Rojtersov svjedok: Pucnjava na vladinoj konferenciji za novinare na Haitiju, poginule najmanje tri osobe
Poginula su dva novinara i policajac, rekao je novinar sa lica mjesta koji je tražio da ostane neimenovan
Najmanje tri osobe su poginule, a više je povrijeđeno kada su naoružani ljudi u utorak otvorili vatru na grupu novinara okupljenih na vladinoj konferenciji za novinare na kojoj je trebalo da se najavi ponovno otvaranje najveće javne bolnice na Haitiju, rekao je agenciji Rojters svjedok napada.
Poginula su dva novinara i policajac, rekao je novinar sa lica mjesta koji je tražio da ostane neimenovan.
Prema jučerašnjim podacima, bilans je bio dvoje poginulih.
Na video snimcima lokalnih medija vide se novinari na podu bolničkog hola dok leti salva metaka. Činilo se da su neki pogođeni i da su krvarili.
Naoružane bande na Haitiju, sa skoro potpunom kontrolom nad glavnim gradom Port-o-Prensom i širokim mandatom nad ostatkom zemlje, ciljale su bolnice kako bi pokazale svoju snagu nad vladom, primoravajući većinu da se zatvori, prenosi Rojters.
"Ono što se dogodilo danas je neprihvatljivo", rekla je Lesli Volter, koja je na čelu prelaznog predsjedničkog savjeta Haitija, u video poruci.
Novinari su pozvani da stignu na konferenciju sa novim ministrom zdravlja Haitija od osam sati. Još su čekali ministra kada je oko 11 sati počela pucnjava.
Ministar zdravlja Dakenson Lorte Blema postavljen je u novembru tokom rekonstrukcije kabineta kada je bivši premijer Gari Konil smijenjen nakon samo šest mjeseci na funkciji.
Bolnica Državnog univerziteta na Haitiju, poznata kao Opšta bolnica, najveća je javna bolnica u zemlji, ali je zatvorena od martovskih napada bandi zbog kojih je bivši premijer Arijel Henri svrgnut s vlasti.
U julu su vlasti proslavile ponovno preuzimanje kontrole nad bolnicom, konferencijom za novinare u ustanovi, ali je Konil bio primoran da pobjegne zajedno sa službenicima obezbjeđenja i novinarima pod naletom vatre.
Bolnica se nalazi u centru Port-o-Prensa, na par koraka od centralnog trga, oblasti u kojoj su se često dešavale borbe i sukobi između policije i saveza bandi poznatog kao Viv Ansanm.
Procjenjuje se da bande kontrolišu oko 80 do 90 odsto glavnog grada, dok susjedne zemlje sporo ispunjavaju obećanja o bezbjednosnoj podršci ovoj karipskoj državi.
Međunarodna misija odobrena prošle godine je do sada rasporedila samo djelić trupa, dok su pozivi Haićana da one ojačaju svoje resurse pretvaranjem u mirovne snage naišli na protivljenje u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN).
Portparol misije, koju predvodi Kenija, rekao je Rojtersu nakon što je počela pucnjava da njeno osoblje nije pozvano na konferenciju i da je poslalo pojačanje.
Nacionalna policija nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar.
( Ne.V. )