Jovanovićeva lista priprema platformu: Manjinska podrška jedino rješenje za Budvu

Jovanoviću je, navodno, neprihvatljivo da pravi koalicione aranžmane sa NSD-om i DPS-om, zbog čega se neće ići u klasično formiranje vlasti

31379 pregleda51 komentar(a)
Zakonski rok za formiranje vlasti u Budvi ističe 12. februara: Jovanović, Foto: BORIS PEJOVIC

Političke kriza u Budvi nakon drugog kruga izbora može biti riješena pružanjem manjinske podrške listi “Budva naš grad” čiji je lider Nikola Jovanović. Kako “Vijesti” saznaju u toj političkoj grupaciji, u pripremi je dokument koji predstavlja platformu za odgovorno upravljanje gradskom upravom koja će se zasnivati na principima i konkretnim projektima i tražiće se podrška u lokalnom parlamentu za njih.

Nakon što su Demokrate i Pokret Evropa sad odlučili da ne žele da učestvuju u formiranje vlasti sa listom “Budva naš grad”, jasno je da postoje samo dvije opcije za formiranje vlasti i to sa koalicijom “Za budućnost Budve” (NSD, DNP, SNP, PZP…) koja je sastavljena od 10 partija ili sa opozicionom Demokratskom partijom socijalista (DPS).

Upućeni izvor kaže da je Jovanoviću neprihvatljivo da pravi koalicione aranžmane sa Novom srpskom demokratijom (NSD) i DPS-om zbog čega se neće ići u pravcu klasičnog formiranja vlasti, već da ona može biti uspostavljena i funkcionisati po manjinskom modelu jer je “Budva naš grad” politička grupacija koja je pojedinačno osvojila najveći broj mandata.

Zasada je, kako je “Vijestima” rečeno, sigurno da će Jovanović u vlast pozvati Evropski savez koga predvodi Petar Odžić, kao i Građanski pokret URA čiji je lider Blažo Rađenović.

I Odžić i Rađenović su se do sada uredno odazivali sastancima koje je Jovanović organizovao o formiranju vlasti. Jovanović je na ovaj način obezbijedio ukupno 12 odbornika koji su i više nego dovoljni za upućivanje predloga skupštini za izbor predsjednika Skupštine i predsjednika Opštine. Platforma na osnovu koje će se tražiti podrška će u narednim danima biti objavljena, a podrška će se zatražiti od svih partija koje su zastupljene u lokalnom parlamentu.

Danas ističe rok za zakazivanje sjednice, Odžić kandidat za šefa SO

Vlada Crne Gore morala bi danas, pošto ističe rok od 15 dana od objavljivanja konačnih rezultata izbora da zakaže konstitutivnu sjednicu parlamenta.

Rok za održavanje sjednice je 15 dana od zakazivanja.

Zakonski rok za formiranje vlasti u Budvi ističe 12. februara do kada mora biti konstituisan parlament, odnosno verifikovani mandati 33 odbornika i izabran predsjednik Skupštine. Nakon toga, ostaje još mjesec da parlament izabere i predsjednika Opštine.

Da bi se formirala vlast u Budvi, potrebna je većina od 17 odbornika.

Opštinska izborna komisija je 27. novembra proglasila konačne rezultate, koji su tek 13. decembra objavljeni u Službenom listu, od kada teče zakonski rok od 60 dana. Ministarstvo javne uprave dužno je da do 28. decembra zakaže sjednicu loklanog parlamenta, pošto Skupština opštine nema predsjednika, jer je Jovanoviću, nakon majskih izbora prestao mandat.

Ako se postigne dogovor, već na konstitutivnoj sjednici parlamenta, mogao bi da bude iznijet predlog za predsjednika SO.

Kako “Vijesti” saznaju, najozbiljniji kandidata za šefa parlamenta je Petar Odžić, dok bi fotelja prvog čovjeka Budve pripala Jovanoviću.

Na vanrednim izborima u Budvi održanim 17. novembra, koalicija “Za budućnost Budve” Mladena Mikijelja osvojila je 25,93 odsto glasova, a lista “Budva naš grad - Nikola Jovanović” 25,3 odsto glasova (obje po devet mandata).

DPS je dobio 21,96 odsto glasova (sedam mandata) koalicija Demokrate-PES 9,72 odsto (tri mandata), lista “Pokret za grad - Đorđe Zenović” 6,41 odsto (dva mandata), Evropski savez 5,9 odsto (dva mandata), a GP URA 3,59 odsto (jedan mandat).

Jovanović je nedavno kazao “Vijestima” da će vlast biti formirana u zakonskom roku, te da trećeg kruga neće biti.

Mikijelj poziva na sastanak svih odbornika protiv DPS-a

Mikijelj će pozvati ovih dana predstavnike svih partija, odnosno odbornika koji su na anti-DPS platformi.

Na to ga je ovlastio opštinski odbor Nove srpske demokratije koji je preksinoć održan. U ovoj koaliciji uvjereni su da bi nakon raspleta događaja u Podgorici, mogli po istom principu “zakopavanja ratnih sjekira” da se dogovore i sa Jovanovićevom listom oko formiranja vlasti.

Međutim, takav raspolet situcije malo je vjerovatan, jer nekoliko sagovornika iz Jovanovićeve grupacije se oštro protive pomirenju sa Mikijeljovom listom, posebno nakon, kako kažu, neprimjerene i uvredljive izborne kampanje na društvenim mrežama.

Jovanović je uspio da “neutrališe”, prema riječima sagovornika, i uticaj koji je Srpska pravoslavna crkva imala na pojedine odbornike sa njegove liste, da se ne ide ni u kakav aranžman sa DPS-om.

Uslov DPS-a da Božović podnese ostavku

Demokratska partija socijalista nakon konstituisanja vlasati u Podgorici ozbiljno razmišlja da Jovanoviću pruži manjinsku podršku. To je “Vijestima” nezvanično rečeno.

Iako su podgorička centrala, ali i opštinski organi nakon novembarskih lokalnih izbora bili čvrsti pri stavu da jedino u vlast mogu ući u vidu postkoalicionog aranžmana, najnovija dešavanja u Podgorici su dovela da se preispita takav stav.

Iako razgovori sa Jovanovićevom grupacijom nijesu zvanično vođeni, prema informacijama “Vijesti”, ključni uslov da se da neka vrsta manjinske podrške je da pritvoreni predsjednik Opštine Milo Božović podnese ostavku.

Manjinska podrška bi bila oročena na godinu, koliko se daje rok da se uslovi iz platforme ispune.

Očekuje se da bi DPS kadrovi mogli da zauzmu dosta pozicija “po dubini”, jer je očigledan nedostatak stručnih kadrovskih rješenja Jovanovićeve grupacije i njegovih koalicionih partnera.