Kako je Dado stvarao istoriju prirode

Retrospektiva jednog od najvećih crnogorskih slikara od sjutra u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti u Beogradu

6865 pregleda1 komentar(a)
Foto: SANU

Retrospektivna izložba "Dado: Istorija prirode 1953-2000" autorke Amarant Zidon, kćerke umjetnika Miodraga Dada Đurića, biće otvorena sjutra u 18 sati u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti u Beogradu.

Retrospektivu djela jednog od najznačajnijih crnogorskih i jugoslovenskih umjetnika priređuje Galerija SANU uaradnji sa Fondacijom „Plavo“ i Fondacijom „Za srpski narod i državu“, prenosi portal Nova.rs

Na postavci u Galeriji SANU publika će moći da vidi više od 50 radova Miodraga Dada Đurića iz brojnih muzejskih i privatnih kolekcija, od kojih će neki prvi put biti prikazani javnosti.

"Sačuvati nasljeđe umjetnika poput Dada nije lak zadatak. Kada razmišljam o tome, gotovo petnaest godina nakon njegove smrti, shvatam koliko sam, kao i sva njegova djeca, blagoslovena što sam bila gotovo uključena u njegov svakodnevni proces stvaranja, a umjetnost i život su za njega bili jedno", objašnjava u katalogu Amarant Zidon.

Slikar Dado Đurić rođen je na Cetinju 1933. godine, a nakon Drugog svjetskog rata odlazi u Ljubljanu kod ujaka, umjetnika Mirka Kujačića, gdje se upoznaje s aktuelnim umjetničkim tokovima. Po povratku u Crnu Goru, pohađa Umjetničku školu u Herceg Novom, a potom upisuje Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Marka Čelebonovića. Đurić u Beogradu ubrzo postaje dio grupe „Mediala“, a potom i društva prijatelja „Baltazar“, koje pored čine i Leonid Šejka, Siniša Vuković, Miro Glavurtić, Mišel Kontić, Uroš Tošković, Vukota Vukotić, Peđa Ristić i Olja Ivanjicki. Slikar i profesor Marko Čelebanović bio je presudan za Đurićev odlazak u Pariz sredinom pedesetih godina prošlog stoljeća.

foto: SANU

Od odlaska u Pariz 1956. godine aktivno učestvuje na francuskoj umjetničkoj sceni, a već prvu samostalnu izložbu u umetničkoj metropoli imao je dvije godine kasnije. Bio je dopisni član Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, a 2009. predstavljao je Crnu Goru na 53. Bijenalu u Veneciji.

Postavka u SANU mapira sve etape umjetnikovog stvaralaštva u razdoblju od 1953. do 2000, od beogradskog perioda i slike „Marko Čelebonović i sovac“, koja je označila zaokret ka pronalaženju sopstvenog izraza, preko rada u Francuskoj i izlaganja u Americi, do posljednjih godina kada grafiti i dječji crteži postaju dio njegovog grafičkog izraza, a murali, skulptura i digitalni kolaži mediji koji ga okupiraju.

"Ova prva velika retrospektiva njegovih slika organizovana u Galeriji SANU čini se kao još jedan poklon i polazna tačka za druge velike projekte - jer je umjetnost mog oca danas savremenija i značajnija nego ikada. Razvijanje narativne linije ove izložbe i dvaju publikacija koje je prate bilo je uzbudljivo iskustvo. Imam utisak da radovi koji su ovdje okupljeni pružaju uvid duboko u carstvo 'velikog nekonformiste u istoriji umjetnosti', da citiram izraz Katrin Mije, jer pokazuju kontinuiranu revitalizaciju umjetnika koji nikada nije birao lakši put i ponavljao samog sebe" zaključuje u katalogu ćerka Dada Đurića.

foto: Wikipedia/Malcolm Djuric

Preminuo je krajem novembra 2010. u Parizu u 78. godini, poslije duge i teške bolesti. Sahranjen je, po sopstvenoj želji, na Cetinju.

Djela Dada Đurića danas se nalaze u mnogim muzejima, od Pompidua do njujorške MOME, galerijama i privatnim kolekcijama širom svijeta. Na Cetinju je 2012. godine u njegovu čast otvorena Crnogorska galerija umjetnosti „Miodrag Dado Đurić“, a deceniju ranije u tom gradu, u okviru Narodnog muzeja Crne Gore, i „Atelje Dado“. Nakon smrti organizovane su retrospektive umjetnikovih djela u Kini, Nemačkoj, Parizu…

Polovinom 2021. u Galeriji tadašnje Kombank, danas Mts dvorane, bila je postavljena izložba Đurićevih radova iz zbirke Novice Jovovića.

Izložba u Galeriji SANU će trajati do 2. marta, a pratiće je i selekcija dokumentarnog video-materijala i bogato ilustrovani dvojezični katalog.