Koliko pravda može da čeka: Zašto se suđenja u Crnoj Gori stalno odgađaju?

Iako aktuelni Zakon o krivično postupku, sadrži prilično konkretne propise, šta sudija može da uradi kako se suđenje ne bi odugovlačilo, Ministarstvo pravde odlučilo je da krene u njegove izmjene, koje su još u junu proslijeđene Evropskoj komisiji. Predložene mjere trebalo bi da povećaju efikasnost suđenja

23411 pregleda11 komentar(a)
Vesna Medenica dolazi na jedno od zakazanih ročišta, Foto: Printscreen/YouTube/TV Vijesti

Nakon gotovo dvije godine od potvrđivanja optužnice, više od 20 puta, bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica prešla je prag doma na čijem se čelu nekada nalazila, očekujući početak suđenja zbog optužbe da je dio kriminalne grupe koju je formirao njen sin Miloš. I ništa. Suđenja se odgađaju, a pravda čeka. Čeka da se konačno utvrdi ko je kriv.

Iako aktuelni Zakon o krivično postupku, sadrži prilično konkretne propise, šta sudija može da uradi kako se suđenje ne bi odugovlačilo, Ministarstvo pravde odlučilo je da krene u njegove izmjene, koje su još u junu proslijeđene Evropskoj komisiji. Predložene mjere trebalo bi da povećaju efikasnost suđenja.

Stefan Jovanović, koji brani Miloša Medenicu smatra da sve to ipak nije ključni kočničar procesa.

"Suđenja se odlažu radi drugih stvari. Radi se o činjenici, da ne postoje uslovi za redovno održavanje suđenja, pogotovo u predmetima organizovanog kriminala gdje imate veći broj okrivljenih lica I veći broj dokaznog materijala. + Viši sud u Podgorici koji sudi I koji je nadležan za pomenute predmete ima smo dvije sudnice na raspolaganju, mali je broj sudija, mali je broj savjetnika”, ističe Jovanović.

Istovremeno pravnici upozoravaju da se mora voditi računa o ravnoteži. Sergej Sekulović naglašava da, postojeći zakonik svakako zahtjeva promjene, jer oblici kriminaliteta sa kojim se suočava savremeno pravosuđe, prevazilaze standardne mehanizme I procedure, koje su važile nekada. Ipak izmjene zakona moraju biti pažljivo osmišljene kako bi se izbjegla narušavanja osnovnih prava.

Iako su zainteresovane strane u cijeloj priči, osim advokata okrivljenih, tužioci I sudije, njihove stavove za ovu priču nismo uspjeli da dobijemo. Iz tužilaštava pored obećanja, odgovori su izostali. Iz Višeg suda, koji je nadležan za slučaj Medenica, nijesmo dobili podatke o tome zašto se najčešće suđenja odlažu i koje je najviše puta odloženo, jer ne vode tu vrstu evidencije. Takvu evidenciju ne vodi ni Osnovni sud u Podgorici, u kojem se trenutno nalazi blizu 12.700 predmeta, među kojima su I 33 slučaja gdje suđenje traje više od šest I po godina.

I zato - dok se čekaju sistemske promjene, ostaje i pitanje: koliko dugo će i pravda biti na čekanju?

Tekst je urađen u okviru projekta NVO MANS “Za transparentnije i odgovornije pravosuđe”.