Berlin ignorisao upozorenja Saudijaca

Njemačka istražuje moguće bezbjednosne propuste nakon napada na božićni pazar, u kojem je stradalo pet osoba, a desetine su povrijeđene

17221 pregleda0 komentar(a)
AfD je sinoć organizovao protestni skup ispred katedrale u Magdeburgu, Foto: Rojters

Njemačka je traži odgovore na pitanja o mogućim bezbjednosnim propustima nakon što je objavljeno da su vlasti Saudijske Arabije u više navrata upozoravale Berlin na opasnost od napadača koji je u petak veče automobilom upao na božićni pazar, usmrtivši najmanje pet osoba.

Mogući motiv uhapšenog osumnjičenog, 50-godišnjeg psihijatra iz Saudijske Arabije sa istorijom antiislamske retorike i simpatijama prema ekstremno desničarskoj partiji Alternativa za Njemačku (AfD), ostaje nepoznat. Muškarac, identifikovan kao Taleb Džavad al-Abdulmohsen, ostavio je video-poruke na svom nalogu na društvenoj mreži X na dan napada.

U zbunjujućim komentarima, on je okrivljavao njemački liberalizam za smrt Sokrata, starogrčkog filozofa, i optuživao policiju da mu je ukrala USB stik i uništila krivičnu prijavu koju je podnio. List “Velt” je naveo da je bio na psihološkom liječenju.

Dok je nacija tugovala, a građanima ostavljali cvijeće i palili svijeće u Magdeburgu gdje se incident dogodio u petak, pokrenuta su pitanja da li je moglo biti učinjeno više i da li su vlasti mogle da djeluju na osnovu upozorenja.

foto: REUTERS

Izvor blizak saudijskoj vladi rekao je Agenciji frans pres (AFP) da su saudijske vlasti ranije tražile izručenje glavnog osumnjičenog za napad u petak, dok su brojne agencije priznale da su primile upozorenja o njemu. U skladu sa izvještajima tokom vikenda, izvor je rekao da je Saudijska Arabija “mnogo puta” upozorila Njemačku na Taleba al-Abdulmohsena, ali nije objasnio na koji način je smatran potencijalno opasnim.

“Postojao je zahtjev za izručenje”, rekao je izvor za AFP, ne navodeći razlog zahtjeva, dodajući da je Rijad upozorio da bi on mogao biti “opasan”.

Njemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer pozvala je na donošenje strožih zakona o unutrašnjoj bezbjednosti, uključujući novi zakon za jačanje policijskih snaga, kao i uvođenje biometrijskog nadzora. “Jasno je da moramo učiniti sve da zaštitimo ljude u Njemačkoj od ovakvih strašnih činova nasilja. Kako bismo to učinili, našim bezbjednosnim snagama su potrebna sva neophodna ovlašćenja i više osoblja”, izjavila je Fezer za magazin “Špigl”.

Zamjenik šefa odbora za bezbjednost u Bundestagu najavio je da će sazvati posebnu sjednicu kako bi se ispitalo zašto ranija upozorenja o opasnosti koju predstavlja napadač nisu bila shvaćena ozbiljno. Taleba al-Abdulmohsen živi u Njemačkoj od 2006. godine, navodi agencija Rojters.

Holger Munh, predsjednik savezne kriminalističke policije (BKA), kazao je tokom vikenda za javni servis ZDF da Njemačka trenutno razmatra bezbjednosne mjere na božićnim pazarima. Munh je kazao da je Njemačka još 2023. primila upozorenje od Saudijske Arabije u vezi sa osumnjičenim, koje su njemačke vlasti istražile, ali su ga smatrale nejasnim.

“Čovjek je takođe objavio ogroman broj postova na internetu. Imao je i razne kontakte sa vlastima, vrijeđao je i čak prijetio. Ali nije bio poznat po nasilnim djelima”, rekao je Munh.

Taha al-Hadži, saudijski advokat u egzilu i pravni direktor za Evropsko-saudijsku organizaciju za ljudska prava (ESOHR) sa sjedištem u Berlinu, rekao je da većina saudijskih opozicionih aktivista nije imala dobar odnos sa osumnjičenim. “On je pravio probleme sa svima uvijek... Bio je zaista izolovan”, rekao je al-Hadži.

Napad se dogodio dva mjeseca prije vanrednih izbora u februaru, na kojima je antiimigrantska stranka AfD na drugom mjestu prema anketama i posebno je jaka u istočnoj Nemačkoj, gdje se nalazi Magdeburg.

“Rekao bih to ovako: svaki čovjek se nosi sa ovom situacijom na svoj način, neki tuguju, neki su ljuti”, rekao je za Rojters Andreas Bohs, koji je prolazio pored mjesta napada u Magdeburgu, gde su ljudi u žalosti ostavljali cveće, sveće, medvediće i druge plišane igračke. Lokalna bolnica je saopštila 72 povrijeđene osobe i dalje hsopitalizovane, od kojih je 15 u teškom stanju.

“Svako ima pravo da izrazi svoje mišljenje i ovo ne bi smjelo da se koristi u političke svrhe. Ali znam da svaka politička stranka to na neki način koristi”, kazao je Bohs.

Liderka AfD-a, Alis Vejdel, koja je sinoć govorila na protestnom skupu u Magdenburgu, napisala je na društvenim mrežama: “Država mora štititi građane kroz restriktivnu migracionu politiku i dosljedna deportovanja!”