Sud: Policija Sjeverne Irske odgovorna za špijuniranje novinara da bi identifikovala njihov izvor

Sud je poništio odluku bivšeg šefa policije Sjeverne Irske iz 2018. godine da odobri praćenje Trevora Birnija i Berija Mekefrija kako bi se otkrio izvor curenja povjerljivog dokumenta, objelodanjenog u dokumentarcu koji su snimila njih dvojica kao novinari

6086 pregleda0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Sud u Velikoj Britaniji utvrdio je danas da je policija Sjeverne Irske odgovorna zbog toga što je odobrila špijuniranje dvojice istraživačkih novinara kako bi identifikovala jedan od njihovih izvora.

Sud je poništio odluku bivšeg šefa policije Sjeverne Irske iz 2018. godine da odobri praćenje Trevora Birnija i Berija Mekefrija kako bi se otkrio izvor curenja povjerljivog dokumenta, objelodanjenog u dokumentarcu koji su snimila njih dvojica kao novinari.

Policija Sjeverne Irske moraće svakom od njih da plati 4.000 funti (4.800 eura).

Istražni sud za ovlašćenja (IPT), nadležan za slučajeve zloupotrebe istražnih ovlašćenja, takođe je utvrdio da su policija Sjeverne Irske i Metropoliten policija - londonska policija - nezakonito stavili Berija Mekefrija pod nadzor u dvije odvojene operacije, 2012. odnosno 2013. godine.

Trevor Birni i Beri Mekefri su 2018. godine uhapšeni nakon što su snimili dokumentarni film o tome kako su probritanske paravnojne formacije ubile šest katoličkih muškaraca tokom zvanog perioda "Nevolje".

Dokumentarac je pokazao policiju u dosluhu sa ubicama.

Žrtve su 1994. godine gledale utakmicu Svjetskog prvenstva između Irske i Italije na televiziji u pabu u selu Loughinisland u Sjevernoj Irskoj kada su ubice ušle i otvorile vatru na njih.

Nakon dokumentarnog filma, kuće i kancelarije dvojice novinara bile su predmet policijskih pretresa, koje je Viši sud u Londonu naknadno ocijenio "neprikladnim".

To je dovelo do vansudskog poravnanja, poslije kojeg je sjevernoirska policija pristala da isplati 875.000 funti (više od milion evra) na ime odštete dvojici novinara i produkcijskoj kući koja je stajala iza njihovog dokumentarca.

Novinari su 2019. godine podneli žalbu IPT-u, tvrdeći da su bili predmet nezakonitog nadzora.

Šef policije Sjeverne Irske Džon Baučer rekao je da "prihvata" zaključke suda, prema kojima policija "nije u dovoljnoj mjeri procijenila postojanje preovlađujućeg javnog interesa koji opravdava miješanje u novinarske izvore prije nego što je odobrila nadzor".

"Posvećen sam tome da policija Sjeverne Irske zakonito, proporcionalno i odgovorno koristi" povjerena ovlašćenja, rekao je on.

Fiona O' Brajen, direktorka britanskog ogranika nevladine organizacije Reporteri bez granica ocijenila je odluku kao veliku za slobodu štampe, ocijenivši da to "može biti samo vrh ledenog brijega".

"Iako pozdravljamo presudu suda, postoji hitna potreba da se uspostave jake i transparentne zaštitne mjere kako bi se osiguralo da se takve zloupotrebe nikada više ne ponove", dodala je ona.