Montažne hale i hangari ne mogu u centar Kolašina
Dugoočekivani Program privremenih objekata za prostor opštine Kolašin stavljen na javnu raspravu
Nacrt Programa privremenih objekata za prostor opštine Kolašin, dokument na koji se dugo čekalo i treba da važi narednih pet godina, na javnoj je raspravi. Njime nije dozvoljeno postavljanje vikend kuća niti bilo kakvih drugih privremenih objekata namijenjenih stanovanju.
Nacrtom je preporučeno da se, na primjer, ugostiteljske terase otvorenog tipa postavljaju u okviru svih zona u skladu sa propisanim smjernicama Programa. U Ulici IV proleterske (Sibirska) i Ulici generala Anđelića obavezno je postavljanje ugostiteljskih terasa na postojeću podlogu, bez mogućnosti postavljanja montirane podloge.
“Ugostiteljska terasa se postavlja tako da ne smije ugroziti funkcionisanje pješačkog i kolskog saobraćaja, kao ni prilaz objektima. Ugostiteljska terasa može se postaviti uz ugostiteljski objekat, odnosno mora biti udaljena od ugostiteljskog objekta najmanje 1,5 metara, radi obezbjeđenja pješačkih komunikacija. Na lokacijama koje se nalaze na trotoarima ulica sa dvosmjernim smjerom saobraćaja neophodno je ostaviti prostor za pješačku komunikaciju minimum 1,5 metara uz saobraćajnicu, posebno u dijelu gdje nema trotoara na jednoj strani kolovoza (Ulica 13. jula)”, određeno je nacrtom Programa.
Štandove će biti moguće postavljati u svim zonama, na lokacijama “koje ne ugrožavaju prolaz vozila i pješaka”. U svim zonama, osim prve, koja obuhvata prostor najužeg centra, to jest Trg borca i Trg Vukmana Kruščića sa područjem između i oko njih, moguće je formiranje placa za prodaju automobila.
Batonjerke, koje su definisane kao privremeni montažno-demontažni tipski objekat (mobilno postrojenje) koji se postavlja u okviru gradilišta za potrebe proizvodnje betona prilikom izgradnje objekta, takođe moći će da rade u svim zonama osim Zone I.
Privremenih asfaltnih baza, prema nacrtu neće biti samo u najužem centru grada i drugoj zoni, koja obuhvata ostatak prostora DUP “Centar”. Ti objekti su definisani kao “montažno-demontažni tipski objekat (mobilno postrojenje) za proizvodnju asfalta koji se namjenski postavlja za potrebe proizvodnje asfalta prilikom izgradnje saobraćajnih površina”.
Ni montažne hale i hangari neće moći biti postavljani u okviru DUP “Centar”, određeno je nacrtom dokumenta. Precizirano je i da se “montažna hala odnosno hangar, koji se postavlja na prostoru zaštićenog područja izrađuje od drveta”.
Prethodnim programom privremenih objekata postavljanje hangara bilo je predviđeno u jedinom gradskom parku, pored hotela “Bjanka”. Investitori, vlasnici hotela, tokom ljeta tražili su saglasnost glavnog gradskog arhitekte za postavljanje takvog objekta. Na odbijajuće rješenje su se žalili, a resorno Ministarstvo je iz proceduralnih razloga uvažilo njihovu žalbu, pa proces odluke još nije okončan.
Privremeni objekti, definisano je nacrtom Programa, ne mogu se postavljati, odnosno graditi ako svojim postavljanjem, odnosno građenjem, narušavaju komunalne funkcije, ugrožavaju infrastrukturu i zelene površine, narušavaju integritet kulturnih dobara sa zaštićenom okolinom, ugrožavaju životnu sredinu…
“Najveći broj privremenih objekata koji su sezonskog karaktera se nalazi u blizini centralnih gradskih zona. Kako je Kolašin prepoznatljiv kao kulturološki grad sa bogatim istorijskim i turističkim potencijalima, kroz ovaj Program želimo da upotpunimo sliku grada i dodijelimo mu epitet prestižne turističke destinacije… Za sve objekte koji se nalaze u zaštićenom ili potencijalno zaštićenom području neophodno je pribaviti od Agencije za zaštitu prirode i životne sredine, dozvolu za obavljanje radnji i aktivnosti u zaštićenom području”, sugerisano je dokumentom.
U nacrtu, koji je na javnoj raspravi do kraja decembra, podsjećaju na obavezu zaštite pješačkih tokova, bezbjednost saobraćaja, zaštita zelenih površina, arhitektonskih vrijednosti, te životne sredine…
( Dragana Šćepanović )