Šolc zvanično pada, spremaju se novi izbori u Njemačkoj
Njemački parlament Bundestag uskratiće povjerenje Vladi socijaldemokratskog kancelara Olafa Šolca, čime će utrti put za nove izbore. Šta još čeka Njemačku narednih sedmica?
Njemački kancelar Olaf Šolc (SPD) podnio je prošle srijede predsjednici Bundestaga Berbel Bas zahtjev za glasanje o povjerenju njegovoj vladi.
Time započinje proces koji vodi ka prijevremenim izborima 23. februara. Dani koji slijede donijeće značajne promjene u njemačkoj politici i zvanično otvoriti predizbornu kampanju.
Šta će se dešavati tokom sedmice?
Ovog ponedjeljka (16. decembar) Bundestag glasa o povjerenju Vladi Olafa Šolca, koje je kancelar zatražio nakon raspada semafor-koalicije, to jest nakon raskola Socijaldemokrata i Zelenihsa jedne, i Liberalasa druge strane.
Nema sumnje da će Šolcovoj Vladi biti izglasano nepovjerenje te da će se otvoriti put ka novim izborima.
U utorak i zvanično počinje izborna kampanja. Odgovarajući odbori Socijaldemokrata, Demohrišćanai Liberala planiraju da usvoje i objave izborne programe.
U srijedu i četvrtak Šolc putuje u Brisel, gdje se održavaju konsultacije o Ukrajini i samit EU. Istovremeno, njemački parlament Bundestag ima radnu sedmicu i zasjeda do petka.
Posebna procedura
Pitanje povjerenja Vladi rijetko se postavlja u Njemačkoj. U posljeratnoj istoriji postavljeno je samo pet puta. Stoga je proces specifičan.
Najprije će Šolc govoriti oko 25 minuta i obrazložiti zašto pokreće pitanje povjerenja. Slijedi dvosatna rasprava, u kojoj će govoriti predstavnici svih poslaničkih klubova i grupa. Onda će biti održano poimenično glasanje o povjerenju.
Nakon što se Šolcu izglasa nepovjerenje, otići će u dvorac Belvi, kako bi od njemačkog predsjednika Frank-Valtera Štajnmajera zatražio raspuštanje Bundestaga i raspisivanje novih izbora.
Kako će izgledati izborni programi stranaka?
Iako konačni izborni programi još nisu usvojeni, postoje nacrti koji pokazuju na koje će se teme stranke fokusirati.
U nacrtu programa demohrišćanskih stranaka stoji, na primjer, ukidanje socijalne pomoći (Bürgergeld), vraćanje migranata sa granice, poreska rasterećenja i radikalni preokret u privrednoj politici.
SPD se zalaže za poboljšanja za mlade porodice, stabilan nivo penzija i popuštanje dužničke kočnice.
Zeleni su se, pored klimatskih ciljeva i rasterećenja za preduzeća, fokusirali na takozvani klimatski dodatak. To je novčana pomoć koja se isplaćuje kako bi se ublažili rastući troškovi energije, hrane i života uopšte.
Alternativa za Njemačku želi napustiti EU, ukinuti euro i dozvoliti abortuse samo u izuzetnim slučajevima. Ljevica se zalaže za socijalnu pravdu, zaštitu klime i mirovnu politiku.
O čemu će Bundestag još odlučivati?
Čak i kada se Olafu Šolcu izglasa nepovjerenje i zatraži raspuštanje parlamenta, Bundestag će ostati funkcionalan.
Sljedeće sedmice planirano je izglasavanje Zakona o boljoj zaštiti Ustavnog suda od političkog uticaja, a vodiće se i rasprava o misijama Bundesvera u inostranstvu. Prije izbora trebalo bi da bude usvojen i Zakon o poreskim olakšicama.
Liberali namjeravaju da zajedno sa Socijaldemokratama i Zelenima izglasaju Zakon o daljem poreskom rasterećenju na dohodak i zaradu za fizička lica i preduzeća, uprkos raspadu vladajuće koalicije.
Od 27. do 31. januara održaće se vjerovatno posljednja kompletna sedmica zasjedanja Bundestaga prije izbora, dok su za 10. i 11. februar planirana još dva dodatna dana zasjedanja.
( Deutsche Welle )