Mulešković: Veliki poslovni sistemi partneri države u jačanju ekonomskog potencijala

Studija društveno-ekonomskog uticaja Coca-Cola sistema u Crnoj Gori iz ugla analitičara

18026 pregleda0 komentar(a)
Foto: Coca-Cola sistem

Privatni sektor čini važnu okosnicu ekonomskog razvoja Crne Gore, od podrške u otvaranju novih radnih mjesta, uvođenja inovacija, do doprinosa bruto domaćem proizvodu, a velike kompanije često djeluju kao katalizatori održivog razvoja. Razvijena privreda je preduslov razvijene države i to su međusobno povezane ćelije koje treba da sarađuju, izjavio je Mirza Mulešković, ekonomski analitičar.

Komentarišući rezultate nedavno predstavljene Studije o društveno-ekonomskom uticaju Coca-Cola sistema (SEIS), koja je po prvi put rađena za Crnu Goru, Mulešković ističe da su ovakvi sistemi ujedno partneri države u jačanju njenog ekonomskog potencijala.

„Objavljivanje ovakvih studija podstiče promociju privatnog sektora kao važnog faktora koji doprinosi stabilnosti javnih finansija jedne zemlje, a što ne možemo vidjeti u izvještajima o samim novčanim tokovima preduzeća“, kazao je Mulešković. Dodaje da postojanje egzaktnih podataka i relevantnih istraživanja pomaže da se stekne jasnija slika o tome koji su dalji mogući pravci u stvaranju boljeg poslovnog ambijenta koji bi dodatno stimulisali privredu.

„Rezultati pokazuju da je u 2022. godini Coca-Cola sistem unutar cijelog lanca vrijednosti generisao 63 miliona eura, odnosno jedan odsto BDP-a, što najbolje pokazuje veličinu uticaja na malu privredu kakva je crnogorska“, objašnjava Mulešković, koji je ujedno sarađivao na realizaciji SEIS brošure koja sumira rezultate Studije.

foto: Coca-Cola sistem

On ističe i podatak da je tokom 2022. godine, na koju se odnosi i ova studija, generisano 17 miliona eura prihoda, a indirektno kroz mrežu dobavljača, distributera i partnera kreirano je dodatnih 46 miliona eura prihoda.

Rezultati prve SEIS Studije Coca-Cola sistema pokazuju da je uplaćeno 39 miliona eura u budžet Crne Gore kroz cijeli lanac vrijednosti, što čini 3 odsto ukupnih poreskih prihoda. Istovremeno, generisano je oko 2.200 radnih mjesta, što predstavlja jedan odsto ukupne zaposlenosti.

„Ono što se posebno istaklo u ovoj analizi, a što najbolje ilustruje koliko su nam 'globalni igrači' vrijedni je činjenica da je Coca-Cola sistem na nivou Evrope nabavio robe i usluge u vrijednosti od 20 miliona eura od dobavljača iz Crne Gore“, izdvojio je Mulešković.

Prema njegovim riječima, SEIS je prva studija ove vrste koja dolazi iz privatnog sektora i definitivno je, kako navodi, putokaz i za ostale subjekte, ali i poslovna udruženja, ističući značaj da se na ovakav i sličan način kvantifikuje snaga privrednih aktera.

„Zato je važno da, u narednom periodu, svi zajedno radimo na unapređenju dijaloga i boljoj uključenosti privrednih subjekata i poslovnih asocijacija u proces donošenja odluka, jer se na taj način čuje glas onih na koje će određene odluke da se odnose, a jasno je da oni najbolje mogu reći da li su one dobre ili ne. Dodatno, uključivanje privrede u proces donošenja odluka će direktno uticati na stvaranje povoljnijeg, transparentnijeg i održivog poslovnog ambijenta, što je osnovni uslov za dalji rast privrede, ali i privlačenje novih investicija koje su neophodne Crnoj Gori“, objašnjava Mulešković.

„Crna Gora ima potencijal, tržište se povećava iz godine u godinu, članstvom u EU se otvaraju nove mogućnosti, što znači da u ovom trenutku postoji veliki prostor za rast, pa je na svim segmentima društva da iz svog ugla doprinose ispunjenju ovog cilja“, zaključuje Mulešković.

( Coca-Cola sistem )