CGO: Armenko prekršila Ustav, instrumentalizovana zarad političkih interesa

CGO tvrdi da je predsjednica Ustavnog suda prekšila niz imperativnih propisa, pa i sam Ustav

2071 pregleda4 komentar(a)
Foto: CGO

Predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko dozvolila je da bude instrumentalizovana zarad političkih interesa vladajuće većine i prekšila niz imperativnih propisa, pa i sam Ustav, ocijenili su iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).

Iz te nevladine organizacije kazali su da bi u demokratskom društvu, “čak i ukoliko nije svjesno u ovom učestvovala”, Armenko sama odstupila ili bila razriješena funkcije predsjednice i sutkinje Ustavnog suda.

“'Zakon je zakon, ma kako opor bio' stoji u članu 988 Opšteg imovinskog zakona Crne Gore čiji je autor Baltazar Bogišić, utemeljivač pravne misli u Crnoj Gori”, kaže se u saopštenju CGO.

Oni su podsjetili da Ustav, Zakon o Ustavnom sudu i Poslovnik o radu Ustavnog suda jasno propisuju procedure za utvrđivanje ispunjenosti uslova za prestanak funkcije nekog od sudija.

To, kako se dodaje, podrazumijeva da se sudije Ustavnog suda o tome usaglašavaju na sjednici prije obavještavanja Skupštine.

“CGO ukazuje da predsjednica Ustavnog suda nije smjela da se stavi iznad tih normi, nezavisno od toga kakvo lično i profesionalno mišljenje ima o određenoj pravnoj stvari, već je morala, upravo zbog svoje pozicije, biti prva u poštovanju odredbi i procedura”, navodi se u saopštenju.

Iz CGO su rekli da, nikakva kreativna tumačenja, posebno ona koja dolaze od političara, ne smiju biti ispred eksplicitnih ustavnih odredbi.

“Skupština je sudijama Ustavnog suda, glasanjem za njihov izbor, dala mandat da štite Ustav i zakonitost, a nakon toga, uz podršku Armenko, preuzela ovlašćenja Ustavnog suda koji je jedini nadležan da utvrđuje nastupanje razloga za prestanak funkcije sudije”, kaže se u saopštenju.

Iz CGO su rekli da pravnici nerijetko imaju različite stavove.

“Međutim, CGO je na nespornoj poziciji da uzimanje prava u ruke, onda kada se kroz postojeći ustavni i zakonodavni okvir i posredstvom nadležnih institucija ne može za neki stav dobiti većina, predstavlja najopasnije gaženje principa vladavine prava”, zaključuje se u saopštenju.