Vuković ćuti o primjedbama na Nacrt zakona o zarada u javnom sektoru

Ministarstvo finansija bez odgovora na pitanje o tome kada će objaviti izvještaj o raspravi završenoj 8.decembra

17792 pregleda9 komentar(a)
Stiglo više stotina komentara: Novica Vuković, Foto: BORIS PEJOVIC

Iako je javna rasprava o Nacrtu izmjena i dopuna zakona o zaradama u javnom sektoru završena 8. decembra Ministarstvo finansija do danas nije objavilo izvještaj koji treba da sadrži detaljni prikaz svih primjedbi i predloga u vezi sa ovim važnim aktom.

“Vijesti” su resor kojim rukovodi ministar Novica Vuković pitale da detaljno obrazlože koje su sve primjedbe stigle, od koga i šta je prihvaćeno, ali te infomracije nijesu saopštene. Nije precizirano da će na sajtu ministarstva biti objavljen izvještaj sa javne rasprave i kada će biti upućen predlog Vladi na usvajanje.

“Pristiglo je više stotina komentara od preko 100 učesnika, koje Ministarstvo finansija detaljno razmatra. Ministarstvo finansija priprema Izvještaj sa javne rasprave u skladu sa čime će u narednom periodu definisati i finalne korake u cilju kreiranja kvalitetnog i sveobuhvatnog zakonskog rješenja”, šturi je odgovor Ministarstva finansija na sva postavljena pitanja.

Najbitnije novina koja se nalazi u ovom nacrtu zakona je da Vlada premijera Milojka Spajića planira da poveća plate 30 odsto kroz povećanje koeficijenata za obračun zarada, svim javnim funkcionerima što će građane na godišnjem nivou koštati 8,5 miliona eura.

Svi javni funkcioneri su dobili veće plate nedavno i kroz primjenu programa “Evropa sad 2”.

Javni funkcioneri su predsjednici Vlade, Skupštine i države, ministri, poslanici, predsjednik i članovi Senata Državne revizorske institucije, zaštitnik ljudskih prava i sloboda, predsjednik Državne komisije, predsjednici i sudije Vrhovnog, Apelacionog, Ustavnog, Privrednog, viših i osnovnih sudova, vrhovni državni tužilac, glavni specijalni tužilac, ostali tužioci, lokalni funkcioneri...

Obrazloženje za povećanje plate resor ministra finansija pravda time što “sada u sistemu zarada pojedini službenici imaju veće plate od nadređenih rukovodilaca”.

Namjera za veće plate se pravda i time “da su prethodnih par godina kroz izmjene kolektivnih ugovora uvećani koeficijenti složenosti poslova za sve zaposlene u javnom sektoru izuzev za javne funkcionere i nosioce pravosudnih i ustavnosudskih funkcija”.

“Vijestima” su ranije zvanično potvrdili predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović i predsjednik Sindikata države uprave i pravosuđa Nenad Rakočević da je Ministarstvo finansija mimo znanja radne grupe koja priprema novi zakon o zaradama u javnom sektoru, uradilo izmjene i dopune ovog zakona kojim je planirano da se zarade svim funkcionerima povećaju za 30 odsto.

“Kao član Radne grupe ispred Unije zatečen sam ovim rješenjem. U junu sam posljednji put prisustvovao sjednici Radne grupe i od tada nisam dobio poziv za sastanak i nije mi poznato da je bilo nekih aktivnosti po ovom pitanju. Čuo sam nezvanično da je u prošli petak bilo neki sastanak, a na mjelove koje posjedujemo u Uniji nijesmo našli poziv za taj sastanak. Unija je zatečena kada je prekjuče objavljen ovaj nacrt i zauzećemo uskoro stav po ovom pitanju”, rekao je Božović “Vijestima” 20. novembra.

Rakočević je istog dana kazao da su imali sastanak 15. novembra kada su im iz Ministarstva finansija prezentovali izmjene i dopune zakona o zaradama u javnom sektoru i da su bili zatečeni jer Radna grupa sprema novi zakon, a ne izmjene i dopune.

“Ovo na javnoj raspravi je drugi zakon”, naglasio je Rakočević.

On je kazao da je namjera Vlada da koeficijente za obračun plata zaposlenih u javnom sektoru izuzme iz kolektivnih ugovora i da u javnom sektoru uredbama definiše plate.

“Na to nećemo pristati. Osnov za obračun plata su granski kolektivni ugovori i ništa se bez pristanka sindikata ne može kada su u pitanju plate mijenjati”, rekao je Rakočević.