Zgrada La Pigna nagrađena međunarodnom Graditeljskom nagradom Cemex

Predstavnik Crne Gore na međunarodnoj Graditeljskoj nagradi Cemex, projekt La Pigna, osvojio je treće mjesto u kategoriji Višestambene zgrade na ovom globalnom takmičenju koje više od tri decenije okuplja najuspješnije svjetske arhitekte i graditelje.

16780 pregleda0 komentar(a)
Foto: Cemex

Stambeni kompleks autorke Maje Dapčević iz arhitektonskog studija Kota La Pigna se nalazi uz sami obod prirodnog izletišta pa je taj interesantan i delikatan kontekst svojom dominantnom morfologijom i tonalitetima imao veliki uticaj na koncipiranje projekta. Od samog naziva (la pigna, tal. „šišarka“, simbol plodnosti i sveobilja) do fasadnih detalja, ispraćena je ideja komfora i udobnosti s velikim poštovanjem prema prirodnom okruženju. Dvije šišarke koje su se materijalizovale u objekte niske spratnosti imaju idealnu volumetriju, koja se perfektno uklapa u prirodni okolni ambijent šume Gorica, bez njegovog ugrožavanja. Artikulisana fasada, poput ljuspica šišarki, otvara se zelenim džepovima – terasama, kao produžetak ambijentalne cjeline okruženja. Kontinuacija konteksta zimzelene šume je osnovna ideja koncepta La Pigna.

„Ponosni smo na naše regionalne projekte koji gotovo svake godine budu primijećeni i nagrađeni na globalnom nivou i to u jakoj konkurenciji od više stotina prijavljenih građevina iz cijelog svijeta. Znak je to snage, tradicije, ali i kreativnosti i inovativnosti graditeljskih ideja našeg podneblja pa čestitam pobjednicima na tom priznanju“, rekao je Alen Voloder, predsjednik Uprave Cemexa Hrvatska.

foto: Cemex

Na takmičenje je ove godine pristiglo 355 nacionalnih prijava iz 17 zemalja. Žiri cijenjenih arhitekata iz Meksika, SAD-a, Kostarike, Paname, Kolumbije i Belgije odabrao je pobjednike između 43 finalna projekta u međunarodnom izdanju.

Uz La Pignu, Crnu Goru su na međunarodnom takmičenju predstavljali Osnovna i muzička škola Dušan Korać te žičara Kotor – Lovćen. Naime, na nacionalnom takmičenju koje je zaključeno u junu, Odbor nagrade je projektu arhitekata Rifata Alihodžića i Elvire Muzurović dodijelio prvu nagradu u kategoriji Javnih i poslovnih građevina. Osnovna i muzička škola u Bijelom Polju zbog svoje pozicije značajno utiče na kompletnu arhitektonsku i urbanističku sliku. Autori su projektnim rješenjem formirali natkrivenu pasarelu koja već nosi naziv Đačka ulica i koja je zaživjela kao bitan element urbane strukture grada.U kategoriji Infrastrukturnih građevina nagrađen je projekt Objekti početne stanice Dub i međustanice Kuk na trasi žičare Kotor – Lovćen. Autori projekta iz kompanije LXXVI d.o.o. realizovali su žičaru kao svojevrsnu uspomenu na projekat Žičare koji je Austro – Ugarska imperija 1916. godine sagradila povezujući Kotor i Cetinje. Vožnja žičarom omogućava nezaboravan pogled na prirodne ljepote Kotora i planine Lovćen, kao i na kulturno-istorijska dobra i fortifikacije Goražda i Trojica te kotorske serpentine Josipa Sladea.

foto: Cemex

Crnogorski predstavnici na ovom renomiranom takmičenju učestvuju od 2007. godine te su tokom godina prikupili niz priznanja u globalnoj konkurenciji. Porodična kuća u Stolivu je 2012. osvojila treće mjesto u kategoriji Održiva gradnja, stambena kuća u Bijelom Polju je 2018. osvojila treće mjesto u kategoriji Stambene građevine, a Chalet Jelovac u Kolašinu 2021. osvojio drugo mjesto u istoj kategoriji. Iste je godine nagrada za Održivu gradnju dodijeljena projektu Likovne akademije na Cetinju. Najuspješnija godina za crnogorske građevinske projekte bila je 2022. kad je u kategoriji Javne i poslovne građevine drugo mjesto odnijela Crnogorska akademija nauka i umjetnosti u Podgorici. Projekat izgradnje šetališta na rijeci Morači i rekonstrukcija Njegoševog parka u Podgorici osvojio je treće mjesto u kategoriji Zajednički prostori, dok je projekat gradnje mosta Moračica odnio čak dvije nagrade: prvo mjesto u kategoriji Infrastrukturne građevine te posebno priznanje za Društvenu vrijednost projekta.

Međunarodni dobitnici Cemex Building Award 2024. po kategorijama:

OSNOVNE KATEGORIJE

Višestambene zgrade

1. mjesto: The Village, Quintana Roo, Meksiko

2. mjesto: Helen Diller Anchor House, Berkeley, Sjedinjene Američke Države

3. mjesto: La Pigna, Podgorica, Crna Gora

Javne i poslovne građevine

1. mjesto: Gampa a Sféra Pardubice, Pardubice, Češka

2. mjesto: Mira Earth Studios, Baja California, Meksiko

3. mjesto: One Za’abeel, Dubai, Ujedinjeni Arapski Emirati

Zajednički prostori

1. mjesto: Malecón Villahermosa, Tabasco, Meksiko

2. mjesto: Smetanova lávka (Smetana’s Footbridge), Litomyšl, Češka

3. mjesto: Ciudad de las Artes, Panama, Panama

Porodične kuće 1. mjesto: Kupuri, Nayarit, Meksiko Posebno priznanje: Pompey Estate Residence and Studio, Port Antonio, Jamajka

Infrastrukturne građevine 1. mjesto Sixth Street Viaduct Replacement Project, Los Angeles, Sjedinjene Američke Države 2. mjesto: New Dirout group of regulators-finished sections, Asyut, Egipat

Kreativnost u betonu Posebno priznanje: Fish Reef, Baja California, Meksiko

Održiva budućnost 1. mjesto: Malecón de Villahermosa, Tabasco, Meksiko

( Cemex )