Dva ruska tankera potonula u Crnom moru, izlili 4.300 tona nafte

Ukrajinski zvaničnici optužili su Moskvu za neodgovornost

13512 pregleda11 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Dva ruska tankera, koja su prevozila više od 4.000 tona naftnih derivata, potonula su u Crnom moru tokom olujnog nevremena, izazivajući prijetnju od ekološke katastrofe, prenosi Gardijan.

Teretni brod Volgoneft-212 prepolovio se u nedjelju nakon što ga je pogodio veliki talas. Na snimcima se vidi pramac broda kako vertikalno viri iz vode. Incident se dogodio kod istočne obale okupiranog Krima, 8 kilometara od Kerčkog moreuza, prenose ruski mediji.

Tanker je prevozio 4.300 tona niskokvalitetnog teškog goriva poznatog kao mazut. Ruske hitne službe pokrenule su akciju spasavanja koristeći tegljače i helikopter Mi-8. Na brodu se nalazilo 13 članova posade.

Nedugo zatim, drugi teretni brod, Volgoneft-239, našao se u istoj oblasti u problemima. Prevozio je 4 tone mazuta i, prema izvještajima, takođe je potonuo. "Još jedan brod tone. Bože, strašno!", uzviknuo je mornar dok je snimao sa obližnjeg plovila.

Ukrajinski zvaničnici optužili su Moskvu za neodgovornost. Portparol ukrajinske mornarice Dmitro Pletenčuk izjavio je: "Ovo su veoma stari ruski tankeri. Ne možete izlaziti na more tokom takve oluje. Rusi su prekršili operativna pravila, a rezultat je nesreća".

Komentatori upozoravaju da bi izlivena nafta mogla nanijeti ozbiljnu ekološku štetu morskom ekosistemu Crnog mora, već ugroženom ratom.

Volgoneft-212 je bio star 55 godina, registrovan u Sankt Peterburgu, i nedavno prepravljen. Centralni dio broda je uklonjen, a pramac i krma su spojeni, stvarajući veliki šav na sredini. Upravo je taj dio, prema izvještajima, popustio.

Članovi posade su nemoćno posmatrali kako se brod raspada. Na video-snimcima se vide muškarci na komandnom mostu u narandžastim prslucima za spašavanje, dok crna naftna mrlja pluta na površini pored prevrnutog pramca. Talasi su zapljuskivali oštećeni trup broda.

Ova nesreća sa dotrajalim ruskim brodovima najnoviji je u nizu pomorskih incidenata u blizini južne obale Ukrajine. Crno more je zona intenzivnog vojnog sukoba od početka invazije Vladimira Putina 2022. godine.

Ukrajina je koristila morske dronove i rakete za potapanje djelova ruske crnomorske flote, koja je bila prinuđena da napusti luku Sevastopolj na Krimu i preseli se u sigurniju rusku luku Novorosijsk.

U junu 2023. godine ruske trupe su digle u vazduh hidroelektranu Kahovka na reci Dnjepar, na okupiranoj teritoriji, kako bi ometale ukrajinsku vojnu ofanzivu. Eksplozija je oslobodila 18 milijardi tona vode iz ogromnog rezervoara.

Poplavni talasi odnijeli su desetine sela, a voda kontaminirana gorivom, otpadnim vodama i đubrivima ulila se u Crno more. Prema riječima biologa, zagađenje je uništilo školjke i druge rakove, kao i ribu.