"Studenti u Crnoj Gori rijetko istupaju u javnost zbog straha od posljedica"
"Naš obrazovni sistem često guši kritičko mišljenje i javni bunt", rekao je omladinski aktivista Marko Vukčević
Studentski protesti u Srbiji, koji su započeli blokadama fakulteta u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, izazvali su talas solidarnosti širom regiona i nisu samo reakcija na unutrašnje probleme Srbije, već simbol borbe za pravdu i odgovornost i u drugim državama bivše Jugoslavije, ocijenili su u "Bojama jutra" na TV Vijesti omladinski aktivista Marko Vukčević i novinar Srdan Kosović.
Pismo podrške studentima u Srbiji potpisalo je više od hiljadu studenata i studentkinja iz Crne Gore, ukazujući na istorijsku vezu studentskih pokreta u regionu, od protesta iz 90-ih godina.
U Crnoj Gori, ipak, studenti su svjesni izazova, ali i ograničenja.
"Naš obrazovni sistem često guši kritičko mišljenje i javni bunt," istakao je Vukčević, dodajući da studenti u Crnoj Gori rijetko istupaju u javnost zbog straha od posljedica.
To što se u Crnoj Gori često ne čuje glas studenata, prema mišljenju novinara Srdana Kosovića, pitanje je i manje sredine.
"Vi kad imate neki problem, tipa ne radi vešeraj u studentskom domu ili ne radi menza tog dana, vi imate prilično jednostavne mehanizme da to riješite. Svako ima nekog rođaka kod koga može da ponese robu ili da se prehrani na taj dan. A u Srbiji, u Hrvatskoj, u Sloveniji to ide malo teže, zato što nije toliko centralizovano, veća je sredina i onda se studenti u nedostatku drugih opcija okreću jedni drugima. A s druge strane, efekat društvenih mreža tu može da bude jako dobar da se poruka proširi", kazao je Kosović.
Pavle Cicvarić, aktivista neformalne grupe "Borba" iz Beograda istakao je za "Boje jutra" da su ovi protesti drugačiji od svega što se dešavalo u posljednjoj deceniji, te da neće odustati.
"Poslije duže vremena smo vidjeli da se taj studentski bunt nastavlja i da studenti nisu jedna nijema masa koju ne zanima svijet. Bitno je napomenuti da pored studenata tu su i srednjoškolci koji su blokirali njihove srednje škole. Mislim da se zaista napravila jedna omladinska grupacija koja je odlučila da kaže NE ovom režimu i koja je odlučila da stane iza određenih vrijednosti i koja je odlučila da traži odgovornost od onih koji treba da preuzmu odgovornost za ono šta se desilo u Novom Sadu", kazao je Cicvarić.
On je istakao da omladinski bunt prevazilazi stranačke podjele i ukazuje na duboke sistemske probleme, te da je ovo trenutak kada studenti i građani traže odgovornost, uprkos pokušajima vlasti da proteste prikažu kao manipulaciju s ciljem rušenja režima.
Cicvarić kaže da ga donekle obeshrabruje što su dobili batinaše na ulici.
"Doslovno stranačku policiju koja je išla da tuče studente i građane na 15 minuta kada smo izlazili da održimo okupljanje", kazao je Cicvarić.
( Mileva Žurić )