Čitanje u modi, ne i članstvo u biblioteci

Podgorička ustanova “Radosav Ljumović” od početka godine izdala nešto više od 4.000 članskih karata

8348 pregleda0 komentar(a)
Osim lektire i stručne literature, tražena i djela savremenih književnika (ilustracija, arhiva), Foto: Luka Zekovic

Tek nešto više od dva odsto građana Podgorice učlanjeno je u Narodnu biblioteku “Radosav Ljumović” - ta ustanova od početka godine izdala je malo više od 4.000 članskih karata.

“U Narodnu biblioteku je od početka 2024. godine učlanjeno 2.515 korisnika na odjeljenju za odrasle i 1.498 na dječjem sektoru”, odgovoreno je “Vijestima” iz biblioteke.

Slična situacija je bila i godinu ranije, kada je više od 200.000 naslova bilo na raspolaganju za 3.949 građana.

Prema rezultatima popisa, u Podgorici živi nešto više od 180 hiljada ljudi.

Narodna biblioteka “Radosav Ljumović” je od januara prešla na metod digitalnog učlanjivanja.

foto: Luka Zeković

To je, kako su tada kazali, bio i “prirodan korak u evoluciji biblioteke”, objašnjavajući da se proces učlanjivanja ne mijenja, kao i da digitalna članska karta donosi više benefita - omogućava bibiloteci da imaju bolji uvid u lokaciju knjiga, rok za povraćaj...

Čitanje je i dalje u modi, tvrde stanovnici Podgorice, ali poručuju da ono što ih zanima ili kupe ili pronađu na internetu.

Podgoričanka Larisa Pepeljak istakla je da je duži niz godina bila član Narodne biblioteke.

“Međutim, ja sam veliki ljubitelj knjiga, pa volim da sve što pročitam imam i na svojoj polici. Čitam razne žanrove, na mojoj polici se najviše ističu ljubavni romani, trileri, klasici i mange”, rekla je Pepeljak.

foto: Luka Zeković

Za studenta Milana Pavićevića, narodna biblioteka predstavlja dragocjen resurs za zajednicu. Dodaje da to što nije član biblioteke, ne mijenja njenu društvenu važnost koja je, smatra, “previše zanemarena”.

“Nisam član lokalne biblioteke zato što uglavnom posjedujem sopstvenu kolekciju knjiga, koju je moja porodica godinama pažljivo dopunjavala. Takođe, većinu knjiga pronalazim na internetu u PDF formatu, što mi olakšava pristup potrebnoj literaturi. Ipak, dešava se da mi zatreba stručna literatura ili neko izdanje koje je teško pronaći jer nije reizdano ili je rasprodato. U takvim situacijama odlučujem da se učlanim u biblioteku”, poručio je Pavićević i dodao da se u bibliotekama “čuva kulturno i obrazovno nasljeđe”.

foto: Luka Zeković

Jedan od građana, Nikola Zanković takođe smatra da su biblioteke i knjižare dragocjen “kulturni resurs društva”.

“Nažalost, nisam član lokalne biblioteke, iako volim da čitam u slobodno vrijeme. Dosta ljudi iz moje okoline jeste, što me lično raduje i smatram da je ohrabrujuća okolnost”, kazao je on.

Iz podgoričke biblioteke kažu da se kod njih, osim lektire i stručne literature, mogu naći i “naslovi evropskih i svjetskih savremenih književnika”.

“Najtraženija su djela Bernarda Šlinka, Fredrika Bakmana, Salmana Ruždija, Marija Vargasa Ljose, Elene Ferante, Donata Karizija, Irvina Jaloma, Sali Runi... Ništa manje nisu čitani ni domaći autori: Jasenka Lalović, Momo Kapor, Danilo Kiš, Miodrag Bulatović, Miodrag Majić, Goran Petrović...”, rekli su iz Narodne biblioteke.

foto: Luka Zeković

Kako tvrde, građani i posjetioci biblioteke nerijetko doniraju i knjige, što im je posebno drago.

“Gotovo pa svakodnevno Narodna biblioteka ‘Radosav Ljumović’ na poklon dobije knjige, iz kućnih biblioteka građana, kao i autorska izdanja, tako da je teško odrediti tačan broj naslova, ali evidencija se svakako vodi, a nerijetko donatori dobiju zahvalnicu za gest kojim su obogatili naš bibliotečki fond”, objasnili su iz Narodne biblioteke.

Odgovarajući na pitanje hoće li naglo poskupljenje knjiga u privatnim knjižarama “natjerati” građane da se okrenu ka iznajmljivanju, iz Narodne bibilioteke su kazali da im “bez obzira na cijenu svake godine raste broj korisnika”.

foto: Luka Zeković

“... Kako u matičnoj zgradi, tako i u područnim odjeljenjima, na Kruševcu, u Maslinama i u Golubovcima. Osim korisnika koji knjige iznajmljuju i iznose van biblioteke, značajan broj članova koristi knjižni fond u dvijema čitaonicama kojima biblioteka raspolaže, kako studenti, profesori, tako i ostali građani. Vjerujemo da će trend čitanja i učlanjivanja rasti, a u tu svrhu biblioteka već neko vrijeme svojim ‘Bibliobusom’ obilazi osnovne škole (OŠ) iz prigradskih i seoskih područja na teritoriji glavnog grada, čije školske biblioteke ne raspolažu knjižnim fondom koji bi zadovoljio potrebe učenika”, rekli su.

Pozvali su građane da se učlane i tako uživaju u benefitima Narodne biblioteke “Radosav Ljumović”.

“Besplatno se mogu učlaniti đaci, studenti, penzioneri i nezaposlena lica, dok članarinu od pet eura plaćaju zaposlena lica na godišnjem nivou. Dobijanjem članske karte, korisnici stiču pravo na korišćenje svih usluga i fondova biblioteke”, poručili su iz te ustanove.