Savez sa DPS-om kvari jedan odbornik

Intenzivirani pregovori o formiranju vlasti u glavnom gradu. Predstavnici Pokreta za Podgoricu imali su neformalni sastanak sa najvećom opozicionom partijom, a Krstović sa partijama koje čine vlast na državnom nivou

84301 pregleda95 komentar(a)
Rok za formiranje vlasti ističe 5. januara: Sa konstitutivne sjednice Skupštine Glavnog grada, Foto: BORIS PEJOVIC

Predstavnici Pokreta za Podgoricu (PzPG) imali su u petak veče neformalni sastanak sa Demokratskom partijom socijalista (DPS) o formiranju vlasti u Glavnom gradu, ali navodno konkretnih dogovora nije bilo.

Izvor “Vijesti” iz DPS-a kazao je da je to bio neformalni sastanak, na kojem su počeli razgovore oko političkih principa dalje saradnje i pripremani tehnički detalji za današnji sastanak koji organizuje Evropski savez.

On tvrdi da još nije razgovarano o funkcijama, ali da će se dogovarati svaka politička funkcija.

Drugi izvor “Vijesti” kaže da su iz DPS-a rekli da ih ne interesuje mjesto predsjednika Skupštine, odnosno traže mjesto gradonačelnika.

Izvor iz najjače opozicione stranke “Vijestima” je ranije rekao da se DPS sa Pokretom za Podgoricu i GP URA Dritana Abazovića, koji su zajedno nastupili na izborima kao lista “Za bolju Podgoricu”, teško može dogovoriti o tome ko će biti na čelu Glavnog grada. Razlog za to je, kako je objasnio, što DPS ne bi prihvatio da gradonačelnik ne bude njihov poslanik i nosilac liste Nermin Abdić, zbog kog su ostvarili odličan rezultat na biralištima. S druge strane, GP URA insistira da to bude njihov funkcioner Luka Rakčević, dok su iz Pokreta poručivali da je on najbolji kandidat, ali ostavljajući prostor da to može da bude i neko drugi.

Navodno su na sastanku u petak iz Pokreta rekli da će pregovarati sa jednim odbornikom koji je trenutno protiv saradnje sa DPS-om i drugim koji se dvoumi oko toga.

Imajući u vidu da je u Skupštini Glavnog grada 59 odbornika, za konstituisanje vlasti potrebno je obezbijediti podršku najmanje 30 njih. Ako se PzPG i GP URA udruže s DPS-om, Evropskim savezom i SEP-om, mogu doći do 30 “ruku” za izbor vlasti. Međutim, kako se tome protivi jedan odbornik PzPG taj politički aranžman je upitan.

S druge strane, vladajuće partije s državnog nivoa mogu uspostaviti upravu i bez glasova GP URA, a uz podršku četiri odbornika PzPG. U tom slučaju, imali bi 31 mandat u podgoričkom parlamentu.

U subotu veče je odbornik Pokreta Miloš Krstović razgovarao sa funkcionerima koalicija Pokreta Evropa sad - Demokrate i Za budućnost Podgorice. Više izvora “Vijesti” reklo je da su na neformalnom sastanku bili nosilac liste koalicije PES - Demokrate Saša Mujović, nositeljka liste koalicije ZBCG Jelena Borovinić Bojović, Vladimir Čađenović (Demokrate) i Radoš Zečević (ZBPG), ali da ništa nije dogovoreno.

Prema nezvaničnim informacijama, na sastanku su predstavnici koalicija koje čine vlast na državnom nivou iznijeli svoje početne pozicije, odnosno zahtjeve da Mujović bude gradonačelnik u punom mandatu, a Borovinić Bojović da ostane na čelu gradske Skupštine.

Jedan od izvora “Vijesti” iz vladajuće koalicije, rekao je da se razgovori vode, da nijesu naišli na nepremostive linije ni sa jedne strane u ovom trenu.

Iz Pokreta za Podgoricu su sinoć saopštili da nikakve zvanične sastanke sa predstavnicima koalicija PES-Demokrate i Za budućnost Podgorice nijesu održali.

“Želimo jasno i nedvosmisleno da istaknemo da nikakvi zvanični sastanci o formiranju vlasti sa pomenutim političkim subjektima nisu održani, niti su postignuti bilo kakvi dogovori u tom pravcu. Takođe, kategorično odbacujemo spekulacije da je predsjednik Crne Gore na bilo koji način dogovorio ili pregovarao sa predsjednikom Vlade oko vlasti u Podgorici”, navedeno je u saopštenju Pokreta.

Razgovori sa predstavnikom Pokreta za Podgoricu, koji podržava šef države Jakov Milatović, uslijedili su nakon sastanka Milatovića sa premijerom Milojkom Spajićem u petak veče. Sastanak je trajao četiri sata, ali javnost još nije upoznata sa detaljima.

Izbori u Podgorici održani su 29. septembra, i na njima je DPS osvojio 19 mandata, koalicija PES i Demokrate 14, savez “Za budućnost Podgorice” 13, lista “Za bolju Podgoricu” šest, Evropski savez tri, a Stranka evopskog progresa (SEP) i Pokret “Preokret” po dva mandata.

Rok da se konstituiše podgorički parlament izborom njegovog šefa ističe 5. januara naredne godine, odnosno 60 dana od objavljivanja konačnih rezultata izbora u Službenom listu (gradonačelnik se bira najkasnije u roku od 30 dana od konstituisanja parlamenta). Ako se to ne desi, predsjednik države moraće da raspiše nove izbore.

Neće da pregovaraju “ni sa kim ko krši Ustav”

Pokret za Podgoricu saopštio je juče da “neće pregovarati ni sa kim ko krši Ustav Crne Gore”.

“Pozivamo kolege iz Ustavnog odbora Skupštine Crne Gore posebno iz PES-a da vrate stvari u pređašnje stanje kako bi se omogućila pravna sigurnost”, piše u saopštenju Pokreta.

Ustavni odbor je prošle sedmice glasovima većine donio zaključak da je sutkinja Ustavnog suda Dragana Đuranović ispunila uslove za starosnu penziju shodno Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO).

Na ove konstatacije Pokreta, odgovorili su Mujović i Borovinić Bojović, koji su u zajedničkom saopštenju naveli da su saglasni da se ne pregovara sa “onima kojima je Ustavni sud poništavao zakone i odluke”.

“To nam govori da, iako su nastupili sa GP URA u predizbornoj koaliciji koja je zajedno sa DPS-om u Skupštini Crne Gore jula 2022. godine neustavno promijenila Zakon o lokalnoj samoupravi, ovaj politički subjekt pravi distancu i poštuje odluku Ustavnog suda, te sasvim opravdano i pravi distancu od političkih subjekata koji su tada izvršili ustavni puč”, kazali su.

Podsjećaju i na “neustavna kažnjavanja” poslanika Skupštine i preuzimanja nadležnosti predsjednika Skupštine, preko neustavnih akciza na gorivo, neustavnih traksi “euro po euro”, “pa sve do neustavnog stavljanja u pritvor poslanika protivnika bivšeg režima i brutalnih kršenja osnovnih ljudskih prava i soboda građana Crne Gore”.