Tvrde da Bijedići neće biti ugroženi

Počela javna rasprava o kamenolomu koji ne žele mještani tog dijela bjelopoljske opštine

3865 pregleda1 komentar(a)
Nalazište koncesionar “presjekao” na pola, Foto: Jadranka Ćetković

Javna tribina o Elaboratu procjene uticaja na životnu sredinu za projekat detaljnih geoloških istraživanja tehničko građevinskog kamena- kamenolomač sa lokaliteta Ober u Pećarskoj (Bijedići) u Bijelom Polju zakazana je za 25. decembar.

Radi se o prvoj fazi istražnih radnji, kojim će biti utvrđeno da li će na tom lokalitetu biti otvoren kamenolom.

Građani Bijedića, Pećarske, Bistrice i drugih sela više puta su blokirali magistralni put Bijelo Polje-Prijepolje, ističući da po cijenu života neće dozvoliti izgradnju kamenoloma u Bijedićima. Zbog toga su više puta upućivali zahtjeve za raskid ugovora sa koncesionarom - firmon “Elas” Vladi, Ministarstvu energetike i rudarstva, Opštini ...

Koncesionar je više puta tvrdio da je uradio sve po zakonu, a iz dokumentacije dostupne javnosti proizilazi da za istražne radnje čak i nije potreban elaborat, da nije u pitanju kamenolom, već pripremne istražne radnje kojima će biti utvrđeno da li tu ima sirovina za moguću eksploataciju kemena, a da se te istražne radnje moraju završili u roku sedam mjeseci plus dva mjeseca laboratorijskih istraživanja.

U elaboratu se navodi da na lokaciji nema zaštićenih objekata i dobara kulturno-istorijske baštine.

Koncesionar je ranije, kako su tvrdili građani, presjekao nalazište iz neolita, nakon čega je lokacija izmještena, za šta je dobio potrebnu saglasnost i ta parcela, na kojoj je nalazište je van novog koncesionog područja, za koji je sklopljen aneks ugovora.

Građani su ranije podnijeli tužbu zbog pristupnog puta, za koji tvrde da je privatni. Oni su upozoravali da se u blizini, osim arheološkog nalazišta, nalaze kuće, izvori voda i da će njegovom izgradnjom biti uništen vazduh, voda i poljoprivreda, od koje žive, dok u elaboratu piše da se ‘najbliža kuća B.T. nalazi na udaljenosti od 150 metara’, a da ‘najbliže vode nisu za ljudsku upotrebu’.

“Na predmetnoj lokaciji, kao ni u bližoj okolini ne postoje izvorišta za vodosnabdijevanja vode, najbliži vodotok/izvor je Zahumski potok, koji nije za upotrebu. Analiza voda za period 2008. godine do 2014. godine Zahumskog potoka i Vrela nažalost pokazuje da ove vode nijesu za upotrebu”, piše u Elaboratu.