Semafori u Pljevljima, konačno

Nakon više od 25 godina, saobraćaj u Pljevljima ponovo će biti regulisan svjetlosnom signalizacijom. Nije još poznato na koje dvije raskrsnice će biti postavljeni semafori

13075 pregleda15 komentar(a)
Raskrsnica kod Autobuske stanice na kojoj je planiran kružni tok, Foto: Goran Malidžan

Opština Pljevlja naredne godine postaviće semafore na više raskrsnica, čime će, nakon više od 25 godina, saobraćaj u ovom gradu ponovo biti regulisan svjetlosnom signalizacijom.

Ovu informaciju Vijestima je potvrdio predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš.

Saobraćaj na pljevaljskim raksrnicama nije dobro regulisan, a Pljevlja su jedan od rijetkih gradova koji nemaju nijedan kružni tok ni semafor.

Mnoge raskrsnice u gradu djeluju zbunjujuće na vozače, a posebno je taj problem izražen na raskrsnici kod autobuske stanice, koja je rekonstruisana prije nekoliko godina u okviru rekonstrukcije Ulice Treće sandžačke brigade. Rekonstrukcija ulice i raskrsnice koštala je oko 900.000 eura.

Za razliku od danas, osamdesetih godina prošlog vijeka saobraćaj na petnaestak pljevaljskih raskrisnica regulisala je svjetlosna signalizacija. Oni su 1982. godine postavljeni u okviru akcije uljepšavanja grada, pred dolazak tadašnjeg italijanskog predsjednika Sandra Pertinija koji je posjetio Pljevlja 21. septembra 1983. godine kada je otkrio spomenik italijanskoj partizanskoj jedinici Garibaldi.

Godinu kasnije, nebrigom tadašnje lokalne vlasti, semafori su se ugasili, a posljednji ostaci s ulica uklonjeni su prije nekoliko godina.

Predsjednik Opštine ističe da su sredstva za ovu namjenu opredijeljena u Predlogu budžeta za narednu godinu.

Još nije poznato na kojim raskrsnicama bi saobraćaj bio regulisan semaforima.

Ranija Studija koju je radila lokalna uprava pokazala je da bi semafore trebalo ugraditi samo na dvije raskrsnice, dok na ostalim najfrekventnijim raskrsnicama saobraćaj treba regulisati izgradnjom kružnih tokova.

Predloženo je da se semafori ponovo postave na raskrsnici Ulice Nikole Pašića i Volođine, kod zgrade Crvenog krsta i u naselju Jalija na raskrsnici Ulice kralja Petra I i Ivana Milutinovića, s tim što je predloženo da prva raskrsnica bude prioritetna prilikom postavljanja svjetlosne signalizacije.

Mjerenje protoka saobraćaja za potrebe studije rađeno je 18. maja 2022.

“Analizom razlike u vrijednostima saobraćajnog opterećenja u periodu 2008 - 2022, utvrđeno je da je došlo do porasta saobraćaja na četiri analizirane raskrsnice u rasponu od 10 do 30 odsto, dok je na tri došlo do pada od oko pet odsto… Tehnički fakultet nakon analiza karakteristika saobraćajnog toka, kapacitivnih sposobnosti ulične mreže, geometrije raskrsnica, kao i broja i rasporeda saobraćajnih nezgoda na uličnoj mreži Pljevalja, identifikovane su kritične tačke. Rješenja su data u dogovoru s investitorom uz uvažavanje postojećih planskih i projektnih elemenata koji su rađeni, kao i s postojećom namjenom površina, kako bi se u kratkom roku moglo pristupiti njihovom sprovođenju. Pri određivanju predloga rješenja postavljena su dva prioriteta u primjeni rješenja i to takva da je prioritet 1 dat rješenjima koja su po mišljenju obrađivača studije bitnija za grad i potrebno ih je izvesti što prije, dok su u prioritetu 2 rješenja koja bi bila izvedena u drugoj fazi primjene mjera”, navodi se u studiji.

Opština Pljevlja, ističe prvi čovjek grada, finansiraće i izradu projektne dokumentacije za dva kružna toka.

Jedan kružni tok bi se gradio na ulasku u Pljevlja iz pravca Prijepolja kod Auto- škole i na raskrsnici puteva nedaleko od Eko benzinske stanice. Kazao je da će izgradnju dva kružna toka finansirati Direkcija za saobraćaj Crne Gore.

900.000 eura koštala je rekonstrukcija Ulice Treće sandžačke brigade u okviru koje je rekonstruisana i raskrsnica kod autobuske stanice koja deluje zbunjujuće na vozače

U Studiji regulacije saobraća u Pljevljima kao prioritetna predložena je izgradnja kružnog toka na raskrsnici Treće proleterske sandžačke brigade, Velimira Jakića, Prijepoljske i Miloša Tošića, kod autobuske stanice.

U sklopu rekonstrukcije Ulice Velimira Jakića, koja je u toku, planirana je izgradnja kružnog toka na raskrsnici kod Autobuske stanice. Završetak radova kasni, a trebali su biti završeni u novembru.

U prioritetne je predložena i izgradnja kružnog toka na raskrsnici Tršove, Tanasija Pejatovića, Mirka Pejatovića, Avalske, Vuka Karadžića, Prvog decembra (kod crkve Svete Petke).

Izgradnja kružnog toka na raskrsnici Ulice Velimira Jakića, 20. novembra i Magistralni put M6 (raskrsnica na ulasku u Pljevlja iz pravca Prijepolja) je jedan od prioriteta, kao i izgradnja kružnog toka na raskrsnici Ulice Narodne revolucije, Put solidarnosti (kod Eko pumpe).

U prioritet broj jedan predložena je i izmjena režima saobraćaja u Ulici omladinskoj (uz označavanje parking mesta).

Kao prioritet dva predložena je izgradnja kružnog toka na raskrsnici magistralni put M6 i Ulice Aleksandra Vukovića Vuka, na Radosavcu i izgradnja kružnog toka na raskrsnici ulica Đurđevdanske, Save Kovačevića, Božidara Žugića, Devete u naselju Guke.

Predsjednik Ekološkog društva “Breznica” Milorad MItrović kaže da je prije nego što se izgradi kružni tok na raskrsnici kod autobuske stanice neko trebalo da odgovara što je samo prije nekoliko godina utrošeno najmanje stotinu hiljada eura za rekonstrukciju te raskrsnice, koja će zbunjujuća za vozače.

“Vidjeli smo na šta ona liči. Neshvatljivo je i da smo imali semafore i kvalitetno iscrtanu horizontalnu signalizaciju kada je automobila bilo znatno manje, a danas toga nemamo. Svaka raskrsnica je u katastrofalnom stanju i pravo je čudo da nema više udesa. Bez obzira koliko koštala njegova realizacija, postavljanje semafora ili izgradnja kružnih tokova na najprometnijim raskrsnicama za opštinu treba da bude jedan od prioriteta”, rekao je Mitrović.