AF: Oni koji su se protivili onom načinu penzionisanja Gogića, sada su bili za primjenu istog
"Kako je do sada bila praksa da sudijama i predsjedniku Ustavnog suda zbog sticanja starosnih uslova za odlazak u penziju funkcija prestaje po sili Zakona o radu, a ne Zakona o PIO, vjerujemo da je takav princip trebalo primijeniti i u ovom slučaju, kako je to bilo kada je u pitanju bivši sudija Milorad Gogić", piše u saopštenju
Albanski forum (AF) izražava nezadovoljstvo i ne podržava ad-hok postupke koje imaju obrise kršenja najvišeg pravnog akta i koji ugrožavaju euro agendu Crne Gore, saopšteno je danas iz Poslaničkog kluba AF.
"Takvi postupci možda mogu nekome donijeti kratkotrajnu političku korist, ali dugoročno ne mogu donijeti dobro Crnoj Gori – ni jednom njenom narodu, ni jednoj političkoj stranci, ni jednom građaninu. Kako je do sada bila praksa da sudijama i predsjedniku Ustavnog suda zbog sticanja starosnih uslova za odlazak u penziju funkcija prestaje po sili Zakona o radu, a ne Zakona o PIO, vjerujemo da je takav princip trebalo primijeniti i u ovom slučaju, kako je to bilo kada je u pitanju bivši sudija Milorad Gogić. Ali, na sinoćnijem zasjedanju Odbora je falilo principijelnosti sa obje strane, jer upravo i oni koji su se protivili onom načinu penzionisanja Gogića, sada su bili za primjenu istog", ističe se u saopštenju Poslaničkog kluba AF.
Oni su dodali da "primjena dvostrukih aršina, posebno u ovom trenutku, nije dobra poruka i nije nešto što implicira stabilnost kod građana Crne Gore".
"Zbog toga mi u Albanskom forumu smo smatrali boljim rješenjem da se prije ovih postupaska vršio izbor sedmog sudije kako bi Ustavni sud mogao stabilno da funkcioniše, i da se tenzije u parlamentu i javnosti bespotrebno ne podižu. No, sada smo tu gdje jesmo, zato apelujemo i pozivamo Parlament i sve poltičke aktere da doprinesu da se riješi nastala situacija oko Ustavnog suda, koji je i u prošlosti bio od presudnog značaja da se prestane sa integracionim procesom. Albanski forum nikada nije, niti će učestvovati u postupcima koji mogu ugroziti ustavni poredak Crne Gore ili odaljiti nas od evropskog puta", piše u saopštenju Poslaničkog kluba AF.
Nakon što je juče bačena dimna bomba na sjednici Ustavnog odbora i nakon incidenata u plenarnoj sali, parlament je sinoć konstatovao prestanak funkcije Dragani Đuranović, koja je u februaru 2023. izabrana za sutkinju Ustavnog suda.
Time je u Ustavnom sudu ostalo pet sudija, od ukupno sedam koliko bi trebalo da ih ima, jer je sudija Milorad Gogić penzionisan u maju.
Uprkos bacanju dimne bombe, sjednica Ustavnog odbora je završena i na njoj su usvojeni zaključci. Odbor je, pored ostalog, odlučio i da raspiše oglas za izbor dvoje sudija (nasljednika Gogića i Đuranović).
Ako šef države Jakov Milatović bude saglasan s jučerašnjim stavom vladajuće većine sa skupštinskog Ustavnog odbora, da su sudije Ustavnog suda Desanka Lopičić i Budimir Šćepanović stekli uslove za penzionisanje, ta institucija biće u blokadi do izbora novih ustavnih sudija.
Prema Ustavu (član 151), Ustavni sud odlučuje većinom glasova svih sudija, što znači da je potrebno da ih na funkciji bude najmanje četvoro (od ukupno sedam). U najvišem pravnom aktu (član 39) piše i da taj sud odlučuje o pitanjima iz svoje nadležnosti na sjednici svih sudija, kao i na sjednici vijeća sastavljenog od troje sudija.
Ako bi se u Ustavnom sudu desila blokada, ponovila bi se situacija iz perioda septembar 2022. - kraj februara 2023. godine, kad taj sud nije imao kvorum za odlučivanje, jer je bio s troje sudija, odnosno bez četvoro.
( Ne.V. )