnosti.

„U Plužinama smo kroz tijesnu saradnju sa Opštinom formirali prvu žensku nevladinu organizaciju koja je licencirala servis za pomoć i podršku žrtvama nasilja i ona bi u perspektivi trebala da bude oslonac i stub za žene u toj lokalnoj zajednici. Šavnik nas je podsjetio koliko je važno da budemo prisutne na terenu. Radile smo sa ženama sa sela koje su na žalost najčešće van domašaja onog što se zove osnovni socijalni sistem pomoći i podrške i naučile smo kroz iskustvo u Šavniku da je naša fleksibilnost i mobilnost veoma važna za pružanje pomoći i podrške za one korisnice koje su iz nekog razloga obespravljene“, kazala je Međedović na konferenciji koja je okupila učesnike iz ministarstava, lokalnih samouprava, institucija, nevladinog sektora, ali i predstavnike policije, sudstva...

foto: Svetlana Mandić

U Danilovgradu su, prema riječima Međedović, produbili saradnju sa policijom i Centrom zasocijalni rad i uspjeli su da kroz udruženo djelovanje „naprave temelj za svaku buduću akciju protiv nasilja u porodici u smislu brže i efikasnije reakcije“.

„Nikšić je jedna od lokalnih zajednica koja je već dokazala da ima dobro razvijen multidisciplinarni odgovor na ovaj problem. Nikšić se može pohvaliti dobro razvijenim specijalizovanim socijalnim servisima za pomoć i podršku žrtvama porodičnog nasilja. On je i kroz ovaj projekat potvrdio da se kroz kordinisani odgovor mogu postići pozitivni rezultati“, poručila je Međedović na završnoj konferenciji pomenutog projekta koji je, kako je istakla, ne samo bio naučena lekcija, nego i uputstvo za dalje.

Predstavljajući rezultate projekta, Jovana Dubljević iz „SOS telefona“ Nikšić, kazala je da im za pomoć za neki vid podrške obratilo 205 žena iz 16 ruralnih i četiri gradske opštine, koliko ih je bilo obuhvaćeno terenskim radom, da su u sklopu procesa reintegracije za 60 žena i djece obezbijedili osnovne životne potrepštine, kao i podršku za školu i zapošljavanje. Organizovali su četiri akreditovane obuke za 50 stručnjaka iz centara za socijalni rad i nevladinih organizacija.

foto: Svetlana Mandić

„Formirali smo radnu grupu koja je uradila nacrt pravilnika o uslovima i standardima za pružanje usluge povjerljivog lica koji je ključan jer omogućava standardizaciju usluga i obezbjeđuje institucionalnu podršku. Nacrt pravilnika je predat Ministarstvu pravde na usvajanje. Urađen je i vodič za primjenu pravilnika koji jedistribuiran socijalnim radnicima u 14 centara za socijalni rad“, kazala je Dubljević i dodala da su umjesto 20 terenskih posjeta, koliko ih je projektom bilo planirano, obavili 22.

Daria Marjanović iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, pohvalila je rad „SOS telefona“ Nikšić koji, kako je istakla, predstavlja primjer kako timska saradnja može da dovede do postizanja značajnih rezultata.

foto: Svetlana Mandić

U sklopu konferencije, pored predstavljanja rezultata projekta, održana su i tri panela – specijalizovane usluge za žene iz ruralnih sredina, mobilni timovi i rodno zasnovano nasilje – strateški odgovori lokalnih zajednica.

Vrijednost projekta „Unapređenje pružanja lokalnih socijalnih usluga za suzbijanje porodičnog nasilja u Crnoj Gori”, koji je realizovan u partnerstvu sa Ministarstvom finansija i Ministarstvom socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, a uz podršku Evropske unije, je oko 103 hiljade eura.