Većina Amerikanca smatra da je i ponašanje kuća za zdravstveno osiguranje krivo za Tompsonovu smrt
Luiđi Manđione, 26-godišnjak protiv kojeg je podignuta optužnica za ovaj zločin, za neke je postao heroj nakon što je uhapšen, a to je dovelo do izliva gnijeva na kompanije koje pokrivaju zdravstveno osiguranje u SAD.
Većina Amerikanaca smatra da profitiranje na zdravstvenom osiguranju i odbijanje osiguravajućih kuća da pokrivaju troškove liječenja pacijenata imaju udio u odgovornosti za ubistvo glavnog rukovodioca Junajted heltkera Brajana Tompsona, mada ne u mjeri u kojoj odgovornost snosi osoba koja je na njega pucala, pokazuje danas objavljeno istraživanja.
Oko osmoro od 10 odraslih ispitanika u anketi Univerziteta u Čikagu smatra da osoba koja je potegla pištolj snosi "veliki dio" ili "umjeren dio" odgovornosti za ubistvo Tompsona, počinjeno 4. decembra u centru Njujorka na ulici, u po bijela dana.
Uprkos tome, Luiđi Manđione, 26-godišnjak protiv kojeg je podignuta optužnica za ovaj zločin, za neke je postao heroj nakon što je uhapšen, a to je dovelo do izliva gnijeva na kompanije koje pokrivaju zdravstveno osiguranje u SAD.
Policija kaže da je na čaurama metaka, pronađenim na mjestu ubistva, bilo ispisano "odloži", "uskrati" i "obori", a to su izrazi koje Amerikanci koriste da opišu taktike kojima se osiguravajuće kuće služe kako bi izbjegle da pokriju troškove liječenja osiguranika.
Junajted Heltker, najveća kompanija za zdravstveno osiguranje u SAD, kaže Manđione nije bio njen klijent.
Oko sedam od 10 odraslih učesnika u anketi smatra da odbijanje osiguravajućih kuća da pokriju troškove liječenja osiguranika i profiti koje te kuće ostvaruju takođe snose barem "umjeren dio" odgovornosti za Tompsonovu smrt.
Mlađi Amerikanci, mlađi od 30 godina, naročito pokazuju sklonost da ovo ubistvo posmatraju kao rezultat više uzroka, a ne samo kao posljedicu postupanja jednog čoveka i ukazuju da profiti i uskraćivanje pokrivanja troškova liječenja igraju podjednaku ulogu u Tompsonovoj smrti.
Ta starosna grupa najmanje gaji uvjerenje da "veliki dio krivice" snosi ubica.
Rezultati ankete pokazuju da se priča o likvidaciji Tompsona naširoko prati. Oko sedam od 10 odraslih ispitanika kaže da je čulo ili pročitalo "mnogo" ili "ponešto" na temu ovog događaja.
Ispitanici ističu više faktora koje smatraju odgovornim. Oko polovine njih vjeruje da barem "umjeren dio" krivice valja tražiti u nejednakosti primanja i imovinskih stanja, mada ne smatraju da drugi faktori poput političkih podjela u zemlji snose isti nivo odgovornosti.
Pacijenti i ljekari često se žale na to da liječenje, naročito teških oboljenja poput raka i amiotropske lateralne skleroze (ALS), biva ometeno odbijanjem osiguravajućih kuća da pokriju troškove i drugim komplikacijama.
Kritičari industrije zdravstvenog osiguranja često uperuju prst u kompanijske profite kad tvrde da osiguravačima interes pacijenta nije na prvom mjestu.
Junajted Heltker je prošle godine ostvario prihod od 281 milijarde dolara, od čega je 16 milijardi dolara bio čist profit - bez kamata i poreza.
Osiguravajuće kuće često govore da im većina prihoda odlazi na pokrivanje troškova liječenja pacijenata.
Juajted Heltker je ovog mjeseca saopštio da plaća 90 odsto zahtjeva za pokrivanje troškova pošto oni budu ispostavljeni. Kompanija, međutim, nije saopštila koliko zahtjeva ima.
Frustriranost američkih pacijenata zbog praksi kompanija za zdravstveno osiguranje i komplikovanosti sistema zdravstvenog osiguranja tinja već godinama u SAD.
( BETA )