Razvoj kreativnog potencijala u Domu starih "Podgorica" i u dječijem domu "Mladost"
Radionice se održavaju u sklopu ekološko-umjetničkog projekta "Mentalna ekologija"
U Domu starih "Podgorica" i u dječijem domu "Mladost" Bijela, prethodna tri mjeseca, održane su kreativno-edukativne interaktivne radionice, koje imaju za cilj smanjenje negativanog uticaja konzumerizma i letargije, zatim promovisanje aktivnog i kreativnog učešća pojedinaca u društvo, u očuvanju okoline, društvenom doprinosu kroz različite segmente mikro akcija i mikro moba bez obzira u koji uslovima žive.
Radionice se održavaju u sklopu ekološko-umjetničkog projekta "Mentalna ekologija", a pilot faza je podržana od strane prijatelja projekta kompanije UNIQA Crna Gora.
"Projekat Mentalne ekologije “Ja kreiram svoj život”, koji je dio programa kreativnog kursa “Disciplina mašte”, namijenjen je za dvije ranjive ciljne grupe, djecu bez roditelja u dječijem domu i stare u staračkom domu. Obije ciljne grupe su u privremenom domu sa sličnim mentalnim obrascem napuštenosti koji je potrebno rehabilitovati, osnažiti i podstaći na promjenu", kaže autorka projekta Milena Živković.
Ona navodi da ovakav koncept pomaže u razvijanju kreativnih kapaciteta, već i u podizanju ekološke svijesti i promociji održivih rješenja, stavranje novih formi zajednica, čija snaga se ogleda u snazi kontinuiteta kroz najmanji doprinosi to baš u okviru domova za mlade i stare.
"Jedan od ciljeva je da kroz ovu jedinstvenu priliku omogućimo posebno djeci bez roditelja da postanu ambasadori promjene koja se dešava najspontanije, i koja može da utiče na aktivaciju kreativnog potencijala I ličnog razvoja", ističe Živković.
Radionica u Domu starih "Podgorica" namijenjan je da pruži podršku u poslednjoj životnoj fazi. Cilj radionice je razvijanje unutrašnjeg kreativnog potencijala, samopouzdanja i samopoštovanja kroz umjetničke aktivnosti i tehnike.
"Korisnici doma ne samo da su dobili priliku za kreativni izraz, već i dodatnu emocionalnu i mentalnu podršku koja doprinosi njihovom blagostanju. Podrška kulturološkom angažmanu starijih nije samo odgovornost pojedinaca, već i društveni zadatak. Zato je važno stvoriti okruženje koje svim starijim osobama omogućava da ostanu uključeni, zdravi i povezani", kazala je Živković.
Umjetnička i kreativna radionica za djecu u domu u Bijeloj prvo je iskustvo takvog kreativnog povezivanja i istraživanja u toj sredini, pružajući dublji i održiv doprinos razvoju djece kroz umjetničko izražavanje.
"Ova grupa mladih sastavljena je od srednjoškolaca koji pohađaju različite škole i obrazovne programe, pretežno zanatske, te je njihovo formalno obrazovanje više orijentisano na tehničke vještine i praktične predmete. Iskustva sa specijalizovanim kreativnim radionicama, kroz koje bi mogli da razviju svoje talente i istraže druge oblike izražavanja, gotovo da nemaju. Mnogi od njih dolaze iz okruženja koja nemaju dovoljno resursa ni mogućnosti da im pruže kontakt s kulturnim i umjetničkim sadržajima, što čini ove radionice ne samo edukativnim već i izuzetno vrijednim iskustvom, navodi autorka projekta.
Radionica "Disciplina mašte – Ja kreiram novi život" donijela je djeci iz doma u Bijeloj izuzetno iskustvo, pružajući im priliku da kroz umjetničke aktivnosti i interakciju sa stručnjacima otkriju nove aspekte sebe, svojih talenata i potencijala.
"Ovaj program pomogao je djeci da shvate koliko umjetnost može biti snažan alat za izražavanje i lični rast. Kroz radionicu, imali su priliku da istraže različite oblike kreativnosti i da uvide kako kreativni proces može doprinijeti pozitivnim promjenama u njihovom životu", istakla je Živković.
Vizuelna umjetnica Milena Živković je, sa svojim timom Natalijom Đaletić (filolog i edukator), Blažom Tatarom (producent i videograf) i Ozrenom Zogovićem (novinar i fotograf), osmislila program kreativnih radionica koje će se održavati tokom narednih 12 mjeseci, kako bi djeca imala kontinuiranu podršku u svom umjetničkom i emocionalnom razvoju.
Holistički pristup kombinuje umjetnost, ekologiju, empatiju i edukaciju, a do sad je realizovan sa najrazličitijim ciljnim grupama, srednjoškolcima, radnicima gradske čistoće, štićenicima zatvora u Spužu, zatim medicinskim radnicima, arhitektama, umjetnicima, ekonomistima, pravnicima i sl.
( Stefan Strugar )