Rama: Moramo zaštititi djecu od pakla TikToka

Albanski premijer kaže da zabrana popularne društvene mreže nije ishitrena

16763 pregleda16 komentar(a)
Foto: Rojters

Premijer Albanije Edi Rama je rekao da zabrana društvene mreže TikTok koju je njegova vlada objavila “nije ishitrena reakcija na jedan incident”.

Rama je u subotu izjavio da će vlada ugasiti TikTok na godinu, optužujući popularni video servis za podsticanje nasilja i maltretiranja, posebno među djecom.

Vlasti su održale 1.300 sastanaka sa nastavnicima i roditeljima od novembarskog incidenta kada je jedan tinejdžer nožem izbo na smrt drugog nakon svađe koja je počela na društvenim mrežama. Njih 95 odsto podržava zabranu TikToka, prenio je AP.

“Zabrana TikToka na godinu dana u Albaniji nije ishitrena reakcija na jedan incident, već pažljivo promišljena odluka donijeta u konsultaciji sa roditeljskim zajednicama u školama širom zemlje”, rekao je Rama.

Nakon odluke Tirane, TikTok je zatražio “hitno razjašnjenje od albanske vlade” u slučaju izbodenog tinejdžera.

Kompanija je saopštila da “nije pronašla nikakve dokaze da počinilac ili žrtva imaju TikTok naloge, a više izvještaja je u stvari potvrdilo da su video snimci koji su doveli do ovog incidenta objavljeni na drugoj platformi, a ne na TikToku”.

“Tvrdnja da ubistvo tinejdžera nema nikakve veze sa TikTokom zato što sukob nije nastao na platformi pokazuje neuspjeh da se shvati ozbiljnost prijetnje koju TikTok danas predstavlja za djecu i omladinu, kao i razlog naše odluke oko rješavanja ove prijetnje”, rekao je Rama.

“Albanija je možda premala da bi zahtijevala da TikTok zaštiti djecu i omladinu od zastrašujućih zamki svog algoritma”, rekao je Rama, optužujući TikTok za “reprodukciju beskrajnog pakla jezika mržnje, nasilja, maltretiranja i sličnog”.

Albanski roditelji su sve više zabrinuti nakon izvještaja da djeca donose noževe i druge predmete u školu kako bi ih koristila u svađama ili slučajevima maltretiranja, podstaknutim pričama koje vide na TikToku

Albanska djeca čine najveću grupu korisnika TikToka u zemlji, prema domaćim istraživačima.

AP piše da mnogi mladi u Albaniji ne odobravaju ovu zabranu.

“Otkrivamo naš svakodnevni život i zabavljamo se, odnosno, koristimo ga u slobodno vrijeme”, rekao je Samuel Sulmani, 18-godišnjak iz grada Rešen.

“Ne slažemo se sa tim jer je to za nas uskraćivanje” dodao je.

Međutim, kako ističe AP, albanski roditelji su sve više zabrinuti nakon izvještaja da djeca donose noževe i druge predmete u školu kako bi ih koristila u svađama ili slučajevima maltretiranja, podstaknutim pričama koje vide na TikToku.

“Naša odluka ne može biti jasnija: ili će TikTok zaštititi djecu Albanije, ili će Albanija zaštititi svoju djecu od TikToka,” poručio je Rama.