Potpisanan kolektivni ugovor u Barskoj plovidbi
Ugovor ima moratorijum na godinu dana na bilo kakva otpuštanja i tehnološke viškove, naveo je, i na taj način je menadžement pružio određenu sigurnost zaposlenima
Moratorijum na otkaze i na "tehnološki viškak" u trajanju od godinu dana, dogovorena otpremnina i bolji socijalni dijalog glavne su stavke kolektivnog ugovora koji su potpisali izvršni direktor Barske plovidbe AD, Boris Mihajlović, čelnik Odbora direktora Ćazim Alković i predsjednica sindikata radnika Jadranka Dajković.
Kako su kazali, kolektivni ugovor je potpisan na obostrano zadovoljstvo a rezultat je dobre komunikacije i saradnje radnika i menadžmenta ove kompanije.
Kako je Mihajlović kazao "Vijestima", ovaj ugovor je jedan od dokaza da Barska plovidba posluje sve bolje i vodi brigu o svijim radnicima. Istakao je da ovaj ugovor usuglašen sa Granskim kolektivnim ugovorom te oni to smatraju velikim uspjehom.
"U određenom dijelu je smanjio određena prava koja su postojala u postojećem kolektivnom ugovoru ali su data znatno veća prava nego u granstkom kolektivnom ugovoru tako da smatram da je ugovor koji smo danas potpisali mjera kompromisa i ponosni smo tu činjenicu i to što smo ga prvi potpisali i uskladili obavezu koja proističe iz granskog kolektivnog ugovora“, poručio je.
Ugovor ima moratorijum na godinu dana na bilo kakva otpuštanja i tehnološke viškove, naveo je, i na taj način je menadžement pružio određenu sigurnost zaposlenima.
Alković je ispričao da je ovaj ugovor za primjer i drugim takvim kompanijama "kako se to radi" i da su pregovori o tome bili vrlo korisni te da nije bilo negativne energije između sindikata i uprave ove kompanije.
"Svi smo na istom putu da obezbijedimo što bolje uslove za zapošljene ali da obezbijedimo što bolji kolektivni ugovor a da on bude funkcionalan, da može da se ispoštuje i mislim da su naše kolege u tim razgovorima i pregovorima došli do odličnog rezultata", kazao je.
Predsjednica Sindikata radnika Barske plovidbe AD navela je da uvijek može bolje ali njih raduje napredak u socijalnom dijalogu ali smatraju da postoji još prostora za dalji napredak i očekuju da ne budu isključeni.
"Nešto čemu smo najviše posvetili vremena i pažnje su pitanje otpremnine i tehnološkog viška ali zaposleni od poslodavca očekuju dovoljno posla da u stvarnosti ova odredba nikada ne bude primijenjena. Vrijeme je majstorsko rešeto pa će pokazati da li je naše zadovoljstvo opravdano", poručila je Dajković.
Poslovanjem u ovoj godini su zadovoljni i Alković i Mihajlović. Dvoje radnika je sporazumom završilo radni odnos u protekloj godini, kazao je izvršni direktor Barske plovidbe, a nada se da u kolektivnim ugovorom potvrdili svoj odnos prema svim radnicima.
"Naše je godinu dana da pokušamo da proširimo opseg poslovanja i da napravimo da očekivanja sindikata budu takva kakva jesu. U slučaju nekog drugog scenarija ili eventualno lošijeg scenarija za budućnost kompanije predviđeni su zaštitini mehanizmi", istakao je on.
Mihajlović je "Vijestima" kazao da je u najtežem momentu preuzeo tu kompaniju, kada je brod ušao na desetogodišnji remont što je rezultiralo gubitkom od preko milion i po eura a sada je i drugi brod na remontu pa trošak koji će izdvojiti od svojih sredstava prevazilazi tri miliona eura.
Kao jedan od najvećih uspjeha on izdvaja liniju Bar – Ankona koja je uspostavljena ovog ljeta a od koje su oni imali čistu dobit. Nada se da će tu saradnju obnoviti i za iduću sezonu a posebno ih raduje ponovno uspostavljanje trajektne linije Bar – Bari tokom ljetnjih mjeseci.
Kada su u pitanju finansije, on nije siguran kako će ova godina završiti zbog kredita koji imaju prema kineskoj Eksim banci čija rata iznosi 1.870.000 dolara. Njihov bilans zavisi od kursne razlike eura i dolara koji važi poslednjeg dana u godini pa u odnosu na to se poslovanje može pokazati kao pozitivna ili negativna.
"Imamo znatno bolje poslovanje nego prošle godine. Prošle godine smo završili za plusom a ovu godinu se definiše koja je kursna razlika između dolara i eura 31.12. jer su naša zaduženja u dolarima a obračun naših bilansa je u eurima. Ta razlika može da bude milionski u plusu ili u minusu“, isprišao je on.
Preostali dug iznosi 23 miliona dolara a na polugodišnjem bilansu u bili u minusu dok su u devetomjesečnom bili u plusu zbog kursne razlike, tvrdi Mihajlović.
On i Alković su zadovoljni saradnjom sa resornim Ministarstvom pomorstva i Vladom Crne Gore i tvrde da su im vjerni partneri na poslovnom putu i u otplaćivanju kredita koji je najveći izazov za ovu kompaniju što su potvrdili tako što su oni platili poslednje dvije rate dok se Mihajlović nada da će iduću kompanija biti u mogućnosti da plati sama.
( Marija Pešić )