Za zaštitu kulturne baštine skoro 800.000 eura

Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2024. godinu Ministarstva kulture i medija

1939 pregleda0 komentar(a)
Arheološko nalazište na Trlici, Foto: Boris Pejović

Ministarstvo kulture i medija (MKM) izdvojiće ukupno 798.000 eura za sufinansiranje 52 projekta u okviru Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2024. godinu. Ovi projekti obuhvataju aktivnosti na unapređenju stanja kulturnih dobara, sprovođenju arheoloških i konzervatorskih istraživanja, promociji kulturne baštine, kao i implementaciji konzervatorskih mjera.

Najveći dio novca, 516.000 eura, biće usmjeren na 29 projekata vezanih za izradu konzervatorskih projekata i sprovođenje konzervatorskih mjera. Za arheološka i konzervatorska istraživanja odobreno je 192.000 eura za 14 projekata, dok će za prezentaciju i popularizaciju kulturne baštine biti izdvojeno 90.000 eura, što uključuje devet projekata.

Među projektima koji se bave arheološkim i konzervatorskim istraživanjima podržani su uglavnom oni koji su već u toku, a realizuju ih renomirane institucije iz oblasti kulturne baštine. Projekti iz oblasti konzervatorskih mjera usmjereni su na očuvanje reprezentativnih kulturnih dobara Crne Gore, uključujući sakralna, profana i fortifikaciona dobra.

Inicijative posvećene prezentaciji i popularizaciji kulturne baštine obuhvataju modernizaciju muzejskih postavki, očuvanje tradicionalnih zanata, organizaciju edukativnih radionica, izdavanje publikacija i jačanje svijesti o značaju kulturnog nasljeđa, sa posebnim akcentom na nematerijalnu baštinu, saopštenio je iz MKM.

Kako se navodi, na ovogodišnji konkurs Ministarstva pristiglo je 69 prijava, od kojih su 52 projekta dobila podršku. Očekuje se da realizacija ovih projekata značajno doprinese očuvanju i unapređenju kulturne baštine, širenju znanja o njenom značaju i osiguravanju kulturne raznolikosti.

Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara predstavlja jedan od ključnih mehanizama kojim država pomaže vlasnicima i korisnicima kulturnih dobara, uključujući i čuvare nematerijalne baštine, u očuvanju, promociji i održavanju ovih dobara. Ministarstvo posebno ističe značaj uključivanja šire zajednice i primjenu inovativnih i održivih pristupa u ovim projektima, čime se osigurava dugoročni doprinos razvoju kulturnog sektora u Crnoj Gori, ističu iz MKM.

Ministarstvo je iskoristilo priliku da odgovori na često postavljano pitanje o brizi države za kulturnu baštinu. U saopštenju se naglašava da država kontinuirano pruža finansijsku podršku projektima koji imaju za cilj zaštitu, promociju i očuvanje bogate materijalne i nematerijalne kulturne baštine Crne Gore. Ova podrška se pruža bez obzira na zakonsku obavezu vlasnika i korisnika kulturnih dobara, uključujući i vjerske zajednice, da ih pravilno održavaju i koriste.