Forbs: Kinezi upozoravali Infrastrukturu željeznice Srbije da su stanice nebezbjedne i da ih treba provjeriti
Dopis je dostavljen sada već bivšoj direktorki Infrastrukture željeznice Jeleni Tanasković, kao i nadzoru i v.d. pomoćniie ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aniti Dimoskoj
Manje od 20 dana poslije nesreće na novosadskoj željezničkoj stanici kineski izvođači radova, CRIC i CCC, uputili su dopis Infrastrukturi željeznice Srbije kojim ih podsjećaju da su upozoravali na starost stanica duž trase Novi Sad – Subotica, piše danas Forbs Srbija.
Te kineske kompanije su predlagale da se ispita upotrebljivost stanica i izdržljivost.
Naslov mejla je "Podsjetnik u vezi sa problemima na postojećim staničnim zgradama na dionici Novi Sad – Subotica". Dopis je sastavljen 18. novembra, ali je upućen nešto poslije ponoći 19.
Na početku dopisa, Kinezi su podsjetili da je projektovani vijek stanične zgrade, još prema propisima iz doba Jugoslavije, 50 godina, naveo je Forbs.
"Postavlja se pitanje po kom principu je u Idejnom projektu donjieta odluka da se stari objekti ponovo koriste? Prije odluke o ponovnoj upotrebi, da li su objekti ispitani, procijenjeni i pregledani od strane stručnih lica?“, navodi se u mejlu kineskih kompanija. Dopis je dostavljen sada već bivšoj direktorki Infrastrukture željeznice Jeleni Tanasković, kao i nadzoru i v.d. pomoćniie ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aniti Dimoskoj.
Kinezi su istakli da je jasno da su pojedini objekti na dionici Novi Sad-Subotica izuzetno stari.
„Primjera radi, stanična zgrada u Subotici izgrađena je 1882. godine. Stanične zgrade u Kisaču i Bačkoj Topoli izgrađene su krajem XIX vijeka. Stanična zgrada u Naumovićevu izgrađena je početkom XX veka. Stanična zgrada u Žedniku izgrađena je 1943. godine i stanična zgrada u Zmajevu izgrađena je devedesetih godina XX veka“, podsjetili su Kinezi.
Kineske kompanije su navele da su prilikom renoviranja i djelimičnog saniranja starih staničnih objekata, primjetili probleme koji nisu bili obrađeni projektnom dokumentacijom. Oni tvrde da su blagovremeno dostavljali dopise u vezi sa tim investitoru odnosno Infrastrukturi železnice. Kao primjer navode dopis od 23. februara 2023. o problemima u staničnim zgradama u Žedniku i Bačkoj Topoli i da su dostavili i zahtev za dodatne radove.
„Na pomenuti dopis, Izvođač je dobio sljedeći odgovor: Ovi problemi su greške u projektu, i ovakve rizike je trebalo uzeti u obzir prije davanja ponude za izvođenje ovog projekta“, navodi se u dopisu.
Kineske kompanije su potom istakle da "ovakav odgovor nije prihvatljiv".
"Izvođač je svoju ponudu dao na osnovu nacrta Idejnog projekta, a Projekat za građevinsku dozvolu i Projekat za izvođenje su izrađeni na osnovu Idejnog projekta. Sam obim radova je definisan u fazi Idejnog projekta“, navele su kineske kompanije.
Dodale su da "s obzirom na to da je obuhvat radova iz PGD i PZI za stare stanične zgrade definisan Idejnim projektom, a evidentno postoji neusklađenost između projektne dokumentacije i stanja na terenu, može se zaključiti da je najprije problem u samom Idejnom projektu i da je trebalo da se najprije izmijeni isti“.
Kinezi navode da iako nisu dobili odobrenje za dodatne radove na stanici u Bačkoj Topoli, ipak su izveli radove na djelimičnom ojačanju objekta na osnovu tehničkog rješenja koje je odobrio nadzor.
"Kako su tekli radovi na pomenutom objektu, tako su otkriveni sljedeći problemi. Opeka lučne konstrukcije iznad prozora na prvom spratu stanične zgrade je bila labava. Drvene grede popucale, a na postojećoj konstrukciji nije bilo montiranih greda. Plafoni u prostorijama 1-4 su ozbiljno zastarjeli, dotrajali, oštećeni itd. Zidovi na prvom spratu stanične zgrade su stari, nisu dovoljno stabilni, a veći dio površine poda je oštećen. Drvena gredna konstrukcija krova stanične zgrade ima pukotina i loše je povezana“, taksativno su navele kineske kompanije.
One su podsjetile da "nijedan od gorenavedenih problema nije bio u obuhvatu radova renoviranja za koje je bio zadužen izvođač" i navele da je stanična zgrada u Bačkoj Topoli stara više od 120 godina.
"ako je Idejnim projektom predviđeno samo spoljašnje površinsko renoviranje stanične zgrade, problem je u tome što je sav građevinski materijal stanice star. U budućnosti će sigurno izazvati više sistemskih i cjelokupnih bezbjednosnih poblema, te je potrebno da Investitor ispita i utvrdi stanje cijele stanične zgrade“, preporučile su kineske kompanije.
Kako je navedeno u njihovom dopisu, "imajući u vidu da su stanični objekti na dionici Novi Sad – Subotica poprilično zastarjeli, teško je procijeniti jačinu ili izdržljivost postojećeg građevinskog materijala na osnovu izgleda, a njihov životni vijek je vjerovatno premašio projektovani vijek trajanja". "Izvođač predlaže Investitoru da unajmi stručno lice koje će izvršiti cjelokupno ispitivanje i procjenu starih staničnih zgrada. U skladu sa time napraviti Izvještaj o izvršenoj tehničkoj procjeni i ispitivanju, i na taj način potvrditi da su stare stanične zgrade bezbjedne, upotrebljive i izdržljive", stoji u dopisu koji je potpisao predstavnik konzorcijuma Ći Fengžan.
Forbes Srbija tražio je od kineskog konzorcijuma potvrdu da su uputili ovaj dopis i da li su dobili odgovor Infrastrukture, ali nije bilo odgovora na to pitanje, kao ni na pitanje da li imaju saznanja da je Infrastruktura željeznice preduzela korake da ispita stanje staničnih zgrada na trasi od Novog Sada do Subotice.
Ni iz Infrastrukture željeznice Srbije nisu odgovorili na pitanje da li su dobili taj dopis kineskog konzorcijuma i da li su preduzeti koraci da se ispita stabilnost zgrada odnosno da li je to u planu.
( BETA )