GA podržala podržala Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći: Za jednak pristup pravdi svima

Projektna koordinatorka GA Milena Vujović kazala je da u toj NVO smatraju da su navedene izmjene važne sa stanovišta pristupa pravde osoba koje uživaju međunarodnu zaštitu, a koje često zbog jezičke barijere nijesu u mogućnosti da ravnopravno učestvuju u postupku

6677 pregleda1 komentar(a)
Milena Vujović, Foto: Građanska alijansa

Građanska alijansa (GA) podržala je usvajanje izmjena i dopuna Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći i pozvala nadležne institucije da njegovom efikasnom primjenom obezbijede građanima djelotvoran pristup pravdi, nezavisnom i nepristrasnom sudu.

Predsjednik države Jakov Milatović proglasio je u ponedjeljak Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, koji je Skupština donijela na sjednici 17. decembra.

Izmjenama i dopunama Zakona besplatna pravna pomoć se obezbjeđuje i za sastavljanje pismena u upravnom postupku radi ostvarivanja prava iz socijalne i dječje zaštite, zdravstvene zaštite i penzijskog i invalidskog osiguranja.

Projektna koordinatorka GA Milena Vujović kazala je da u toj NVO smatraju da su navedene izmjene važne sa stanovišta pristupa pravde osoba koje uživaju međunarodnu zaštitu, a koje često zbog jezičke barijere nijesu u mogućnosti da ravnopravno učestvuju u postupku.

“Ipak, ostaje nejasno na koji način ove izmjene utiču na lica koja traže da im se utvrdi status lica bez državljanstva u dijelu pomoći pri ostvarivanju prava iz socijalne i dječje zaštite, zdravstvene zaštite i penzijskog i invalidskog osiguranja, budući da često nemaju nijedan dokument koji bi svjedočio njihovom postojanju, pa su samim tim pravno nevidljiva u sistemu”, saopštila je Vujović.

Ona je, takođe, ukazala da žrtve mučenja, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja i kažnjavanja nijesu bile eksplicitno zakonski prepoznate, te su pozdravili novo normativno rješenje.

Vujović je precizirala da će besplatnu pravnu pomoć pružati advokati sa posebnim znanjima i sa najmanje tri godine radnog iskustva u advokaturi, a po redosljedu sa spiska iz Advokatske komore.