Opozicija jača jer vlast popušta retrogradnom bivšem DF-u: Teško do konsenzusa o Ustavu i Zakonu o državljanstvu
Opozicija insistira na saglasnosti svih partija po pitanju izmjene Ustava i izmjena Zakona o državljanstvu, ali postoji sumnja da će na takvu garanciju vlast pristati, naročito znajući koliko je to pitanje važno bivšem DF-u za naredne izborne cikluse, ocijenila je Nikoleta Đukanović
Teško će se vlast sa opozicijom saglasiti o bilo čemu, uključujući i evropske integracije za koje se svi deklarativno zalažu, jer stalno pravi kompromise sa retrogradnim idejama partija bivšeg Demokratskog fronta, ocijenila je docentkinja na Univerzitetu Donja Gorica Nikoleta Đukanović.
Opozicija ometa skupštinske sjednice jer smatra da je penzionisanjem sutkinje Ustavnog suda izvršen “ustavni puč”, a juče je zatražila i da vlast sa njima potpiše sporazum kojim bi se garantovalo da izmjene Ustava i Zakona o dvojnom državljanstvu neće biti usvojeni bez apsolutnog konsenzusa.
“Teško je očekivati da će se oko bilo kojeg pitanja u Crnoj Gori napraviti konsenzus, uključujući i EU integracije oko kojih, navodno, postoji partijski konsenzus”, rekla je Đukanović “Vijestima”.
“Međutim, s obzirom da su izmjene Ustava, koje nas svakako očekuju, vrlo osjetljivo pitanje, i da su izmjene Zakona o državljanstvu pitanje koje će prije ili kasnije doći na dnevni red Skupštine, jer je to jedan od ključnih prioriteta aktuelne većine i bivšeg DF-a, opozicija pokušava da dobije garancije da to toga neće doći bez saglasnosti svih političkih subjekata”.
Ona je istakla da, znajući koliko je to važno i benefitno pitanje bivšeg DF-a za naredne izborne cikluse, sumnja da će većina na takvu garanciju pristati, pa će to dodatno komplikovati odnose na relaciji pozicionih i opozicionih partija.
“Nažalost, vlast radi sve da jačaju opozicione partije, praveći svakodnevno kompromise sa retrogradnim idejama DF-a, koje čak i njihovi koalicioni partneri (dominantno PES) označavaju kao retrogradne i antievropske”, ocijenila je Đukanović.
Premijer Milojko Spajić je krajem oktobra saopštio da “neće biti promjena Ustava Crne Gore bez najvišeg društvenog konsenzusa”. On je to saopštio odovarajući u Skupštini na pitanja poslanika opozicije “da li će on i Vlada prihvatiti zahtjeve predsjednika Skupštine Andrije Mandića i pokrenuti proceduru usvajanja dvojnog državljanstva sa Srbijom, te da li će izaći u susret i zahtjevu za uvođenje srpskog jezika kao službenog”.
“Jasno poručujem - nista neće biti urađeno suprotno pravnom sistemu Crne Gore i medunarodnim standardima”, naveo je Spajić u odgovoru šefu kluba poslanika DPS-a Danijelu Živkoviću.
Spajić je i 17. decembra na društvenoj mreži X objavio da Zakon o državljanstvu neće biti mijenjan “bez opšteg konsenzusa” te da je “poenta Barometra 26 da se identitetska pitanja rješavaju samo uključivanjem i podrškom svih društvenih aktera”.
Predsjednik Skupštine Andrija Mandić je potom na plenumu poručio u replici poslaniku Milošu Konataru da mu ne bude ni “na kraj pameti” da prihvati stav Milojka Spajića o konsenzusu, već da će zakoni biti donošeni većinom koja je propisana.
“Kako funkcioniše život u demokratiji? Postoji većina i postoji manjina... Nemojte da mislite i nemojte da ni na kraj vaše pameti bude ovo što je ponudio premijer Spajić, određene zakone koji su propisani Ustavom da se mijenjaju uz saglasnost i volju parlamentarne većine da želim i da tražim da to treba da bude uređeno konsenzusom”, kazao je Mandić.
On je dodao da je protiv “uvođenja novih pravila”, te da svako ko misli da je prekršen Ustav može da se žali Ustavnom sudu koji je “funkcionalan”.
Opozicija je nakon jučerašnjeg sastanka u parlamentu zatražila da se hitno poništi odluka skupštinskog Ustavnog odbora, kojim je penzionisana sutkinja Dragana Đuranović, najavljujući da će nastaviti da sprečava rad parlamenta sve dok se to ne desi.
U vlasti strahuju da opozicija tako može spriječiti usvajanje budžeta za narednu godinu i državu uvesti u privremeno finansiranje.
Potpredsjednik i poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković saopštio je da opozicija zahtijeva i obnavljanje rada Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu i da predstavnici vlasti i opozicije zajedno počnu da rade na zatvaranju poglavlja 23 i 24.
On je najavio da će “nastaviti borbu u institucijama i van njih”.
Poslanica Ana Novaković Đurović (URA) je nakon sastanka rekla da je suštinski uslov da se “vratimo u političku normalnost” da se poništi odluka Ustavnog odbora, što je “dijelom moguće već sjutra na sjednici Ustavnog suda”:
“Neki od zahtjeva opozicije se nalaze u Barometru 26, a onda, par dana nakon pružanja ruke opoziciji oko pitanja koja se tiču EU integracija, krši se Ustav, suprotno svemu onome za šta se deklarativno zalaže.”
Spajić je juče na mreži X poručio da Ustavni sud funkcioniše i da je to potvrđeno u prethodna dva dana održavanjem sjednica.
( Željka Vučinić )