U Nikšiću 168 poslodavaca ostvaruje pravo na subvenciju zarada osoba sa invaliditetom
Rezultati monitoringa rada lokalne uprave sa fokusom na socijalnu uključenost osoba sa invaliditetom
Neophodno je formiranje posebnog sekretarijata čija bi isključiva nadležnost bila unapređenje položaja osoba sa invaliditetom (OSI) u Nikšiću, zaključeno je na okruglom stolu koji je organizovala nevladina organizacija (NVO) „Alfa centar“, a na kome je predstavljen izvještaj monitoringa rada lokalne uprave sa fokusom na socijalnu uključenost OSI za period od 2021- 2023.
Predstavnici lokalne uprave su potvrdili da je u planu za narednu godinu formiranje sekretarijata čija bi nadležnost bila unapređenje položaja OSI.
„Neophodne su hitne mjere za unapređenje zapošljivosti OSI, naročito u organima lokalne uprave, jer osim činjenice da lokalna uprava zapošljava svega dvije osobe sa invaliditetom, i to u Službi zaštite i spasavanja, Opština uplaćuje ogromnu sumu za poseban doprinos zbog nezapošljavanja OSI. Prošle godine je u tu svrhu uplatila 48.151 hiljadu eura. Stavljen je poseban akcenat i na hitnu potrebu unapređenja infrastrukture kako bi se unaprijedila i pristupačnost OSI, jer se prema sadašnjoj praksi za pristupačnost na godišnjem nivou izdvajaju sredstva samo za održavanje postojeće signalizacije“, stoji u saopštenju „Alfa centra“.
Tromjesečni monitoring rada lokalne uprave sa fokusom na socijalnu uključenost OSI sproveden je sa ciljem utvrđivanja nivoa socijalne uključenosti OSI iz Nikšića na poljima: diskriminacija OSI i ljudska prava, socijalna zaštita, zdravlje, obrazovanje, zaposlenost, pristupačnost, dostupnost kulturnih i društvenih sadržaja, društvene interakcije i učešće u procesu donošenja odluka. Rezultati istraživanja objedinjeni su u publikaciji koja može biti od koristi opštinskoj radnoj grupi prilikom izrade Akcionog plana za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti za period 2022-2027.
„Istraživanje je pokazalo da 168 poslodavaca iz Nikšića ostvaruje pravo na subvenciju zarade za osobe s invaliditetom. Autobuska stajališta nijesu opremljena odgovarajućim rampama ili obilježjima za lakši pristup osobama sa invaliditetom. Pojedini prevoznici koji obavljaju gradski i prigradski prevoz putnika posjeduju autobuse prilagođene OSI, ali se platforme za olakšan ulazak i izlazak lica sa invaliditetom ne koriste iz razloga što autobuska stajališta nijesu prilagođena za korišćenje istih“, navodi se u saopštenju za javnost.
Dostupna su 83 parking mjesta za OSI, s tim što jedan broj parking mjesta nije kompletiran iscrtavanjem šrafiranog prostora. Na godišnjem nivou se za pristupačnost OSI izdvaja oko 17.000 eura i to za redovno održavanje semafora i vertikalne i horizontalne signalizacije na parking mjestima namijenjenima OSI.
„Informacije o kulturnim događajima nijesu dostupne u formatima pristupačnim OSI, ali se svakog mjeseca pravi prilog o kulturnom repertoaru u saradnji sa RTV Nikšić, pa je isti na neki način dostupan u video i audio-formatu“, pokazalo je tromjesečni monitoring lokalne uprave.
Na sprovođenju monitoringa i sačinjavanju izvještaja, koji je predstavljen u obliku brošure, radila je osmočlana radna grupa sastavljena od predstavnika nevladinih organizacija „Alfa centar, „Mozaik“, Organizacije slijepih za Nikšić, Šavnik i Plužine, Udruženja za pomoć licima ometenim u psihofizičkom razvoju i KGC Montenegro.
Istraživanje je segment projekta “Monitoring rada lokalne uprave sa fokusom na socijalnu uključenost OSI na lokalnom nivou”. U okviru pomenutog projekta, realizovana su i četiri modula obuke za jačanje kapaciteta predstavnika organizacija civilnog društva.
Projekat je podržan od strane organizacija Juventas, Help, Centra za monitoring i istraživanje, Kvir Montenegro, uz finansijsku podršku Otvorenog centra Bona fide i Delegacije Evropske unije kroz program Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava za Crnu Goru 2022 (EIDHR).
( Svetlana Mandić )