Pokret za Podgoricu ipak sa "svojima"?

Izvori “Vijesti” tvrde da je PzPG navodno predložio da gradonačelnica Podgorice bude ministarka prosvjete Jakšić Stojanović, ali da su vladajuće stranke odgovorile da to nije moguće Kažu i da su one ponudile PzPG-u da vlast formiraju tako da gradonačelnik bude iz PES-a, zamjenici iz Demokrata i PzPG-a, a šef gradske skupštine iz bivšeg DF-a

95134 pregleda193 komentar(a)
Iz PzPG-a kažu da bi bilo “srećnije” da odu s bivšim partnerima: detalj sa sinoćnjeg sastanka, Foto: Luka Zekovic

Iako je Pokret za Podgoricu (PzPG) blizak šefu države Jakovu Milatoviću prije sedmicu navodno bio bliži tome da u glavnom gradu napravi vlast s Demokratskom partijom socijalista (DPS) i ostalom opozicijom, od sinoć su veće šanse da to učine sa strankama s državnog nivoa.

To su ocijenili izvori “Vijesti” upoznati sa sinoćnjim zvaničnim pregovorima PzPG-a, Pokreta Evropa sad (PES), Demokrata i liste “Za budućnost Podgorice”, poručivši da očekuju da bi uskoro moglo da bude dogovoreno formiranje gradske vlasti.

Oni tvrde da je PzPG na sastanku čiji je bio domaćin, navodno predložio da gradonačelnica Podgorice bude visoka funkcionerka PES-a i ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović, ali da su vladajuće stranke odgovorile da to nije moguće. Jedan sagovornik je rekao da su navodno poručili da ona podržava PES-ovog kandidata za prvog čovjeka glavnog grada Sašu Mujovića, te da nema ambicija da bude na predloženoj poziciji.

Izvori su kazali da su te partije navodno ponudile političkom subjektu bliskom Milatoviću da vlast formiraju na način da gradonačelnik bude predstavnik PES-a, njegovi zamjenici iz Demokrata i PzPG-a, a da šef gradske Skupštine bude iz nekadašnjeg Demokratskog fronta (DF), odnosno liste “Za budućnost Podgoricu”.

Mujović i Borovinić Bojović dolaze na sastanakfoto: Luka Zeković

Vladajuće stranke upravljaju Podgorice po tom modelu, samo što mjesto koje nude PzPG-u, trenutno pokriva Građanski pokret (GP) URA, koji je s tim političkim akterom u savezu “Za bolju Podgoricu”.

Jedan izvor “Vijesti” tvrdi da su partije vlasti ponudile PzPG-u i više od četvrtine funkcija u glavnom gradu, ne precizirajući kojih, ali navodeći da je to ustupak kako bi se dogovorili da zajednički upravljaju Podgoricom i da je to više nego što je PzPG “zaradio” na izborima.

“Pregovori idu u dobrom pravcu”, poručio je taj sagovornik.

Drugi izvor rekao je da je dogovor “blizu”, da će se danas, na novom sastanku, razgovarati o pozicijama i da bi formiranje vlasti moglo da bude završeno do kraja dana.

Treći sagovornik saopštio je da pozicije nisu podijeljene, ali da bi to moglo da se riješi brzo. Dodaje da ponudu vladajućih stranaka “niko nije odbio” i da je sastanak bio “dobar”.

“Kad se ponuda prihvati od strane svih, to će značiti da imamo dogovor. Ovo je nešto što se nameće na bazi logike koju niko ne negira... Svakako, svih 27 odbornika spremno je da prihvati da PzPG participira u vlasti duplo više nego što im pripada po broju mandata”, poručio je sagovornik.

Odbornica PzPG-a Nađa Ljiljanić, saopštila je novinarima sinoć da je sastanak s vladajućim strankama prošao “u najboljem redu”, i da su razgovarali o “principima” na kojima treba konstituisati vlast.

Upitana da li će PzPG nastaviti formalne razgovore koje je otpočeo s DPS-om i ostatkom opozicije, odgovorila je da moraju da pričaju sa članstvom, koje bi, prema njenim riječima, “bilo srećnije kad bi se dogovor napravio s partijama vladajuće većine”.

Nađa Ljiljanić (lijevo)foto: Luka Zeković

Nosilac liste koalicije PES-Demokrate Saša Mujović, naveo je da je sinoć stvorena “dobra osnova”, ali da tek treba da se vidi hoće li to biti pretočeno “u rezultat”.

“Čim smo se odazvali razgovoru, pokazali smo da želimo kompromis i da smo spremni na ustupke, te da smo listi koju predvodi Milatović spremni da ponudimo saradnju, a u korist građana Podgorice i cijele Crne Gore”, rekao je on nakon sastanka.

Mujović je izjavio da razgovor ne napušta s euforijom, već “s određenom dozom optimizma”.

“Da li smo bili uspješni, pokazaće naredna dva dana. Nadam se da ćemo imati mudrosti. Već sjutra ćemo imati jasnu situaciju i sliku. Opštinski odbori konstituenata koji su prisustvovali sastanku, treba da donesu odluku”, najavio je.

Na pitanje da li je GP URA Dritana Abazovića dobrodošao da učestvuje u pregovorima, Mujović je odgovorio da ne ulazi “u tuđe dvorište”, te da je na listi “Za bolju Podgoricu” da se dogovori o tome.

Na isto pitanje, Ljiljanić je replicirala riječima da ona predstavlja zajedničku listu, da je GP URA bio obaviješten o sastanku, ali da su bili spriječeni da dođu. Tvrdi da će “sljedećom prilikom biti tu”.

Iz GP URA “Vijestima” nisu dali sinoć odgovor na pitanje da li očekuju da s PzPG-om uđu u savez s vladajućim partijama. Izvor iz te stranke rekao je da će oni održati sastanak s koalicionim partnerom, na kom će im, kažu, biti predočeno šta je dogovoreno sinoć.

Poslanik i potpredsjednik GP URA Filip Adžić, kazao je juče da, “ako Milatović želi da bude privjezak lidera bivšeg DF-a i šefa parlamenta Andrije Mandića”, GP URA neće u tome učestvovati. On je naveo da je iznenađen odlukom PzPG-a da pregovara s PES-om “nakon sijaseta protivustavnih poteza”.

“Sve su rekli jedni o drugima u negativnom smislu. Predsjednik Milatović je rekao da je to anticrnogorska i antievropska opcija, iz PES-a su rekli mnogo toga negativnog o Milatoviću...”, kazao je Adžić u emisiji na Radiju Antena M.

PzPG je pozvao prekjuče vladajuće stranke na dijalog, nedugo nakon što je Milatović napisao na mreži Iks da “budućnost Podgorice i budućnost Crne Gore treba pronaći kroz jačanje dijaloga i međusobnog razumijevanja između političkih subjekata i aktera građanskog centra”, odnosno “ideje koju je na prethodnim lokalnim, predsjedničkim i parlamentarnim izborima predvodio jedinstveni PES”.

Pozivu PzPG-a nije prethodila samo Milatovićeva poruka, već i odgađanje sastanka koji je taj politički subjekt preksinoć trebalo da ima s DPS-om, Evropskim savezom i Strankom evropskog progresa (SEP). Susret, koji je trebalo da bude nastavak zvaničnih pregovora o gradskoj vlasti koji su počeli u ponedjeljak, navodno je otkazan jer svi nosioci lista tih političkih aktera nisu mogli da prisustvuju zvaničnom okupljanju. Međutim, u političkim krugovima se nekoliko posljednjih dana spekulisalo da jedan odbornik PzPG-a nije za saradnju s DPS-om. Bez tog odbornika, PzPG ne može napraviti vlast s najjačom opozicionom strankom.

Izbori u Podgorici održani su 29. septembra, i na njima je DPS osvojio 19 mandata, koalicija PES-Demokrate 14, savez “Za budućnost Podgorice” 13, lista “Za bolju Podgoricu” šest, Evropski savez tri, a SEP i Pokret “Preokret” po dva mandata.

Imajući u vidu da je u Skupštini Glavnog grada 59 odbornika, za konstituisanje vlasti potrebno je obezbijediti podršku najmanje 30 njih. Ako se PzPG i GP URA udruže s DPS-om, Evropskim savezom i SEP-om, mogu doći do 30 “ruku” za izbor vlasti.

S druge strane, vladajuće partije s državnog nivoa mogu uspostaviti upravu i bez glasova GP URA, a uz podršku četiri odbornika PzPG-a. U tom slučaju, imali bi 31 mandat u podgoričkom parlamentu.

Rok da se konstituiše podgorički parlament izborom njegovog šefa ističe 5. januara predstojeće godine, odnosno - 60 dana od objavljivanja konačnih rezultata izbora u Službenom listu (gradonačelnik se bira najkasnije u roku od 30 dana od konstituisanja parlamenta). Ako se to ne desi, predsjednik države moraće da raspiše nove izbore.

Vlast u Podgorici činili su PES (iz kog je nastao PzPG), koalicija okupljena oko nekadašnjeg DF-a, Demokrate i GP URA.

Mugoša: Nije dobar manir da se istovremeno pregovara s više strana

Funkcioner SEP-a Ilija Mugoša, rekao je juče uoči sastanka PzPG-a i vladajućih stranaka da “nije dobar politički manir da se istovremeno pregovara s nekoliko političkih subjekata”.

“Vidjeli smo tu informaciju... Mi smo na sastanku koji je održan prije dva dana dobili uvjeravanja da oni žele da grade budućnost s ovom političkom stranom i da su u izbornu trku upravo ušli s istim ciljem, kao i mi - da smijene neodgovornu gradsku vlast”, kazao je Mugoša Radiju Crne Gore.