Kupljene diplome se teško dokazuju
Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport podržao izmjene Zakona o priznavanju inostranih obrazovnih isprava
Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport predložiće Skupštini Crne Gore da usvoji Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o priznavanju inostranih obrazovnih isprava i izjednjačavanju kvalifikacija.
Državna sekretarka u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) Dragana Babović juče je, tokom sjednice tog skupštinskog tijela, kazala da je osnovni motiv za unapređenje zakonskih rješenja veliki broj diploma iz regiona.
“...A kojih je skoro kao i diploma koje se stiču u Crnoj Gori. Propisuje se da za priznavanje inostrane obrazovne isprave o stečenom osnovnom, srednjem, višem, stručnom i visokom obrazovanju radi zapošljavanja nadležno je MPNI preko Enic centra, dok je obrazovno-vaspitnim ustanovama u kojima se želi nastaviti obrazovanje, ostavljeno da vrše priznavanje inostranih obrazovnih isprava. Predloženim rješenjem se preciznije definišu kriterijumi za priznavanje inostranih obrazovnih isprava i u tom smislu precizno definiše da se u postupku priznavanja isprave obavezno cijene svi propisani kriterijumi...”, rekla je Babović.
Prema njenim riječima, važna novina je što će MPNI moći da traži mišljenje Nacionalnog savjeta za obrazovanje, odnosno Agencije za kontrolu i obezbeđenje kvaliteta visokog obrazovanja o strukturi obrazovnog programa, kreditnog vrednovanja, ishodima učenja...
“Ono što je takođe rješenje jeste da se ovim Predlogom zakona uvodi procjena ranije stečenih kompetencija na osnovu informativnog dokumenta o inostranoj ispravi za lica koja imaju status azilanata ili su stranci pod supsidijarnom zaštitom”, kazala je.
Predlogom propisa se, tvrdi, predviđa se “da ako se utvrdi da se obrazovni program razlikuje od akreditovanog, rješenjem se utvrđuje obaveza polaganja dopunskih ili diferencijalnih ispita”.
“Ovo je posebno važno u slučajevima sa kvalifikacijama iz oblasti medicine koje su stečene na ustanovama srednjeg i visokog obrazovanja u regionu, a za koje je propisana obaveza izjednjačavanja u skladu sa posebnim zakonom”, izjavila je Babović.
Istakla je Crna Gora mora postrožiti kriterijume priznavanja inostranih diploma, “upravo zbog problema koje imamo”.
“To su kupljene diplome koje je teško dokazati. Podsjetiću da je Vlada osnovala međuresorsku radnu grupu, a koja treba da uradi analizu strukture obrazovnih isprava u Crnoj Gori i na osnovu te analize da damo određene preporuke”, rekla je Babović.
Član Odbora Vladimir Bakrač pitao je da li diferencijalni ispit važi za sve fakultete ili ipak postoji “predatorska lista”.
( Nikola Saveljić )