Struja ostaje skuplja, osim ako Vlada ne plati popust
Zbog izmjena stavki na računu, kilovat će za domaćinstva od 1. januara biti skuplji za 3,41 odsto. Iz Vlade najavili da će neutralisati poskupljenje za socijalno ugrožene kategorije stanovništva, ali ne i kako
Cijena električne energije za domaćinstva u januaru biće veća za 3,41 odsto kako je i utvrdila Regulatorna agencija za energetiku (REGAGEN) a da li će biti dodatnog popusta za socijalno ugrožene kategorije stanovnika odlučiće Vlada i resorno ministarstvo narednih dana a najkasnije do kraja januara odnosno do štampanja računa, saznaju “Vijesti”.
Regulator je obračunom iz novembra smanjio regulatorno dozvoljeni prihod Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES) za oko 9,5 miliona u 2025. zbog viška prihoda koje je imao 2023. godine, ali je i potvrdio odluku iz 2023. godine kojem se Crnogorskom distributivnom sistemu (CEDIS) povećan regulatorno dozvoljeni prihod za 2024. i 2025. godinu za po 13,4 miliona eura.
Preklapanjem ove dvije promjene došlo se do računice da će za domaćinstva sa dvotarifnim brojilom cijena električne energije biti uvećana za 3,41 odsto, domaćinstvima sa jednotarifnim brojilom za 2,93 odsto a privredi u zavisnosti od naponskog nivou za 0,62 do 4,51 odsto.
Iz Elektroprivrede su tada saopštili da zasada ne planiraju da povećaju svoju stavku na računu. Ova kompanija ima pravo da samostalno poveća svoju stavku, cijenu aktivne energije, ukoliko dođe po rasta troškova proizvodnje ili uvoza električne energije.
CEDIS novac koji dobije ovim povećanjem može da potroši samo na troškove za smanjenje tehničkih gubitaka i poboljšanje kvaliteta distributivne mreže.
Nakon što je REGAGEN povećao stavku na računima za CEDIS, premijer Milojko Spajić je kazao da neće doći do povećanja cijena električne energije, ali nije objasnio kako.
Ministar energetike Saša Mujović je nedavno naveo da se razmatra mogućnost da se cijena ne poveća za ugrožene kategorije stanovništva a da se taj novac nadoknadi energetskim kompanijama iz budžeta za 2025. godini.
Stavke na računima za CEDIS i CGES se regulatorno utvrđuju na osnovu obračuna iz zakona i njih nije moguće naknadno mijenjati. Jedino što se može mijenjati na niže na računu jeste stavka za EPCG, koja praktično nije povećavana već 15 godina, ili eventualno iznos poreza. Odnosno ukoliko bi Vlada odlučila da uvede dodatni popust, odnosno umanjenje računa, za socijalno ugrožene kategorije, to može da uradi jedini na štetu EPCG ili državnog budžeta.
Iz Regulatorne agencije za energitiku su pojasnili “Vijestima” da su oni, saglasno ovlašćenjima propisanim Zakonom o energetici, krajem 2022. godine donijeli Odluku o utvrđivanju regulatorno dozvoljenog prihoda i cijena za korišćenje prenosnog sistema električne energije za period 01.01.2023 do 31.12.2025. godina, kojom su utvrđene cijene za korišćenje prenosnog sistema električne energije i za 2025. godinu.
Oni podsjećaju da su krajem 2023. godine donijeli i Odluku o utvrđivanju regulatorno dozvoljenog prihoda i cijena za korišćenje distributivnog sistema električne energije za 2024. i 2025. godinu, kojom su utvrđene cijene za korišćenje distributivnog sistema električne energije i za 2025. godinu, kao i da su u novembru ove godine zbog povećanja prihoda CGES-a od regulisane djelatnosti, ostalih prihoda, amortizacije i povrata na sredstva, kumulativno za više od 10 odsto u odnosu na regulatorno dozvoljeni prihod umanjili njegovu stavku.
Iz Agencije su pojasnili i da naknadnim dogovorima nije moguće mijenjati njene odluke.
“Mogućnosti naknadnih dogovora oko navedenih odluka, koje pominjete u svom pitanju, određene su granicama Zakona o energetici, koji ne poznaje takvu mogućnost kada su u pitanju cijene za korišćenje prenosnog sistema, odnosno cijene za korišćenje distributivnog sistema koje utvrđuje Agencija. Naime, odluke o navedenim cijenama, za čije je donošenje ovlašćena isključivo Agencija, saglasno pravnom stavu Vrhovnog suda Crne Gore, predstavljaju propise. Navedeni propisi se ne mogu mijenjati saglasnošću bilo čijih volja. Budući da je to nedmosmisleno propisano, Agenciji nijesu bili upućene nikakve inicijative za naknadnim dogovaranjima”, kazali su iz REGAGEN-a.
Preplaćeni iznos za prenos iz 2022. vratiće potrošačima 2026.
Kod smanjenja stavke na računu za CGES Agencija nije uzela u obzir povećanje regulatornog prihoda ove kompanije koje se desilo u 2022. godini. Iz CGES-a je tada objavljeno da su za tu godinu ostvarili neto profit od 21,4 miliona eura od čega oko 15 miliona treba da vrate potrošačima u narednom regulatornom obračunu.
Na pitanje “Vijesti” kada će računi biti umanjeni za ovo prekoračenje regulatornog prihoda, odnosno kada će ovaj novac biti vraćen potrošačima, iz Agencije su kazali da će se to desiti u narednom regulatornom periodu koji počinje od 2026.
“Odlukom Regulatorne agencije za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti, broj 22/840-2 od 24.02.2022. godine, utvrđeno je da regulatorni period za operatora prenosnog sistema i operatora distributivnog sistema traje od 01.01.2023. godine do 31.12.2025. godine. Regulatorni period koji je prethodio navedenom periodu trajao je od 01.01.2020. godine do 31.12.2022. godine. Korekcije cijena za korišćenje sistema, koje se vrše u toku trajanja regulatornog perioda se, saglasno Zakonu o energetici, mogu vršiti samo za godine tekućeg regulatornog perioda za koje postoje konačni podaci, a to je u konkretnom slučaju bila 2023. godina. Dakle, u ovom momentu ne postoji zakonski osnov za donošenje odluke koja se tiče 2022. godine. Saglasno Zakonu o energetici korekcije za 2022. godinu će se vršiti u postupku utvrđivanja regulatorno dozvoljenog prihoda i cijena za naredni regulatorni period”, naveli su iz Agencije.
REGAGEN je u novembru utvrdio da CGES treba da vrati potrošačima 34,7 miliona eura zbog viška prihoda koje je imao po osnovu izdavanja prekograničnih kapaciteta (dominantno kabl za Italiju), ali da će u 2025. kroz umanjene stavke potrošačima od toga vratiti 9,5 miliona jer bi umanjenje njihove stavke za veći iznos ugrozilo kompaniju. Odlučeno je i da će se preostali dio od oko 25 miliona vratiti u narednim godinama.
( Goran Kapor )