Istraživanje CGO: Građani novosti najčešće dobijaju preko internet portala
Prema istraživanju, kada se dogodi važan događaj u Crnoj Gori, većina ispitanika/ca (54,5 odsto) se informiše putem više TV kanala
Građani i građanke novosti koje su im korisne u svakodnevnom životu najčešće dobijaju preko internet portala - 28,5 odsto, a zatim od prijatelja i poznanika 23,8 odsto.
To su rezultati istraživanja javnog mnjenja koje je sproveo Centar za građansko obrazovanje (CGO) i predstavio danas.
Nalazi istraživanja ukazuju da su digitalni mediji, posebno društvene mreže i internet portali, najpraćeniji među ispitanicima/cama.
Društvene mreže prati (često ili veoma često) 68,8 odsto ispitanika, a internet portale 53,2 odsto.
"Ovi podaci potvrđuju snažnu dominaciju digitalnih medija", kazao je Nikola Obradović iz CGO-a.
Prema istom istraživanju, kada se dogodi važan događaj u Crnoj Gori, većina ispitanika/ca (54,5 odsto) se informiše putem više TV kanala.
"Informativno-politički sadržaj je najpraćeniji sa 33 odsto ispitanika koji ga prate, zabavne sadržaje prati 29,6 odsto ispitanika, a sportske 15 odsto ispitanika", kazao je Obradović.
Prema istraživanju CGO-a, Fejsbuk i Instagram su najpraćenije društvene mreže sa 26,3 i 26,1 odsto ispitanika koji njih najčešće koriste.
"Oko 15 odsto anketiranih građana/ki odgovorilo je da su spremni da oproste omiljenom mediju ako iznese neistinu o nekome ko mu se, iz bilo kojih razloga, ne dopada, a 30,4 odsto je spremno da oprosti pod uslovom da to nije učinjeno namjerno", kazao je Obradović.
Skoro petina, 19,1 odsto onih koji imaju omiljeni medij nije spremna da oprosti tom mediju za iznesene neistine.
Prema tom istraživanju, većina ispitanika/ca podržava uvođenje licence za rad novinara (74,4 odsto) i zakonsko definisanje ko se smatra novinarom (70,3 odsto), dok 64,1 odsto smatra da novinari moraju biti časne osobe.
S druge strane, 28,8 odsto ispitanika/ca ne vjeruje da novinari imaju posljednju riječ u kreiranju svojih priloga, dok 28,2 odsto smatra da novinari i mediji nisu bezbjedni.
"Većina ispitanika/ca (58,1 odsto) smatra da bi medijska pismenost građana i gradanki Crne Gore trebalo da bude unaprijeđena kako bi bolje razumjeli informacije koje im se plasiraju", kazao je Obradović.
On je rekao i da najveći broj ispitanika/ca smatra da na uređivačku orijentaciju medija u Crnoj Gori u velikoj mjeri utiče politička orijentacija vlasnika (39,5 odsto), zatim da vlast i državni organi ometaju istraživačko novinarstvo, (35,7 odsto) kao i da mediji u Croj Gori često presuđuju prije suda (34,9 odsto).
Istovremeno, 43,9 odsto ispitanika djelimično se slaže da mediji štite demokratiju, dok 42,2 odsto vjeruje da mediji temeljno provjeravaju činjenice koje objavljuju, a 42,1 odsto da se mediji pridržavaju etičkog kodeksa.
S druge strane, 39,5 odsto ispitanika/ca ne smatra da je istina na prom mjestu u radu medija, malo više od trećine (36,5 odsto) ih percipira kao nepristrasne, dok 34 odsto smatra da mediji ne vode računa o interesima građana i građanki.
"Nešto više od 40 odsto anketiranih građana/ki smatra da političke partije imaju potpuni uticaj na uređivačku politiku medija u Crnoj Gori", kazao je Obradović.
Dodao je i da ekonomski centri moći imaju potpuni uticaj na uređivačku politiku medija, stav je 41,1 odsto anketiranih gradana/ki, dok oko 40,1 odsto taj uticaj vidi kao djelimičan.
Skoro polovina anketiranih (49,6 odsto) smatra da vlasnici medija u potpunosti utiču na uređivačku politiku medija.
Da NVO sektor ima potpuni uticaj na uređivačku politiku medija stav je 21,5 odsto anketiranih građana/ki, dok 39,9 odsto taj uticaj procjenjuje kao djelimičan.
26,5 odsto građana misli da međunarodni faktori imaju potpuni uticaj na uređivačku politiku medija u Crnoj Gori.
Manji procenat ispitanika (12,9 odsto) vjeruje da vjerske zajednice imaju potpuni uticaj, dok najveći broj (34,3 odsto) vjeruje da vjerske zajednice imaju djelimičan uticaj na uređivačku politiku u Crnoj Gori.
"Najveći broj ispitanika/ca smatra da na uređivačku orientaciju medija u Crnoj Gori u velikoj mjeri utiče politička orijentacija vlasnika (39,5 odsto), zatim da vlast i državni organi ometaju istraživačko novinarstvo (35,7 odsto) kao i da mediji u Croj Gori često presuđuju prije suda (34,9 odsto)", kazao je Obradović.
Prema njegovim riječima, istovremeno 43,9 odsto ispitanika djelimično se slaže da mediji štite demokratiju, dok 42,2 odsto vjeruje da mediji temeljno provjeravaju činjenice koje objavljuju, a 42,1 odsto da se mediji pridržavaju etičkog kodeksa.
( Jelena Kočanović )