NATO od SAD preuzeo koordinaciju vojne pomoći Ukrajini
Ovaj korak, koji dolazi nakon nekoliko mjeseci odgađanja, daje NATO-u direktniju ulogu u ratu protiv ruske invazije, ali se i dalje uzdržava od slanja svojih snaga
NATO je od Sjedinjenih Američkih Država preuzeo koordinaciju zapadne vojne pomoći Ukrajini, kako je i planirano, u potezu koji se tumači kao pokušaj zaštite mehanizma podrške od Donalda Trampa, koji je skeptičan prema zapadnoj vojnoj alijansi.
Ovaj korak, koji dolazi nakon višemjesečnog odlaganja, daje NATO-u direktniju ulogu u ratu protiv ruske invazije, dok se istovremeno i dalje u velikoj mjeri uzdržava od angažovanja sopstvenih snaga, piše Rojters.
Međutim, diplomate priznaju da bi predaja koordinacije NATO-u mogla imati ograničen efekat, s obzirom na to da bi SAD pod Trampom i dalje mogle nanijeti značajan udarac Ukrajini smanjenjem svoje podrške, jer su one dominantna sila u alijansi i obezbjeđuju većinu oružja za Kijev.
Tramp, koji će stupiti na dužnost u januaru, izjavio je da želi brzo okončanje rata u Ukrajini, ali nije objasnio kako to planira da postigne. On odavno kritikuje obim američke finansijske i vojne pomoći Ukrajini.
Štab nove misije NATO za Ukrajinu, nazvane NATO bezbjednosna pomoć i obuka za Ukrajinu (NSATU), nalazi se u Clay Barracksu, američkoj bazi u njemačkom gradu Vizbaden.
Predaja koordinacije bi mogla imati ograničen efekat, s obzirom na to da bi SAD pod Trampom i dalje mogle nanijeti značajan udarac Ukrajini smanjenjem svoje podrške
Osoba upoznata sa situacijom rekla je za Rojters da je misija sada u potpunosti operativna. Razlog za kašnjenje nije javno saopšten.
Zapadnu vojnu pomoć Kijevu ranije je koordinisala grupa pod vođstvom SAD, poznata kao Ramštajn grupa, ad hok koalicija od oko 50 država, nazvana po američkoj vojnoj bazi u Njemačkoj gdje je prvi put održan sastanak.
U međuvremenu, odlazeća administracija u Vašingtonu užurbano pokušava da pošalje što je moguće više oružja Kijevu zbog straha da bi Tramp mogao smanjiti isporuke vojne opreme Ukrajini.
Tramp je tokom svog prvog mandata prijetio izlaskom iz NATO-a i zahtijevao da saveznici troše tri odsto svog BDP-a na vojne budžete, što je više od NATO-ovog cilja od dva odsto.
NSATU bi trebalo da ima ukupno oko 700 pripadnika, uključujući trupe stacionirane u NATO-ovom vojnom štabu SHAPE u Belgiji, kao i u logističkim centrima u Poljskoj i Rumuniji.
Rusija je osudila povećanje zapadne vojne pomoći Ukrajini kao faktor koji rizikuje širenje rata.
( A.Š. )